respublika.lt

Koronaviruso panika - dėl nepasiruošimo visas tekstasnuotraukos (34)

2020 vasario mėn. 26 d. 12:00:20
Justina GAFUROVA

Pasaulis su siaubu stebi kasdien naujas valstybes apimantį koronaviruso žemėlapį, o Lietuvos atsakingos institucijos, regis, tik pradėjo ruošti gelbėjimo planą. Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis tikina, kad ruoštis pasaulio pabaigai dar anksti. Kol kas patikrinta apsauga - paprasčiausias muilas.

×
nuotr. 14 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Koronavirusui žaibiškai plintant Italijoje ir kitose Europos šalyse, Lietuvoje gyventojai skundžiasi informacijos stoka. Vakar į specialią konferenciją žiniasklaidą sukvietusi Sveikatos apsaugos ministerija ramino visuomenę ir tikino, kad kol kas viruso Lietuvoje nėra. Susidarė įspūdis, kad jam nelabai ir ruošiamasi.

Pavėlavome 3 dienas


Nors kai kur buvo pasirodžiusi informacija, kad sustiprinta keleivių iš Italijos patikra oro uostuose taikyta sekmadienio vakarą, kaip „Vakaro žinias“ informavo Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas, papildomų priemonių imtasi tik pirmadienį - vasario 24 d., nors informacija, kad Italija uždarinėja maitinimo ir mokymosi įstaigas, buvo žinoma dar vasario 21 d., o jau vasario 22 d. ryte paaiškėjo, kad Italijoje mirė pirmas virusu užsikrėtęs žmogus. „Tuomet gavome rekomendacijas iš Sveikatos apsaugos ministerijos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro. Budėjimus ir konsultacijas atlieka šio centro darbuotojai, o ne oro uosto darbuotojai. Vilniaus oro uoste yra atskiras terminalas, kuriame vyksta visų keleivių patikra, konsultacija, surenkami jų duomenys. Lygiai taip pat atskira zona yra Kauno oro uoste. Palangoje, kur tiesioginių skyrių nėra, vyksta konsultacijos. Jeigu būtų poreikis, atskiros patalpos apklausai ir karantinui būtų skirtos ir čia“, - sakė T.Vasiliauskas. Visus kitus keleivius specialistai konsultuoja, jų sveikatos būklė nėra tikrinama.

Visą savaitgalį iš Italijos grįžtančių tautiečių, paaiškėjo, niekas nė netikrino. Po mokinių atostogų grįžę tautiečiai pirmadienį iškeliavo į darbus ir atžalas vežė į mokyklas. Kol kas švietimo įstaigoms - tik rekomendacijos. Mokiniams, grįžusiems iš Šiaurės Italijos, rekomenduojama mokytis nuotoliniu būdu, o visiems per pastarąsias dvi savaites Šiaurės Italijoje apsilankiusiems asmenims bus išsiųstos žinutės su rekomendacijomis. „Šiandien yra parengtos ir išsiųstos rekomendacijos visoms mokykloms ir darželiams, kaip reikėtų elgtis su tais žmonėmis, su tais vaikais, kurie yra grįžę su tėveliais po slidinėjimo atostogų iš kalnų. Paprašyta ir mokyklų, ir tėvelių atsakingai pasižiūrėti į tuos reikalus, nes vaikai yra labai judrūs ir, kiek turime informacijos, mažiau serga, bet viruso parnešėjai gali būti labai efektyvūs“, - vakar žiniasklaidai sakė Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas, sveikatos apsaugos viceministras A.Šešelgis. Jis patikino, kad panikuoti nereikėtų, nes kol kas visi tirti mėginiai Lietuvoje buvo neigiami - koronavirusas nenustatytas. Nors tikslaus skaičiaus, kiek atvejų tirta, nežinojo, nes statistikos, kaip pats sakė, neveda.

