Antrąjį spalio ketvirtadienį minint Pasaulinę regėjimo dieną specialistai atkreipė visuomenės dėmesį, kad senatvinėmis akių ligomis glaukoma, katarakta, amžine geltonosios dėmės degeneracija suserga vis jaunesni žmonės, ir ragina dažniau pasitikrinti regėjimą.
Vis jaunesnius žmones senatvinės akių ligos užklumpa dėl ilgo darbo su kompiuteriu, ilgo televizoriaus žiūrėjimo, nepakankamo poilsio, nesubalansuotos mitybos, per mažo judėjimo, streso ir įtampos. Akis vargina oro tarša ir ultravioletiniai spinduliai.
Susirgus glaukoma ir šios ligos laiku nepradėjus gydyti, gresia aklumas. Liga pažeidžia akies nervą ir tinklainės nervines ląsteles. Pamažu siaurėja akiplotis, darosi sunku orientuotis aplinkoje. Šios ligos pradinės stadijos nepastebimos, daugelis nė nežino, kad serga. Susirgti galima ir dėl genetinių veiksnių, cukrinio diabeto, trumparegystės, migrenos, arterinio kraujospūdžio svyravimų. Glaukoma gydoma vaistais ir chirurginiu būdu, bet prarasto regėjimo grąžinti neįmanoma, galima tik pristabdyti ligos progresavimą.
Sergant katarakta, skaidrumo netenka akies lęšiukas. Ligonis iš pradžių ima prasčiau matyti, o ilgainiui gali ir apakti. Jauniems žmonėms ši liga atsiranda po traumų, uždegimų ar sergant cukriniu diabetu, lėtiniu odos uždegimu, neurodermitu, vartojant kai kuriuos vaistus. Efektyviausias kataraktos gydymas yra operacija. Po jos net 95 proc. pacientų vėl gerai mato.
Sunki liga yra amžinė geltonosios dėmės degeneracija. Žmogus skundžiasi iškraipyta rega, būna jautrus šviesai, o ligai pažengus, regos centre mato tamsią dėmę ar baltą lopą. Pasidaro sunku skaityti, atpažinti veidus.
Vyresniems kaip 40 metų žmonėms regėjimą reikia tikrintis kartą per metus, net ir tada, kai nejaučiate jokių negalavimų.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"