Į mūsų kasdienybę vėl privalomai grąžintos veido kaukės. Tačiau savaitgalį buvo žmonių, įnirtingai besipriešinančių šiam reikalavimui - nenorinčių dengti veido nei viešajame transporte, nei parduotuvėse. O dalis, nors ir su kaukėmis - bet tokiomis, kurios jau negali nuo viruso apsaugoti.
Vienos labiausiai lankomų vietų yra parduotuvės ir prekybos centrai. Kaip sekėsi pirmosiomis dienomis kontroliuoti kaukių nedėvinčius pirkėjus, teiravomės „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorės Ernestos Dapkienės.
„Mūsų žiniomis, pirmasis savaitgalis, įsigaliojus reikalavimui prekybos centruose dėvėti veido kaukes, praėjo sklandžiai, incidentų ar nesklandumų nefiksavome. Mes stebime, kad klientai kaukes dėvėtų, išlaikytų saugius atstumus. Šią tvarką prie įėjimo užtikrina apsaugos darbuotojai.
Kiti mūsų parduotuvių darbuotojai taip pat gali geranoriškai įspėti, pavyzdžiui, jei klientas kaukę parduotuvės viduje nusiimtų. Tokiais atvejais, jei žmogus nesutiks laikytis šiuo metu šalyje galiojančių reikalavimų, mūsų darbuotojai turi teisę kviesti policijos pareigūnus“, - informavo „Maximos“ atstovė.
Ar netrūksta prekybos tinklo parduotuvėse vienkartinių kaukių ir kokia jų kaina? „Šiuo metu populiariausia 50 vienetų vienkartinių medicininių kaukių pakuotė kainuoja 22,9 euro, viena vienkartinė kaukė - 0,6 euro, daugkartinės veido kaukės nuo 2,99 iki 3,49 euro“, - patikslino prekybos tinklo atstovė.
O Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ sako, kad 90 proc. keleivių laikosi reikalavimo dengti veidą. Kiti 10 proc., lyg susitarę, sako jas pamiršę.
Yra tokių, kurie teigia, esą prievartaujami kaukes dėvėti, nebijo net baudų. Vis dėlto už nustatytos tvarkos nesilaikymą baudas mokėti teks. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė, per savaitgalį policijos pareigūnai surašė 11 administracinių nusižengimų protokolų dėl kaukių nedėvėjimo. Visiems kaukių nedėvėjusiems asmenims skirtos 250 eurų baudos, t.y. pusė minimalios baudos, kurią asmuo turi sumokėti per 15 kalendorinių dienų.Medicinos auditorės, infekcijų kontrolės gydytojos Aušros MACIJAUSKIENĖS komentaras:
Kad kaukės svarbios, naudingos, kad jos gelbsti gyvybes, yra faktas, mokslo įrodytas. Visuomenė dabar turi dėti visas pastangas, vienas kitam tai priminti, kad mes neįsižeistume. Blaškomasi tik todėl, kad nesuprantame, kiek kaukių ir kokių įvairių mes jų turime ir koks gali būti efektas.
Taip, mūsų šalis buvo nepasiruošusi sutikti epidemijos. Taip, iš pradžių buvo kalbama, kad kaukės negelbsti. Ir aš suprantu sveikatos apsaugos ministro, kai kurių mokslininkų, net epidemiologų tuometinę situaciją. Labai skaudu buvo girdėti kolegas taip kalbant. Kadangi juos pažįstu, galima buvo suprasti, kaip jie nepatogiai jautėsi taip kalbėdami.
Ko mes nenorėjome? Mes nenorėjome suirutės. Nenorėjome, kad prasidėtų žmonių blaškymasis, nes iš tiesų nebuvo tų apsisaugojimo priemonių. Tiesiog bandėme žmones sulaikyti namuose. Nežinojome daug mikrobiologijos pagrindų apie šitą virusą, nežinojome, kokia jo eiga, kiek jis skiriasi nuo kitų padermių kitose šalyse, mes tiesiog buvome akli kaip kurmiai. Galėjome eiti tuo keliu, kuris jau yra pasaulyje išmintas ir dėvėti medžiagines kaukes. Ir aš suprantu, kiek daug buvo nusivylusių, kai išgirdo, kad medžiaginės kaukės yra neefektyvios. O kodėl jos turėtų būti neefektyvios? Todėl, kad neturime kažkokių tyrimų?
Tiesiog turėtume išmokti taisykles, kas yra vienkartinė kaukė, kas daugkartinė kaukė. Vienkartinės kaukės yra apžiūros kaukės, skirtos kelioms minutėms. Pasinaudoji ir išmeti. Ar tas, kurias perka žmonės, galima naudoti ir daugiau kartų? Štai čia ir kitas „grėblys“, kuris laukia visuomenės. Žmonės, pasiskaitę apie COVID-19 virusą, sužinojo, kad virusas išlieka gyvybingas ant įvairių paviršių daugiausia tris paras. Pagalvojo, palaikius kaukes mažiausiai tris paras - jos nusikenksmina. Galime parduotuvėse pamatyti dėvint net lūpų dažais išteptas kaukes. Vadinasi, jos dėvimos taip ilgai, kad žmonės net nebeskiria, kokia puse kaukę dėvi. Na, ir kas, kad „kovidas“ bus nebepavojingas, bet kitos ligos pavojingos. Jos taip pat žalojančios, jos gali baigtis mirtimi. Tai todėl tas apibrėžimas „vienkartinis“ ir yra vienkartinis. Užsidėjau kartą ir išmečiau.
Galiu pasakyti, ką darau aš: turiu vienkartinę kaukę, su kuria einu konsultuoti, bet be jos turiu kelias kaukes iš natūralių medžiagų. Aš jas plaunu aukštoje temperatūroje ir nešioju plastikiniame puodelyje, kad neužsiterštų.