respublika.lt

Gausios mėnesinės gali byloti rimtas ligas: gydytojas ragina nedelsiant pasitikrinti

2022 vasario 15 10:51:59
„Zen PR" info

Gausios mėnesinės ar kitas moterims diskomfortą sukeliantis kraujavimas - dažnai vertinama kaip normali būsena, tačiau šie simptomai gali reikšti kur kas didesnes sveikatos problemas, netgi onkologines ligas. Tam, kad negalavimas būtų pagydytas, pirmiausia reikėtų rasti jo priežastį - kraujavimą gali sukelti daug įvairių sveikatos sutrikimų. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja" akušeris-ginekologas Povilas Jukna ragina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

×
nuotr. 1 nuotr.
Mėnesinių skausmai. Asociatyvi pixabay nuotr.

 

„Dažniausiai struktūrinius pokyčius lemia gimdos ertmės ar jos kaklelio dariniai - polipai bei miomos. Dauguma polipų yra nepiktybiniai, tačiau esant rizikos veiksniams - jie turėtų būti šalinami. Jeigu iš gimdos gausiai kraujuojama menopauzės metu ar po jos, būtina kreiptis į ginekologą. Tokie požymiai turi būti ištirti specialisto, nes gali byloti ir onkologinę ligą", - sako P. Jukna.

Gali lemti ir nevaisingumą

Jeigu polipai ar miomos simptomų nekelia - operuoti dažniausiai nereikia, užtenka ginekologo priežiūros. Tačiau jeigu jie kelia diskomfortą - gausų kraujavimą mėnesinių metu ir ne tik, pagrindinis gydymo metodas yra operacinis. Tačiau ir tokiu atveju nereikėtų išsigąsti

„Dažniausiai reikalinga gimdos gleivinės biopsija, kuri gali būti paimta keliais metodais. Vienas jų - aspiracija, tai saugus bei neskausmingas metodas, tačiau ne visada tikslus. Gali prireikti kito tikslesnio metodo gimdos gleivinės biopsijos paėmimui, pavyzdžiui, histeroskopijos", - pasakoja P. Jukna

Nusprendus, kad operacinis darinių gydymas yra reikalingas, operacijos būdas priklauso nuo pacientės amžiaus, gretutinių ligų, nėštumų planų, miomos lokalizacijos, jų kiekio bei dydžio. Pagal tai pasirenkamas viena iš operacijos būdų - histeroskopija, laparoskopija arba laparotomija. Mažiausiai invazyvus operacinis kelias iš šių yra histeroskopija.

„Histeroskopinė procedūra taip pat naudinga ir nevaisingumo priežasties ieškančioms poroms. Jį gali lemti minėti struktūriniai pokyčiai, gimdos ertmėje esančios pertvaros ar sąaugos. Nustačius vieną iš šių pakitimų, atliekama histeroskopiją ir įvertinama gimdos ertmę - pašalinamos pastoti trukdančios struktūros. Histeroskopijos metu dalinai galima įvertinti ir kiaušintakių būklę", - sako „Antėja" akušeris-ginekologas.

Viena procedūra - daug atsakymų

Jau minėta histeroskopija yra operacinė procedūra, kurios metu apžiūrima gimdos ertmė, įvertinama jos būklė dėl galimų pakitimų. Tokių kaip įgimtos anomalijos, polipai, miomos, po buvusių operacijų likę randai, ieškant nevaisingumo priežasčių ir kt.

„Ši operacija - tiksliausia gimdos ertmės įvertinimui naudojama vaizdinė diagnostika. Ji gali padėti atrasti daugybę atsakymų - atskleisti neaiškios kilmės kraujavimo priežastį, nevaisingumo priežastį, parodyti gimdos gleivinės ar gimdos kaklelio polipus ir miomas. Taip pat ir kitas problemas - gimdos ertmėje esančias sąaugas, anomalijas ir svetimkūnius", - pasakoja gydytojas P. Jukna.

Mažiau diskomforto

Dauguma histeroskopinių operacijų Lietuvoje atliekamos taikant bendrinę nejautrą. Dėka tobulėjančios įrangos, naujausi instrumentai yra kur kas plonesni. Tokiu būdu išvengiama operacijos metu didžiausią skausmą keliančių žingsnių, todėl pacientės „užmigdymas" narkoze nėra reikalingas.

