Naujausio britų mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, saulė iki 2050 m. turėtų tapti svarbiausiu energijos šaltiniu pasaulyje.
Gali būti, kad energetikos sektorius jau pasiekė lemiamą tašką, nuo kurio pradėjo suktis savaime stiprėjantis teigiamų pokyčių ratas, apimantis saulės technologijų naudojimą ir bendrovių mokymosi procesą, kurio tikslas – užtikrinti, kad šios technologijos taptų labiau prieinamos, teigia Ekseterio universiteto ir Londono universiteto koledžo mokslininkai.
„Pažanga naudojant atsinaujinančius išteklius reiškia, kad prognozės, numatančios, kad ateityje bus naudojamas didelis iškastinio kuro kiekis, nebeatspindi tikrovės,“ – pranešime spaudai sako Dr. Femke Nijsse iš Ekseterio Pasaulinių sistemų instituto.
Vis plačiau tikima, kad ženkliai sumažėjus energijos iš atsinaujinančių šaltinių kainoms taps gerokai lengviau atsisakyti anglies ir besivystančiose šalyse, rašoma pranešime.
Nors atrodo, kad saulės energija taps svarbiausiu energijos šaltiniu net ir tuo atveju, jeigu klimato atžvilgiu nebūtų priimta ambicingesnė politika, mokslininkai perspėja apie egzistuojančias „kliūtis“, galinčias stabdyti šį procesą.
Mokslininkai nustatė keturias sritis, galinčias kliudyti saulės energijai užimti dominuojančias pozicijas — tai elektros tinklų stabilumas, saulės energijos finansavimas besivystančiose šalyse, tiekimo sistemos pajėgumai ir politinis pasipriešinimas su iškastinio kuro pramone susijusiuose regionuose.
Mokslininkai siūlo šalių vyriausybėms skirti mažiau dėmesio perėjimui prie saulės energijos ir daugiau – šių keturių kliūčių šalinimui.
Kitos jų rekomendacijos – užtikrinti energijos tiekimą, kai nešviečia saulė, tuo tikslu, pavyzdžiui, naudojant vėjo energija ir regionus jungiančias perdavimo linijas.
Finansavimo pereinant prie saulės energijos ypač prireiks Afrikos šalims. Reikėtų stiprinti medžiagų – ypač tokių svarbių žaliavų, kaip gaminant akumuliatorius naudojamas litis ir varis – tiekimo sistemas.
Be to, pasak mokslininkų, būtina švelninti ir iškastinio kuro pramonėje, kuri yra maždaug 13 milijonų žmonių visame pasaulyje pragyvenimo šaltinis, prarastų darbo vietų poveikį.