Mažai kas susimąsto apie tai, kad, patiriant stresą ir susierzinimą, kenčia ne tik psichoemocinė būklė, bet ir fizinė (pakyla arterinis kraujospūdis, dažniau plaka širdis, įsitempia raumenys, sutrinka miegas, atsiranda virškinimo problemų ir tampa sunku adekvačiai priimti tikrovę). Kaip nugalėti pyktį ir kitas neigiamas emocijas, kad nebūtų nemalonių pasekmių, ir iš esmės pagerinti savijautą.
Įkvėpti - iškvėpti
Specialistai primena, kad susierzinę imate kvėpuoti paviršutiniškai, dėl to į organizmą patenka mažiau deguonies, tai trukdo susikaupti. Todėl pradėkite kvėpuoti lėtai ir giliai, visas emocijas nukreipdami į šį procesą, ir po tam tikro laiko nurimsite. Jogos ir meditacijos mėgėjai žino, kad teisingas kvėpavimas daro stebuklus ir visiems rekomenduoja tai išmėginti.
Fizinis krūvis vietoj streso
Kai imate pykti, išsiskiria adrenalinas, kurį organizmas gamina galimo pavojaus atveju. Būtent todėl neretai norisi savo tiesą ginti kumščiais ir įžeidėjui parodyti, kas čia yra šeimininkas. Specialistai rekomenduoja dirbtinai susikurti kokios nors aktyvios veiklos ir taip išlieti energiją. Pavyzdžiui, 20 kartų pritūpti, apibėgti porą ratų, prisitraukti prie skersinio ir taip toliau.
Humoras - geriausias vaistas
Specialistai yra įsitikinę, kad pykčio protrūkį puikiai padeda įveikti juokas, todėl jie rekomenduoja ne didinti įtampą, o laiku viską nuleisti juokais. Taip sugebėsite išlaikyti psichoemocinę pusiausvyrą ir nesugadinsite santykių su aplinkiniais. Tik nepersistenkite, nes žmonės pagalvos, kad iš jų šaipotės ir ne juokais įsižeis.
Nuleisti garą
Jeigu įpratote neigiamas emocijas slėpti giliai savyje, vieną gražią dieną jos jus užplūs tokia jėga, kad teks net tiems niekuo dėtiems žmonėms, kurie netyčia atsidurs kur nors netoli jūsų.
Kad taip neįvyktų, psichologai rekomenduoja retkarčiais leisti prasiveržti jausmams - kaip sakoma, nuleisti garą. Svarbiausia - rasti tinkamą vietą, kad atsitiktinai ko nors neužgriūtų jūsų emocijų banga (pavyzdžiui, galima nuvykti į sporto varžybas, į vietą, kur galima ką nors sulaužyti arba sudaužyti ir t.t.). Po tokių manipuliacijų jums palengvės, o kad situacija nesikartotų, tiesiog pasistenkite nelaukti, kol visko susikaups per daug, sakykite aplinkiniams, kas jums nepatinka.
Nukreipti dėmesį
Užuot įstrigę neigiamose emocijose (įtūžis, stresas, sudirgimas, noras keršyti ir t.t.), pamėginkite „persijungti“ į kuriamąją veiklą. Pavyzdžiui, savo pyktį panaudokite tam, kad padidintumėte savo gebėjimus ir įrodytumėte įžeidėjui (ir visiems aplinkiniams), kad galite daug pasiekti ir sunkią minutę nenuleidžiate rankų. Taip galėsite nuveikti ką nors naudingo, galbūt ką nors išrasite ir vėliau išgarsėsite. O kodėl gi ir ne?
Pasivaikščioti ir pasvajoti
Dar vienas patikrintas būdas atsikratyti streso ir suvaldyti emocijas - palikti streso šaltinį ir išeiti pasivaikščioti mėgstamomis gatvelėmis arba į parką. Pastarasis variantas yra geresnis, nes augalai išskiria deguonį, kuris padeda aiškiau mąstyti ir situaciją vertinti plačiau. Bet tiks ir pasivaikščiojimas po miestą, jei nežingsniuosite palei judrią gatvę, priešingu atveju „užsivesite“ dar smarkiau ir karštosiomis galite padaryti ką nors, ko paskui gailėsitės. Todėl pasivaikščiojimui rinkitės tylias ir nuošalias vietas ir vaikštinėdami stenkitės galvoti apie tai, kas jums teikia malonumą.
Pyktį galima ir suvalgyti
Tai nereiškia, kad turite ištuštinti šaldytuvą arba pulti kimšti saldumynus, greitąjį maistą ir kitokius žalingus produktus. Bet, kaip rodo neseni tyrimai, 15 minučių kramtant sumažėja streso hormono kortizolio ir sumažėja raumenų įtampa.
Todėl, vos pajutę, kad imate „virti“, tiesiog pasidarykite 15 minučių pertrauką ir užkąskite ko nors naudingo - morkų, riešutų, agurkų, obuolių, džiūvėsių, vaflių, duonelių ir panašių produktų, rekomenduojamų sveikai besimaitinantiems.
Rytas už vakarą protingesnis
Žmonės ne veltui sukūrė tokį priežodį. Specialistai tai patvirtina ir rekomenduoja susidarius bet kokiai nesuprantamai situacijai eiti miegoti. Pirma, ryte „šviežia“ galva galėsite kitu kampu pažvelgti į įvykius, o antra, per naktį nusiraminsite ir jau kitaip į viską reaguosite bei būtinai rasite išeitį net iš, regis, beviltiškos padėties. O norint iš esmės atsikratyti dirglumo ir ūmumo, pasistenkite miegoti ne mažiau kaip 7-8 valandas, nešokinėdami vidury nakties atsakyti į atsitiktinį skambutį, perskaityti žinutę ar nueiti į virtuvę ko nors suvalgyti. Tik nepertraukiamas miegas padės jums atgauti jėgas ir tausoti nervus.
„Išlieti“ emocijas ant popieriaus
Kaip sakoma, „popierius viską iškenčia“, ir šis senų seniausiai sugalvotas teiginys mūsų laikais tapo aktualus kaip niekad. Daugelis šiuolaikinių žmonių seniai jau perėjo prie „virtualių laiškų“, praktiškai pamiršę apie tai, kokių malonių ir raminančių emocijų galima gauti tiesiog vedžiojant rašikliu po popieriaus lapą ir užsirašinėjant viską, kas tuo metu vyksta jūsų sieloje.
Kad šis būdas būtų veiksmingas, psichologai rekomenduoja kuo tiksliau aprašyti savo būseną (prisiminti viską iki menkiausių smulkmenų), o paskui laišką suplėšyti į smulkius skutelius. Tai jums padės įveikti pyktį ir atleisti skriaudėjams.
Išsimaudyti po šaltu dušu
Arba tiesiog nusiprausti šaltu vandeniu. Specialistai mano, kad tokia procedūra atvėsina ne tik kūną, bet ir galvą, sumažina įtampą, atšaldo nervinius receptorius, prisotina organizmą deguonies, taigi žmogus greičiau nusiramina. Taigi, užuot puolę priešininką kumščiais ir bandę apginti savo požiūrį, tiesiog pasiūlykite jam (ir sau) stiklinę vėsaus vandens, o paskui eikite į tualeto kambarį atsigaivinti ir atvėsti.