respublika.lt

„Koroną“ augina ir amnezija bei melas

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 02 06:50:09, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 5 nuotr.
Nuo šeštadienio į parduotuves, turgavietes, viešąjį transportą ir kitas uždaras viešąsias erdves žmonės turėtų būti įleidžiami tik su veido kaukėmis. Pirštinių mautis nereikalaujama, bet specialistai sako, kad ir jos padeda apsisaugoti. EPA-Eltos nuotr.

Beveik kasdien girdime apie vis naujus koronaviruso atvejus ir vis prastėjančią epidemiologinę situaciją. Reaguodama į tai, Vyriausybė nusprendė grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose viešose vietose. Penktadienį paaiškėjo, kad nuo kitos savaitės ir paveiktų šalių skaičius išaugs, tad grįžus iš ten reikės saviizoliuotis.



Neatsektinų atvejų daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovės Rolandos Lingienės teigimu, infekcijos plitimas yra, bet ne toks kritinis, kaip šių metų kovo-balandžio mėnesiais.

„Vieningo antrosios bangos apibrėžimo nėra, kiekviena šalis sprendžia tuos klausimus savo ekspertų lygmeniu. Visgi sutariama, kad ji gali prasidėti tik tuomet, kai bus suvaldyta situacija su pirmąja - bent dviejų inkubacinių periodų laikotarpiu nebus fiksuojama naujų susijusių atvejų. Apie ją signalizuotų ir nevaldomas infekcijos plitimas - kai nebespėjama atsekti viruso plitimo grandinių ir asmenys užsikrečia neaišku kur“, - patikslino pašnekovė.

Nepaisant to, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau kaupia valstybinį asmeninės apsaugos priemonių rezervą, kurio užtektų dviem mėnesiams nepertraukiamo naudojimo. Turėti vieno mėnesio rezervą planuojama įpareigoti ir gydymo įstaigas bei savivaldybių administracijas.

SAM dar gegužės pradžioje nurodė gydymo įstaigoms, kad nuo birželio 1 d. jos pačios turės organizuoti apsaugos priemonių pirkimą ir sandėliavimą. Tikimasi, kad, sudėjus gydymo įstaigų, savivaldybių ir valstybės rezervo atsargas, apsaugos priemonių turėtų užtekti trims mėnesiams, net esant blogiausiam scenarijui.

Naujausiais NVSC duomenimis, per liepos 30 d. Lietuvoje patvirtinta 13 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų. Iš jų du yra įvežtiniai, dėl turėtų kontaktų su patvirtintais COVID-19 atvejais užsikrėtė keturi žmonės. Kokiomis aplinkybėmis užsikrėtė dar septyni asmenys, nėra aišku.

Epidemiologai vadovaujasi informacija, kurią patys susirgę ar kontaktavę asmenys jiems pateikia. Užsikrėtimo aplinkybes ne visada galima nustatyti, nes kartais žmonės negali prisiminti, kur konkrečiai lankėsi ir su kuo bendravo. O kartais ir primeluoja.

Dėmesio keliaujantiems

Atnaujintas koronaviruso paveiktų šalių sąrašas išaugo iki 12, penktadienį pranešė vyriausioji Lietuvos epidemiologė Loreta Ašoklienė.

„Kalbant apie ES šalis, turėsime 12 šalių, kurios bus įtrauktos į paveiktų šalių sąrašą: tai yra Ispanija, Prancūzija, Švedija, Belgija, Portugalija, Rumunija, Austrija, Čekija, Bulgarija, Liuksemburgas, Kroatija ir Malta“, - sakė L.Ašoklienė.

Iš šio sąrašo dvi šalys - Prancūzija ir Malta - pridedamos naujai. Pasak L.Ašoklienės, poziciją dėl Maltos dar reikės suderinti su kitomis Baltijos šalimis.

„Malta yra labai maža, ten yra išgelbėtų pabėgėlių, jiems nustatytas COVID-19 atvejis ir jis įskaičiuotas į Maltos gyventojų skaičių ir iškart akivaizdžiai padidina sergamumo rodiklį“, - sakė vyr. epidemiologė.

Ji nurodė, kad Latvijoje ir Estijoje sergamumo rodiklis yra 2,6 100 tūkst. gyventojų, Lietuvoje - 5,7, Lenkijoje - 15,7.

 

Įdomu

Švedijoje, kur valdžia, kovodama su pasauline pandemija, nusprendė karantino neskelbti, infekcijos atvejų ženkliai sumažėjo. Tuo pat metu kitose Europos šalyse, ypač - pastarosiomis dienomis, fiksuojamas staigus infekuotųjų skaičiaus didėjimas, praneša „Newsweek“.

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ataskaita, liepos 29 d. duomenimis, naujų infekcijos atvejų 100 tūkst. žmonių per paskutines 14 dienų ten užfiksuota 54 proc. mažiau. Liepos mėnesį mažėjo ir vidutinis užsikrėtusiųjų per parą asmenų skaičius. Ypač sumažėjo ir kas dieną fiksuojamų mirčių nuo koronaviruso skaičius: jeigu balandžio 15 d. per parą Švedijoje mirė 115 žmonių, tai liepos 29 d. - tik du.

Deja, daugelis kitų Europos šalių tokiais rodikliais pasigirti negali. Jose kurį laiką mažėjęs infekuotųjų skaičius vėl ėmė augti. Liepos mėnesį Ispanijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose užsikrėtimų atvejų skaičius išaugo 40-200 proc.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar griaudžiant naudojatės elektros prietaisais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +19 C

+14 +19 C

+15 +20 C

+18 +23 C

+18 +23 C

+20 +25 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s