Beje, dalis žmonių į Lietuvą savaitgalį galėjo grįžti ne lėktuvais. Nežinia, kiek gyventojų iš viruso paliestų Italijos vietų savaitgalį į Lietuvą grįžo autobusais ar automobiliais. Tokie žmonės kviečiami susisiekti su Nacionaliniu visuomenės sveikatos biuru. Tam yra parengta speciali anketa. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė skaičiuoja, kad šias anketas užpildžiusių žmonių skaičius nuolat auga. „Prieš kelias minutes tokių anketų buvo 451. Tai reiškia, kad daliai šių žmonių taip pat reikės nedarbingumo. Mūsų specialistai su jais visais susisieks ir suteiks rekomendacijas, ką daryti, kad virusas neišplistų, jeigu jie būtų užsikrėtę“, - vakar apie vidurdienį sakė R.Lingienė. Ji skaičiuoja, kad iš viso specialistai šiuo metu stebi 790 žmonių.

Palyginimui, pirmadienį buvo sutikti du iš Italijos atskridę lėktuvai, kuriuose iš viso buvo 251 keleivis. Visiems šiems keleiviams buvo pasiūlyta vengti socialinių kontaktų - pasilikti namuose, dirbti per nuotolį, jei taip neįmanoma, kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl nedarbingumo.

Specialistai kartoja, kad įtarus, kad galite būti užsikrėtę koronavirusu, reikėtų skambinti tiesiai į Bendrąjį pagalbos centrą numeriu 112. Simptomai yra panašūs į gripą - karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį. „Jeigu nebuvote Kinijoje arba šiauriniuose Italijos regionuose dviejų savaičių laikotarpiu, įtarti sau koronaviruso ir skambinti 112 nėra jokio pagrindo, reikia kreiptis pas savo šeimos gydytoją“, - vakar sakė R.Lingienė, kai dar nebuvo žinoma, kad koronaviruso atvejai jau fiksuoti Austrijoje bei Kroatijoje.

Apie Tenerifę dar tik galvos

Tačiau jau buvo žinoma apie viešbutį Tenerifėje, kuris su visu 1000 svečių yra karantinuotas dėl vieno svečio italo, kuriam nustatytas koronavirusas. „Vakar mes buvome paskendę darbuose dėl Italijos, šį klausimą aptarinėsime šiandien. Žmonių ten tikrai yra, bet nespėjome, dirbama prioriteto tvarka“, - taip vakar į žurnalistų klausimą, kokia bus Lietuvos reakcija dėl to, sakė R.Lingienė.

Ją papildė A.Šešelgis: „Taip, situaciją žinome ir žinome, kokių priemonių Ispanijos vyriausybė ėmėsi saloje. Viešbutis yra blokuotas. Manau, žiūrėsime, kaip vystysis įvykiai ir per Užsienio reikalų ministerijos kanalus gausime informaciją, ar tame viešbutyje buvo Lietuvos piliečių. Kol kas nepanikuokime.“

Jis patikino, kad rezervo ištekliai šiuo metu pakankami. Jų turėtų pakakti sveikatos sistemos veikimui užtikrinti, jeigu virusas pasiektų Lietuvą. O gyventojams, kurie apsauginių kaukių vaistinėse jau neranda? „Domimės kiekvieną dieną dėl kaukių, kurias žmonės išpirko dešimteriopai didesniais kiekiais nei panašiais laikotarpiais įprastai. Laikini tiekimo sutrikimai bus. Matyt, žmonės yra pasidėję į stalčių ir laukia, kol susirgs“, - sakė A.Šešelgis ir priminė, kad kaukė nuo susirgimo neapsaugos.

Kaip vieną iš svarbiausių apsaugos priemonių specialistai šiuo metu įvardija kuo dažnesnę rankų higieną. Rankas reikėtų plauti bent 20 sekundžių su muilu, o nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos. Taip pat reikėtų laikytis kosulio ir čiaudulio etiketo, vengti masinių susibūrimų.

