respublika.lt

Gal užtektų 11 dienų izoliacijos?

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 27 12:23:17, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 6 nuotr.
Eltos nuotr.

Šiuo metu galioja nuostata, kad atvykstančius iš užsienio ar su infekuotais koronavirusu bendravusius asmenis reikia izoliuoti 14 dienų. Visgi jei Singapūro ir Vokietijos medikų atlikti tyrimai sulauks platesnio patvirtinimo, tiek šis terminas, tiek pats požiūris į COVID-19 gydymą gali keistis.

 

Singapūro mokslininkai nustatė, kad naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) infekcija užsikrėtęs asmuo pavojaus aplinkiniams nekelia jau po 11-os dienų. Tokia informacija pateikiama bendroje Nacionalinio infekcinių ligų centro ir Singapūro Medicinos akademijos infekcinių ligų skyriaus gydytojų ataskaitoje.

Jų atliktame tyrime dalyvavo 73 infekuoti asmenys. Mokslininkų teigimu, net jeigu atlikus testavimą buvo gautas teigiamas rezultatas, tai dar nereiškia, kad užkratas yra gyvybingas.

Tyrimo rezultatai leistų peržiūrėti pacientų išrašymo iš ligoninių tvarką. Šiuo metu jie išrašomi tik tuomet, kai du iš eilės COVID-19 teistai būna neigiami.

Darbo autoriai remiasi ir Vokietijoje atliktais tyrimais, kur 9 pacientams viruso išskyros iš gerklės ir plaučių buvo stiprios tik per pirmąją savaitę, bet paskui išnyko.

Inkubacinis infekcijos laikotarpis sudaro nuo 1 iki 14-os dienų. Ligos simptomai paprastai pasireiškia penktą arba šeštą dieną po užsikrėtimo. Pasaulio sveikatos organizacija 14-os dienų karantiną rekomenduoja net tuo atveju, jeigu asmuo jau persirgo koronavirusu.

Komentuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas:

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus profesoriaus Sauliaus Čaplinsko teigimu, svarbiausia, kad visuomenei būtų teikiama objektyvi ir mokslu pagrįsta informacija, o ne gandai.

„Tiek infekcija, tiek ir virusas yra nauji, tad tik atliekant tyrimus galima nustatyti, kokios prielaidos pasitvirtina, kokios - ne“, - sakė ULAC vadovas.

Pasak jo, jau yra įrodyta, kad virusą gali perduoti ir tie asmenys, kurie patys nejaučia jokių simptomų. Užsikrėtimų nuo asmenų, kuriems niekada nepasireikš simptomai, yra tik apie 5 proc. ir dar apie 45 proc. atvejų virusą perduoda asmenys, kuriems simptomai pasireikš vėliau.

Likę 40 proc. užsikrečia nuo simptomus jaučiančių asmenų ir apie 10 proc. nuo aplinkos.

Taip pat buvo analizuojama, kiek laiko turi trukti artimas kontaktas, kad įvyktų užsikrėtimas. Kaip teigiama „JAMA Intern Med“ publikacijoje, ištyrus 100 užsikrėtusių SARS-CoV-2 ir 2761 su jais artimą kontaktą turėjusių žmonių, buvo nustatyta, jog nuo užsikrėtusių žmonių simptomų pradžios praėjus 6 dienoms nebuvo užfiksuota nė vieno antrinio užsikrėtimo atvejo.

„Tai yra gerai, tačiau persirgusius asmenis ir toliau reikia stebėti, nes dar neaišku, ar virusas gali „sugrįžti“. Būtent todėl reikia kuo daugiau tyrimų, nes tai leis surinkti daugiau duomenų apie tai, kaip ir kokiais keliais plinta virusas. Tik turint išsamius duomenis bus galima daryti mokslu pagrįstas išvadas ir priimti racionalius sprendimus, taip pat ir dėl karantino priemonių švelninimo, nes dabar,neretai išvados daromos „buriant iš kavos tirščių“, - teigė S.Čaplinskas.

Pašnekovas nesuprato, kodėl du mėnesius buvo vilkinami serologiniai antikūnų tyrimai, o dabar toks pats likimas laukia greitųjų antigenų testų.

Nors COVID-19 yra nauja liga, bet ji atitinka bendrus infekcinės ligos principus: užsikrėsti galima tik gavus pakankamą viruso dozę ir kai yra silpna imuninė sistema, po to formuojasi specifinis imuninis atsakas ir sukėlėjas eliminuojamas iš organizmo.

„Išimtinė šios ligos ypatybė yra ta, kad kai kuriais atvejais, susidūrusi su šiuo virusu, imuninė sistema tarsi „išprotėja“ ir kyla citokinų audros. Tuomet plačiai pažeidžiami plaučiai bei kiti organai, kai net medikai žmogui nebegali padėti. Bet kodėl ir kam tai gali įvykti - aiškaus atsakymo nėra,“ - sakė specialistas.

Jis priminė, kad antikūnų buvimas organizme tik įrodo, kad žmogus buvo susidūręs su SARS-CoV-2 virusu, kad persirgo COVID-19 liga, tačiau vis tiek lieka neaišku, kiek laiko antikūnai išlieka organizme ir ar apsaugos žmogų vėl susidūrus su virusu.

„Turint tiek nežinomųjų, negalima teigti, kad ir skiepai, jeigu jie bus sukurti, bus pakankamai efektyvūs ir visiškai apsaugos nuo koronaviruso, galbūt reikės skiepytis pakartotinai. Norint rasti atsakymus, būtina atlikti daugiau tyrimų. Jie ypač svarbūs yra dar ir todėl, kad labiausiai užkrečiami yra žmonės dar prieš pasireiškiant ligos simptomams, tačiau tiksliai pasakyti, kada yra šis momentas, niekas negali.

Tai - įdomi ir sudėtinga medicinos, visuomenės sveikatos, socialinė ir ekonominė problema. Ją būtina stebėti, analizuoti ir nuolat mokytis. Tiek iš viruso, tiek iš savų bei kitų klaidų ar sėkmingų, efektyvių sprendimų“, - pokalbį apibendrino profesorius S.Čaplinskas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s