„Tai reiškia, jog pacientės nereikia guldyti į ligoninę, operacija atliekama jai būnant sąmoningai ir nereikalingas gimdos kaklelio plėtimas. Viskas nuo pacientės atvykimo iki procedūros pabaigos trunka ne ilgiau kaip valandą. Suteikiama jaukesnė aplinka, nereikalingas vežimas į operacinę ir ilgos savaitės ligoninės palatoje", - teigia P. Jukna.

Operacijos metu, esant reikalui, yra paimamas gimdos gleivinės mėginys arba pašalinamas darinys, kuris yra išsiunčiamas detalesniam ištyrimui. Vėliau numatomas tolimesnis gydymo planas, tačiau pacientė po procedūros iš karto gali vykti namo.

Gydytojas-akušeris pabrėžia, kad moterims nereikėtų baimintis tokių procedūrų, kadangi jos gali išspręsti daugybę sveikatos problemų ir nulemti geresnę gyvenimo kokybę. Svarbiausia stebėti savo kūno pokyčius ir laiku kreiptis į specialistus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • MODELIS: Vyriausybei svarstant antrąjį šių metų pusmetį keisti valstybės kompensacijų gyventojams už elektrą modelį, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius sako, jog efektyviausia būtų jas mokėti už dalį suvartotos elektros – iki 100 ar 150 kilovatvalandžių (kWh) per mėnesį.
  • REGULIAVIMAS: Lietuvoje galiojantis teisinis reguliavimas, numatantis galimybę visus viešajame konkurse dalyvavusius konsorciumo partnerius automatiškai įtraukti į „juodąjį sąrašą“, jei partnerių grupė neįvykdė sutarties, prieštarauja Europos Sąjungos viešųjų pirkimų direktyvai, nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas.
  • TURINYS: Lietuvos radijo ir televizijos komisija priėmė sprendimus dėl keturių interneto svetainių kopijų bei vienos pirminės svetainės blokavimo, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys.
  • LĖŠOS: Valstybinė energetikos reguliavimo taryba pirmąjį metų pusmetį turėtų išsiaiškinti, kaip nepriklausomi elektros tiekėjai panaudojo iš valstybės biudžeto gautas lėšas kainoms vartotojams sušvelninti.
  • NAFTA: Lietuvos naftos perdirbimo gamyklą valdanti Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ nutraukia sutartį su didžiausia Rusijos naftos eksportuoja – Kremliaus kontroliuojama „Rosneft“.
  • RINKIMAI: Vyriausioji rinkimų komisija įpareigota persvarstyti savo sprendimą, kuriuo iš savivaldos rinkimų pašalinti 35 Lietuvos žaliųjų partijos kandidatai, neteisingai užpildę pareiškinius dokumentus.
  • LAIVAS: Ketvirtadienį Klaipėdos uoste laukiama atvykstant JAV „Arleigh Burke“ klasės kovos laivų-minų naikintojų karinio laivo „USS Roosevelt“ (DDG 80).
  • REAGENTAI: Dėl galimo piktnaudžiavimo teisiamas buvęs Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos vadovas Šarūnas Narbutas sako, jog derėdamasis dėl COVID-19 reagentų pirkimo veikė ne kaip Sveikatos apsaugos ministerijos pasitelktas nepriklausomas ekspertas ar Vyriausybės įgaliotas asmuo.
  • KOMPENSACIJA: Nuo praeitų metų balandžio mėnesio būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai ar verslo atstovai, kurie apgyvendino žmones, bėgančius nuo karo Ukrainoje, iš viso 2022 metais išmokėta 9 mln. 547 tūkst. kompensacijų už būsto ukrainiečiams suteikimą.
  • STIPENDIJA: Įsigaliojus naujai Sporto įstatymo redakcijai, valstybės stipendijos skirtos trečdaliu daugiau sportininkų, pranešė Nacionalinė sporto agentūra.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pedofilijos skandalas pakeitė jūsų požiūrį į Seimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar laikysitės astrologų rekomendacijų 2023 metams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +1 C

-7 -1 C

 

-6 +3 C

-1 +1 C

-3 +1 C

 

-1 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-8 m/s