Kaip gydyti slogą, žino daugelis, ir kiekvienas turi savo receptą, padedantį sustabdyti nepaliaujamą varvėjimą iš nosies. O štai kaip jos gydyti tikrai nereikia, žino anaiptol ne visi.
„Duokite kokių nors lašų!“
Būtent šis sakinys vaistinėje ir yra didžiausia klaida gydant slogą. Prieš rekomenduodamas jums kokį nors vaistą, specialistas turi žinoti, kokia būtent sloga jus vargina ir kokia yra ligos stadija. Netinkamas preparatas - per stiprus arba per silpnas - gali tik pabloginti padėtį. Sloga būna visokia: paprasta peršalimo, alerginė, o gali būti ir komplikacijų, prienosinių ančių uždegimo požymis.
Sirgti vaikščiojant
Deja, sloga nėra laikoma rimta liga, dėl kurios reikėtų gauti nedarbingumo lapelį, atšaukti susitikimus ir sėdėti namuose, užuot ėjus į darbą. Bet pagrindinė greito slogos gydymo paslaptis - šiluma, nes tik buvimas nuolatinėje šilumoje gali padėti pasveikti nuo peršalimo per 2-3 dienas. Jeigu sirgdami vaikščiosite, sloga gali jus „pargriauti“ jau ilgam, arba komplikuotis haimoritu, frontitu, sinusitu ir polipais.
Savigyda
Jokiu būdu negalima savarankiškai gydytis antibiotikais. Maža to, kad antibiotikai peršalimo ligų neįveikia - juos be reikalo vartoti yra pavojinga todėl, kad pagrindinės ligų sukėlėjų padermės tampa dar atsparesnės, o kai antibiotikų išties reikia, jie jau nebepadeda.
Gydyti česnaku, ūkiniu muilu ir svogūnais
Vienas iš populiarių liaudiškų patarimų yra toks: nulupti svogūną arba česnaką, nuimti permatomą plėvelę ir skiltelę įkišti į nosį. Taip pat galima panaudoti gabaliuką ūkinio muilo. Šios priemonės gal ir veiksmingos, bet gali išdžiovinti ir net nudeginti nosies gleivinę. Nosies gleivinė ir tonzilės pasižymi apsauginėmis savybėmis, apsaugo organizmą nuo infekcijų. Džiovindami ir nudegindami nosies gleivinę, silpninate jos apsauginę funkciją. Jei jau nutarėte gydytis liaudiškomis priemonėmis, česnako sultis geriausia su kuo nors maišyti - su morkų sultimis, augaliniu aliejumi ir net vandeniu.
Ignoruoti vaistų vartojimo instrukcijas
Pagal statistiką 60 proc. komplikacijų išgėrus vaistų atsiranda dėl to, kad nesilaikoma taisyklių, nurodytų informaciniame lapelyje. Prieš vartodami vaistus, atidžiai perskaitykite: kokiomis dozėmis, kada vartoti, kuo geriau užgerti ir t.t.
„Pirties efektas“
Persišaldžius kojas galima šildyti, į puskojines įbėrus garstyčių miltelių, kai kas pataria pėdas nakčiai tepti jodu arba susikurti „pirties efektą“. Pastarasis būdas vadinasi „drėgnos puskojinės“ ir yra populiari liaudiška priemonė. Prieš miegą medvilninės puskojinės sudrėkinamos šiltu vandeniu, užmaunamos, ant jų užmaunami polietioleno maišeliai, ant maišelių - vilnonės kojinės. Naktį kojos prakaituoja. Tokia procedūra gali padėti, bet gali ir pakenkti. Šis būdas kategoriškai nerekomenduojamas, jei ligoniui pakilo temperatūra.
Piktnaudžiauti kraujagysles siaurinančiais lašais nuo slogos
Viena vertus, kraujagysles siaurinantys vaistai žaibiškai sumažina paburkimą ir žmogus gali laisviau kvėpuoti, kita vertus, svarbu nepamiršti, kad bet kuris kraujagysles siaurinantis preparatas sutrikdo kraujo mikrocirkuliaciją kapiliaruose, maitinančiuose akis ir smegenis. Žmonėms, jau turintiems bėdų dėl šių organų darbo, tokių lašų vartojimas gali turėti liūdnų pasekmių. Taip pat nosies lašai sutrikdo nosies gleivinės epitelio plaukelių funkciją (šalinti gleives), jie ne gydo, o sukelia laikiną pagerėjimą ir priklausomybę.
Klaidos praplaunant nosį
Šiandien tai yra vienas iš populiariausių būdų gydyti slogą, rekomenduojamas daugelio specialistų. Gydytojai dažnai naudoja fiziologinį tirpalą, kuriame druskų konccentracija yra tokia pati kaip žmogaus organizmo fiziologiniuose skysčiuose, o namų sąlygomis procedūrai atlikti visiškai tiks ir sūrus vanduo.
Nors praplovimnas iš pirmo žvilgsnmio gali pasirodyti visiškai nekenksmingas, neteisingai atlikta procedūra gali turėti rimtų pasekmių. Jei druskos tirpalas per klausos vamzdį pateks į vidurinės ausies ertmę, gali išsivystyti otitas. Ausies uždegimą gali sukelti ir klaidos, naudojant sertifikuotą priemonę nosiai praplauti iš vaistinės. Negalima bandyti praplauti nosį, kai ji yra užgulta, taip pat pernelyg stipriai spausti flakoną.
Kaip atsikratyti slogos per 5 minutes ir be vaistų?
Suaktyvinti organizmo gynybines jėgas kovai su sloga gali padėti kiniškas masažas. Pirštų galiukais masažuojame kiekvieną tašką po 1 minutę. Spausti stipriai, bet ne iki skausmo. Svarbu, kad jaustumėte spaudimą. Yra 4 svarbūs taškai: 1. Pratęsus antakių liniją, taškas bus ten, kur ji susikerta su tarpuakio linija. 2. Du simetriški taškai yra už 2 cm nuo antakių išorinio krašto (vos matomos įdubos). Spausti juos reikia vienu metu. 3. Du simetriški taškai ties nosies pagrindu, palei akių įdubųkraštą. Masažuoti kartu. 4. Simetriški taškai už pusės cm nuo nosies sparnelių.
Kodėl gydytojai nepataria smarkiai šnypšti nosį?
Nosies išskyrų gali patekti į žandikaulio antį ir sukelti uždegimą. Bet vaikščioti snarglėtiems, aišku, nereikia: šnypščiant nosį reikia užspausti ne abi šnerves, o po vieną.Tada slėgis nosiaryklėje padidėja nesmarkiai ir į ančius nieko nepatenka.