Didžiausia pasaulyje hidroelektrinė „Trys tarpekliai", pastatyta ant Jangdzės upės Kinijoje, sulėtino Žemės sukimąsi ir pailgino dieną.
Apie tai praneša britų leidyklos „LADbible" tinklalapis su nuoroda į daktaro Bendžamino Fong Čao (Benjamin Fong Chao) iš Godardo kosminių skrydžių centro, didelės NASA tyrimų laboratorijos, tyrimą.
Pasak mokslininko, užtvankos rezervuare saugomas didžiulis vandens kiekis pakeitė Žemės masės pasiskirstymą ir turėjo įtakos tam, kad dienos trukmė padidėjo 0,06 m/s, o planetos ašis pasislinko apie 2 cm.
„Kad būtų aiškiau, tai sudaro šiek tiek daugiau nei 3 dienas per visą visatos amžių", - paaiškino B.F.Čao.
Pasak „LADbible", Kinijos „Trijų tarpeklių" užtvanka yra 2335 m pločio ir 185 m aukščio.
Joje telpa apie 40 kubinių km vandens ir pagal pagaminamą energiją ji laikoma didžiausia hidroelektrine pasaulyje.
Vanduo saugomas 175 m aukštyje virš jūros lygio. „Trijų tarpeklių" elektrinės galia - 22,5 tūkst. MW, ji pagamina tokį patį energijos kiekį, kokį pagamintų 15 branduolinių reaktorių.
Vidinis Žemės branduolys palaipsniui sukasi vis lėčiau ir, pasak mokslininkų, gali visiškai sustoti iki 2040 m., teigiama žurnale „Nature" paskelbtame tyrime.
Tyrimo autoriai - Jutos, Pietų Kalifornijos, Kornelio ir Kinijos mokslų akademijos specialistai.
Tyrimas pagrįstas pakartotinių žemės drebėjimų seisminių bangų, užfiksuotų per kelis dešimtmečius, analize. Šie duomenys signalizuoja apie kintantį vidinio branduolio sukimosi greitį.
Pasak mokslininkų, dabar jis sukasi lėtai ir priešinga Žemės paviršiaus judėjimui kryptimi, tačiau jau artimiausiais metais branduolys gali sustoti.
Visgi tikimasi, kad laikui bėgant jis vėl ims suktis ir, tikriausiai, ta pačia kryptimi, kaip ir visa planeta.