Vyriausybei pratęsus karantiną, Lietuvoje vaikai pradėti mokyti nuotoliniu būdu. Dienomis vyksta pamokos, kitu metu moksleiviai turėtų ugdytis savarankiškai. Tiesa, svetainių, kuriose siūlomos įvairios lavinimosi užduotys, parinkimo procese turėtų dalyvauti ir tėveliai. Priešingu atveju kyla pavojus, kad užsukęs atlikti lietuvių kalbos testo, paraleliai jų atžala atliks ir „žudymo užduotį“.
Keistos „gudrios žirafos“ užduotys
Tai visai ne balandžio 1-osios pokštas. Portale „Gudri žirafa“ greta lietuvių kalbos rašymo bei Disnėjaus filmukų testų pateikiamos ir užduotys išsirinkti, su kuo atliktum lytinį aktą (čia rašome gražia forma - red.past.), o ką nužudytum. Pats portalas save pristato kaip „originalių testų ir įdomybių puslapį“. Jo kūrėjai žada, kad užsukę čia „ras daug įkvėpimo, kūrybiškumo ir laimės!“.
Tikėtina, būtent to portale ieškojo internautė Gerda (pavardė redakcijai žinoma), tačiau rado visai priešingus dalykus. Savo atradimais Gerda pasidalino socialiniame tinkle: „Jokiu būdu neduokite savo vaikams spręsti šio klausimyno. Ką veikia švietimo ministras, kad į viešumą papuola tokie „klausimynai“?
Internautės reakciją nesunku suprasti, nes minėtame portale šalia kalbos žinių patikrinimui skirtų užduočių siūloma išsirinkti „Labiausiai tinkančią sekso pozą“ ar sužaisti žaidimą „Kruš..s, tuokis, žudyk“. Visa ši informacija pateikiama spalvotai, žaismingai, be jokių perspėjimų apie agresyvų turinį ar amžiaus ribojimą. Tai leidžia daryti prielaidą, jog ji yra orientuota ir į mokyklinio amžiaus vaikus bei panašią auditoriją.
Tinklalapio vyr. redaktoriumi nurodytas Tomas Šilingis į raštu pateiktus klausimus neatsakė.
Paprašius minėtas užduotis ir jų prieinamumą pakomentuoti Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, buvo gautas trumpas atsakymas: „Ačiū, kad pranešėte apie netinkamą internetinį turinį. Ministerija kreipsis į Ryšių reguliavimo tarnybą. Tai, aptikęs internete žalingą informaciją, gali padaryti kiekvienas.“
Tėvai ir pedagogai šokiruoti
Dvi moksleives dukras auginantis biržietis Vytas Juška, peržvelgęs portalo turinį, taip pat buvo šokiruotas. Pasak jo, „prie ruso“ už tokios agresyvios, bet laisvai nepilnamečiams prieinamos, informacijos platinimą buvo sodinama.
„Dabar vėl būtų tikslinga prisiminti panašias drausminimo priemones. Svetainės turinys ir siūlomos užduotys, geriausiu atveju, turėtų būti orientuotos į pilnametę auditoriją, o dabar jas gali pasiekti bet kas. Tikrai nenorėčiau, kad užsukusi atlikti lietuvių kalbos testo, kuri nors iš dukrų pamatytų ir kitas pateikiamas „užduotis“. Vertinant portalo turinį iš pedagoginės - ugdomosios pusės, jo prasmės visiškai nesuprantu“, - sakė dviejų moksleivių tėtis.
Ilgametę pedagoginę patirtį turintis vilnietis Robertas Ramanauskas portalo siūlomas užduotis įvertino dar radikaliau:
„Tai - visiška nesąmonė ir chuliganizmas. Jeigu tokia informacija pateikiama viešai, reikėtų ją pašalinti“, - teigė ne vienerius metus vaikus istorijos mokantis vyras.
Klaipėdietė, matematikos mokytoja, dviejų mažamečių mergaičių mama Sandra (pavardė redakcijai žinoma) „gudrios žirafos“ portale pateiktus testus įvertinto kaip „nevykusį pokštą“. Ji pasidžiaugė, jog Klaipėdoje nuotolinis mokymas vyksta rimtose, nuo tokių „testų“ apsaugotose, platformose.
„Mūsų mokykla, kaip ir mano vaiko mokykla, - dvi skirtingos Klaipėdos progimnazijos, atsakingai žiūri į nuotolinį mokymą ir rimtai užsiima darbu. Aš pati, kaip mokytoja, ir mano vaikas iki pietų esame visiškai užimtos ir veiklos turime pakankamai. Naujų pamokų aiškinimas, uždavinių sprendimas ir užduočių atlikimas vyksta naudojant puikiai veikiančias, saugias programas.
Tokie žaidimai ar programėlės, kokie pateikiami čia, aišku, nėra gerai. Tuo labiau kad jie visiems laisvai prieinami. Kadangi nuo interneto nesame apsaugotas nė vienas, belieka tikėtis, kad moksleivių tėvai elgsis atsakingai, o patiems vaikams užteks sąmoningumo suvokti - galima tokiuose žaidimuose dalyvauti ar ne“, - pastebėjimais pasidalino Sandra.
Žudymas neužkliuvo
Aliona Gaidarovič, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos (ŽEIT) atstovė, nurodė, kad dalis pateikiamos informacijos patenka į Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo galiojimo ribas. Tiesa, ŽEIT užkliuvo tik vienas žodis.
„Tinklalapio pateiktoje apklausoje vartojama leksika - yra nešvanki. Remiantis galiojančiais teisės aktais, jeigu interneto svetainėje gali būti informacijos, kuri daro neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi, prieš prisijungiant prie jos vartotojai turi būti apie tai perspėjami.
Gavę kreipimąsi susisieksime su svetainės valdytoju ir pareikalausime, kad būtų įdiegtas priešlapis arba pakeistas apklausos žodis“, - pažadėjo A.Gaidarovič.
Įdomu tai, jog dėl toje pačioje apklausoje pateikiamo klausimo - „Ką iš jų žudytum?“ - ŽEIT pastabų neturėjo.