Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) paskelbė įspėjantį pranešimą apie riziką, susijusią su bakterijomis Klebsiella pneumoniae. Skelbiama, kad lietuvių pamėgtame kurorte Kanarų salose turistai vis dažniau užsikrečia ypač pavojinga bakterija, galinčia sukelti pneumoniją, meningitą ir kraujo užkrėtimą. Per šiuos metus net 13 turistų, atostogavusių Kanaruose, susirgo.
Bakterijos Klebsiella pneumoniae gyvena žmogaus žarnyne ir paprastai nėra kenksmingos. Tačiau kai kuriais atvejais jos gali sukelti sunkią infekciją, nepasiduodančią gydymui antibiotikais. Didesnę grėsmę bakterijos kelia žmonėms, vartojantiems alkoholį, sergantiems vėžiu, cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu, kepenų ir plaučių ligomis.
ECDC atskleidė, kad šiais metais net 13 švedų ir norvegų užsikrėtė šia bakterija po atostogų Gran Kanarijoje sausio-balandžio mėnesiais. Visi jie lankėsi Gran Kanarijos gydymo įstaigose, tad panašu, kad visi atvejai yra glaudžiai susiję, t.y. ligas sukėlė tas pats šaltinis.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras paskelbė įspėjantį pranešimą apie ligų, sukeliamų bakterijos Klebsiella pneumoniae, riziką, nes pastaraisiais metais Kanarų salose lankosi vis daugiau turistų. Tarptautinės oro transporto asociacijos duomenimis, 2016 m. Kanarų salose lankėsi daugiau kaip 15 mln. ES/EEE piliečių, daugiausia iš Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos.
Specialistai pabrėžia, kad šiaip turistams užsikrėsti minėta bakterija rizika yra labai maža - nebent tektų apsilankyti Kanarų salų ligoninėje, kur pavojus kiek didesnis.
Didžiausia problema ta, kad kai užsikrėtęs keliautojas grįžta į savo gimtąją šalį ir ten patenka į gydymo įstaigą, kyla didelis bakterijos perdavimo pavojus ir tolesni protrūkiai, jei bakterijų sukelta infekcija liko nepastebėta ir nėra tinkamų kontrolės ir prevencijos priemonių.
Tad turistams patariama stebėti savo būseną ir atkreipti dėmesį į šiuos simptomus: karščiavimą, kosulį, krūtinės skausmą, dusulį, tirštas ir kraujingas gleives. Kiekvienam, kuriam pasireiškė kuris nors iš šių požymių, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją. Be to, derėtų nepamiršti valyti ir tvarstyti bet kokius įdrėskimus bei žaizdas, kruopščiai plauti rankas prieš valgį ir pasinaudojus tualetu.
Kaip „Vakaro žinias“ informavo Lietuvos Higienos instituto specialistai, Klebsiella pneumoniae yra gram neigiama bakterija, kurios epidemiologinė svarba pastaraisiais metais nuolat didėja visame pasaulyje dėl šios bakterijos didėjančio atsparumo antibiotikams ir dažnėjančių infekcijų gydymo įstaigose.
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Sveikatos statistikos skyriaus vadovės Ritos Gaidelytės pateiktais duomenimis, 2017 m. Lietuvoje buvo 313 asmenų, kuriems diagnozuota Klebsiella pneumoniae sukelta pneumonija.
Higienos instituto koordinuojamo ir visose Lietuvos ligoninėse atliekamo Infekcijų ir jų rizikos veiksnių paplitimo tyrimo duomenimis, Klebsiella pneumoniae dažnis mūsų šalyje didėja: 2013 m. ši bakterija sudarė 8,7 proc. visų hospitalinių infekcijų sukėlėjų, o 2017 m. - 16,1 proc. Be to, stebimas ir atsparių Klebsiella pneumoniae dažnio augimas: 2014 m. - 1,7 proc., o 2017 m. - 9,4 proc.