Iš visų piktybinių navikų daugiausiai gyvybių nusinešė plaučių vėžys, kurį dažniausiai sukelia rūkymas, rodo Higienos instituto duomenys.
Pasak šių duomenų, iš viso nuo piktybinių navikų 2013 metais Lietuvoje mirė 7872 asmenys. Iš jų daugiausiai mirė nuo plaučių vėžio - 1309 asmenys.
Duomenis analizavusių ekspertų teigimu, dažniausia plaučių vėžio priežastis yra rūkymas ir tik nedidelė dalis ligonių suserga dėl kitų rizikos veiksnių, tokių kaip oro užterštumas, asbestas ar radono dujos. Deja, Lietuvoje apie 70-80 proc. diagnozių sudaro 3-4 stadijos plaučių vėžys, kai liga yra išplitusi, o gydymas pavėluotas ir mažai efektyvus.
Pasak specialistų, tabako rūkymas 15 kartų padidina riziką susirgti plaučių vėžiu. Rizika susirgti tiesiogiai priklauso nuo surūkomų per dieną cigarečių skaičiaus ir rūkymo trukmės. Maždaug vienas iš aštuonių, nemetusių rūkyti, miršta nuo plaučių vėžio. Metus rūkyti, rizika susirgti plaučių vėžiu nebedidėja.
Nustatyta, kad nuo intensyvaus rūkymo pradžios iki to laiko, kai susergama plaučių vėžiu, praeina vidutiniškai 20-30 metų.
Specialistai pastebi, kad rentgenograma yra neefektyvus plaučių vėžio ankstyvo išaiškinimo metodas, nes parodo tik pažengusio vėžio stadijas. Vienintelė efektyvi plaučių vėžio prevencijos priemonė - mesti rūkyti.
Mokslininkai įspėja, kad jei jau susirgote vėžiu, metus rūkyti galima sumažinti antro vėžio išsivystymo riziką, o operacija ir pooperacinis žaizdų gijimo periodas geresnis nei tų, kurie nenustoja rūkę.