respublika.lt

Alcheimeris - kryžius visai šeimai

(0)
Publikuota: 2020 spalio 11 06:30:29, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Pamirštame, kad yra ir kitų, baisesnių ligų, kurios paverčia žmones neprotaujančiomis būtybėmis, susargdina juos prižiūrinčius artimuosius. Eltos nuotr.

Netrukus bus metai, kai pasaulis gyvena viena nelaime - COVID-19. Pamirštame, kad yra ir kitų, baisesnių ligų, kurios paverčia žmones neprotaujančiomis būtybėmis, susargdina juos prižiūrinčius artimuosius. Ta pamiršta liga, vadinama Alcheimeriu, buvo įvardinta XX a. pradžioje. Per daugiau nei 100 metų niekas nesukūrė prieš ją ne tik vakcinos, bet ir paprasčiausių tablečių.

 


Daugelis yra girdėję apie Alheimerio ligą, bet ne kiekvienas žino, kada reikia sunerimti ir kreiptis į gydytojus. Pačiam susirgusiam galbūt bus sunku patikėti, kad ši bėda užklupo jį. Galbūt jis bandys slapukauti, apsimesti, kad požymiai yra sutapimas, klaida. Kur kas objektyviau simptomus turėtų vertinti šeimos nariai. Jeigu mūsų artimasis tapo išsiblaškęs, pradeda nesiorientuoti aplinkoje, tapo irzlus ir nesukalbamas, nenumokite ranka. Kuo anksčiau ši liga bus nustatyta, tuo anksčiau galėsime padėti artimajam. Kartu ir sau.

Kryžius šeimai

Tai sako žmonės, kuriems lemtis užkrovė šį kryžių. Tą patyrė ir septynerius metus Alcheimerio liga sergantį tėvą slaugiusi Daiva Rūta Vadauskaitė. Moteris net įkūrė Alcheimerio ligos asociaciją ir ėmėsi jai vadovauti. Dabar gal ir norėtųsi nusimesti savanorišką vadovavimo organizacijai naštą, tėčio jau nebėra, bet neatsiranda pakeisiančių. „Mano telefonas, kaip buvo, taip ir liko prieinamas visiems, kurie patiria sunkumus, nežino kaip elgtis slaugydami artimąjį", - sako moteris.

Pasak D.Vadauskaitės, lengvų ligų nėra, bet Alcheimerio liga sunki tuo, kad ji paliečia ne tik sergantįjį, bet visą šeimą, kaimynus.

„Alcheimerio ligonis gali padaryti bet ką. Palikti atsuktas dujas, vandenį, gali pradėti vilkti atliekas į namus, supainioti tualetą su spinta, nebeprisiminti kas tokie juo besirūpinantys žmonės, išeiti iš namų, nesuvokdamas kur eina. Iš pradžių, nuvestas pas gydytoją, jis dar gali susikaupti ir pasirodyti tarsi sveikas, bet vos išėjęs pro duris imti painioti šaligatvį su gatve. Gydytojas sakys, ko jūs norite, jis juk puikiausiai orientuojasi. Taip artimasis paliekamas vienas", - apgailestauja asociacijos vadovė, iki šiol besidominti šia skaudžia problema.

Anot D.Vadauskaitės, Alcheimerio ligos amžiaus skalė jau ne 60-65 metai, kaip buvo teigiama. „Teko pažinti verslininką, kuriam Alcheimerio požymiai prasidėjo 58-erių. Sudėtinga tokio amžiaus vyrui pasakyti, kad juo nebegalima pasitikėti, jis nebegali vadovauti verslui. Jis pats su tuo nesutinka, o šeima neturi priemonių jo veiksmus apriboti.

Kita vertus, tvirtinti, kad Alcheimerio ligonių amžius jaunėja ir jų daugėja, gana sudėtinga. Dabar medicina turi daugiau priemonių ligai atpažinti", - pastebi asociacijos atstovė.

Serga ir prezidentai

Anot D.Vadauskaitės, nors medikai ir nesutinka, kad patekę į Slaugos skyrių ligoniai slopinami vaistais, bet niekas to nepaneigs. Slaugytojų tiek nėra, kad galėtų suvaikyti kiekvieną blūdinėjantį. Ligoniui skiriama vaistų, ir jis ramiau miega. O pavartojus ilgiau vaistus, sergantysis net pamiršta, kad gali keltis ir eiti. Vaistai, anot pašnekovės, nėra išeitis. Tuo labiau kad nėra tokių, kurie ligą pašalintų.