Viruso dar nėra, o jau visko trūksta

„Vakaro žinioms“ susisiekus su „Eurovaistinės“ atstove Laura Bielske, ši patikino, kad apsauginių kaukių trūkumas jaučiamas. Vakar ryte Vilniuje jų buvo gauta 10 000 vienetų. Kad prekyboje kaukių liktų kuo ilgiau, vaistininkai pirkėjams jas „dozuoja“. „Nors specialistai nuolat kartoja, kad kaukės nėra priemonės nuo koronaviruso, atrodo, kad kuo daugiau apie tai kalbama, tuo susidomėjimas tik didėja.

Šiuo metu kaukių turime beveik kas antroje vaistinėje, tačiau tai nėra tokie kiekiai, kad būtų galima pirkti dėžutėmis. Parduodame vienetais. Pirkėjas turi teisę įsigyti ir visą pakuotę, bet kadangi ministerija nenurodo konkrečių rekomendacijų, elgiamės pagal situaciją. Jeigu ateina žmogus, kurio šeima serga ir jiems reikia apsaugoti aplinkinius, kartu su pirkėju vaistininkas paskaičiuoja, kiek kaukių šiuo konkrečiu atveju žmogui iš tiesų reikia. Nenorime, kad žmonės pirktų atsargai“, - sakė L.Bielskė. Ji pastebi, kad stebimas ir dezinfekcinio skysčio pardavimo išaugimas.

Kol kas kainų kilimo L.Bielskė sako nematanti, o kiek ilgai pirkėjai galės kaukių įsigyti, prognozuoti sunku: „Sausio pabaigoje gavome oficialų raštą iš mūsų tiekėjo, kurį jis pats gavo iš gamintojo Kinijoje. Buvo paskelbta, kad Kinija uždaro savo rinką, todėl tiekėjas mums negalės užtikrinti padidintų kiekių. Kada baigsis turimas kiekis, nesame tikri.“

Nors virusas Lietuvos dar nepasiekė, reikia tikėtis, kad artimu laiku ir nepasieks. Nes tarnyboms jau dabar trūksta pajėgumų reaguojant į situaciją. „Jokiu būdu įstaigos pajėgumų nepakanka. Mes būtume bejėgiai, jeigu neturėtume Vilniaus visuomenės sveikatos biuro, Raudonojo Kryžiaus, Maltos ordino, Šaulių sąjungos. Taip pat jungiasi Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai. Žmogus nėra visagalis, reikia ir pailsėti. Vakar Kauno technologijų universitetas padėjo su termovizoriais“, - vakar sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė R.Lingienė. Ji užsiminė, kad departamentas ieško ir savanorių. „Ko mums tikrai reikia, tai savanorių. Kuriuos mūsų specialistai aprūpintų saugos priemonėmis bei juos apmokytų“ - sakė R.Lingienė. Ji paskaičiavo, jog šiuo metu trūksta apie 50 žmonių.

Informacija

Vasario 24 d. duomenimis, yra registruoti 165 koronaviruso atvejai ES šalyse: 132 Italijoje, 16 atvejų Vokietijoje, 12 Prancūzijoje, 2 Ispanijoje, 1 Belgijoje, 1 Suomijoje ir 1 Švedijoje. Taip pat 13 atvejų užregistruota Jungtinėje Karalystėje. Vakar paaiškėjo, kad nauji koronaviruso atvejai užfiksuoti Ispanijos Tenerifės saloje, Kroatijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje.

Laukiam valdžios

Šiuo metu Lietuvoje nėra nei Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio, nei sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos. Skelbiama, kad sprendimas dėl ekstremalios situacijos skelbimo gali būti priimtas kitą savaitę, esant visai Ministrų kabineto sudėčiai.

Rytoj dienraštyje „Vakaro žinios“ skaitykite: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centro vadovas, šeimos gydytojas, profesorius apie koronaviruso mitus ir valdžios daromas klaidas.

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (34)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip karantino metu rūpinatės kalėdinėmis dovanomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate sostinės Kalėdinę eglutę?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 -3 -5 C

0 -2 C

 

+2 +3 C

  0  -1 C

+2 +3 C

 

 +5 +7 C

0-5 m/s

2-7 m/s

 

2-7 m/s

       

Nuorodos