Mokslininkai ginčijasi, iš kur Alcheimeris kyla. „Tai - ne apsileidusių ir neišsilavinusių liga. Ja serga net labai išsilavinę, dirbantys protinį darbą, buvę aktyvūs, daug kuo domėjęsi žmonės. Serga mokslininkai, menininkai, darbininkai. Net prezidentai (nuo Alcheimerio ligos mirė vienas šviesiausių Amerikos prezidentų Ronaldas Reiganas (Ronald Reagan) - aut. past.). Aišku, jos pradžia slypi genetikoje, bet akivaizdu, kad įtakos turi aplinka bei mityba. Mūsų proseneliai, seneliai, pergyvenę badmečius, tremtis mirdavo šviesiausio proto", - teigia D.Vadauskaitė.

Alcheimerio ligos asociacijos įkūrėjos manymu, visas ligas valdyti būtų paprasčiau, jei jos būtų stebimos individualiai. Alcheimerio ligoniai turėtų būti slaugomi atskiruose globos namuose. Tada jie būtų teisingiau prižiūrimi.

Slaugytojai pagalbą sau teikia patys

Sergančių Alcheimerio liga artimieji, norėdami vieni kitiems padėti, pagal gyvenamąją vietą buriasi į klubus. Ne vieno jų veikla nutrūksta, pasitraukus vadovui. Klaipėdos krašto Alcheimerio ligos klubas „Atmena" veikia jau per dešimt metų. Jam vadovauja Klaipėdos psichikos sveikatos centro socialinė darbuotoja Raimonda Šoparienė.

„Mano šeimoje nėra sergančių Alcheimeriu, bet matau kitų juos slaugančių artimųjų vargus. Besirūpindami ligoniu, negalime pamiršti ir savęs. Globėjai ateina į mūsų organizaciją ir mes jiems stengiamės padėti, kad jie patys netaptų ligoniais. Rengiame susitikimus su specialistais. Mokome prižiūrėti ir slaugyti sergančiuosius Alcheimerio liga. Tam, kad jie neužsidarytų į izoliaciją, netaptų priklausomi nuo slaugomo artimojo, stengiamės juos įtraukti į veiklą, rengiame išvykas, skatiname rūpintis fizine sveikata. Bet tam reikia, kad ištisą parą artimuoju užsiimančius žmones bent tuo metu, kol jie užsiima veikla, kas nors pakeistų namuose.

Anot socialinės darbuotojos R.Šoparienės, labai trūksta tokių savanorių. „Globėjai pervargsta, suserga, tačiau neturi galimybių nei pailsėti, nei, esant poreikiui, pasigydyti, atsigulti į ligoninę operacijos, nes nėra kur laikinai palikti ligonių, ypač tų, kurie dar vaikšto", - išsakė aktualią problemą socialinė darbuotoja.

Informacija:

Alcheimerio liga - neurodegeneracinė liga, pasižyminti pažintinių funkcijų blogėjimu, kasdienės veiklos pasyvėjimu, elgsenos pokyčiais, neuropsichiatriniais simptomais. Tai labiausiai paplitusi silpnaprotystės forma. Šios ligos tikslios priežastys ir mechanizmas nėra žinomi, įvardijami tik nustatyti reikšmingi rizikos faktoriai.

Tiesioginių išgydymo priemonių ar profilaktikos būdų nėra, skiriamas gydymas tik palengvina simptomus, sulėtina ligos progresavimą ar padeda psichologiškai.

Labiausiai trukdantis ligos simptomas yra trumpalaikės atminties praradimas (amnezija), kuris, ligai progresuojant, tampa nuolatiniu, daugiau pasireiškiančiu ligos progresavimu. Vėliau atsirandantis kognityvinių gebėjimų pablogėjimas apima kalbos sritį (afazija), sugebėjimą atlikti tikslius judesius (apraksija), atpažinimą (agnozija). Ilgainiui sutrinka protinė veikla.

Alcheimerio ligos pavadinimas žinomas nuo XX a. pradžios. Ją vienai 51 metų pacientei 1901 m. diagnozavo vokiečių psichiatras Aloizas Alcheimeris.

Beveik visą XX a. Alcheimerio liga buvo diagnozuojama 45-65 metų asmenims. Jiems buvo būdingi silpnaprotystės simptomai. Iš pradžių buvo manoma, kad silpnaprotystė yra senėjimo išdava ir išsivysto dėl su amžiumi susijusio smegenų arterijų „kietėjimo" proceso. Apie 1970 m. terminas buvo pradėtas naudoti vienodai paveiktiems visų amžių asmenims, nes simptomai ir smegenų patologija buvo identiški anksčiau aprašytos Alcheimerio ligos aukoms.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +22 C

+15 +22 C

+14 +21 C

+18 +27 C

+20 +25 C

+20 +24 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s