respublika.lt

Pamokos namuose gali virsti chaosu (9)

2020 kovo 26 11:00:51
Danas NAGELĖ

Jau pirmadienį baigsis dėl koronaviruso grėsmės paskelbtos moksleivių atostogos ir prasidės pamokos. Tiesa, tik internetu. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius tikisi, kad mokymas vyks sklandžiai, nes socialiai remtinose šeimose augantiems vaikams esą bus parūpinti kompiuteriai. O kaip mokytis neremtinose šeimose augantiems vaikams, jei jie turi brolių ar seserų, tėvus, kuriems kompiuterių reikia darbui nuotoliniu būdu, o šios technikos šeimoje mažiau nei šeimos narių? Šis galvos skausmas „perleistas“ pačioms šeimoms bei mokykloms.

×
nuotr. 6 nuotr.
Nuo pirmadienio atnaujinamos pamokos, tačiau klasės liks tuščios - vaikai mokysis namuose. EPA-Eltos nuotr.

 

Nežinomybė ir chaosas

„Prieš savaitę A.Monkevičius paskelbė, kad bus įsigyti 35 tūkst. kompiuterių ir išdalinti socialiai remtinoms šeimoms, jog jose augantys vaikai galėtų nuo kovo 30 d. mokytis nuotoliniu būdu. Ir esą tada viskas vyks sklandžiai. Kodėl ministerija nepagalvoja apie kitus vaikus? Negi ji mano, kad visos šeimos turi krūvas kompiuterių?“ - „Vakaro žinių“ klausė skaitytoja Margarita iš Vilniaus.

Ji dirba mokytoja, todėl nuo pirmadienio jai pačiai reikės kompiuterio, kuris šeimoje yra vienintelis: kad galėtų vesti pamokas nuotoliniu būdu. Tačiau kompiuterių reikės ir vienam jos vaikui gimnazistui bei kitam - septintokui. Neturint santaupų dviejų trūkstamų kompiuterių nenusipirksi. Bet ministerija galvoja tik apie dalį vaikų.

„A.Monkevičius paaiškino, kaip dabar vaikai mokysis nuotoliniu būdu, pasigyrė stebuklingu tinklalapiu, kur esą viskas surašyta. Mėginam prisijungti, o sistema išmeta, kad net nėra tokios mokyklos, kurioje mokosi mano vaikas. Įtariu, eilinis lėšų įsisavinimas. Kodėl negalėjo to paties paleisti per elektroninį dienyną?“ - tai kito tėvo skundas „Vakaro žinioms“. Tokių žinių apie lūžtančias sistemas socialiniuose tinkluose - daugybė.

Liepta suktis pačioms

„Vakaro žinios“ domėjosi, kaip iš tikrųjų nuo pirmadienio bus tęsiami mokslo metai. Pasirodo, mokykloms nurodyta pačioms suktis iš padėties.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas, Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos informacinių technologijų mokytojas Egidijus Milešinas, pripažino, kad kiekvienai mokyklai reikės pačiai spręsti, kaip suktis iš padėties: ar vesti pamokas nuotoliniu būdu, ar tik formuoti namų užduotis ir tikrinti, kaip jos atliktos.

„Kiekviena mokykla sprendžia savo viduje. Mūsų mokykloje kiekvienas mokytojas pagal tvarkaraštį turės laiką, kada mokiniai prisijungs prie pamokos. Tik tos pamokos bus trumpesnės, nes dėl higienos normų negalima versti moksleivių ilgai sėdėti prie kompiuterių. Ir prasidės 9 val.“ - sakė E.Milešinas.

Anot jo, šeimoms, kuriose trūksta kompiuterių, kils problemų. Tačiau esą situacija nėra beviltiška, prie tiesioginių vaizdo konferencijų-pamokų bus galima prisijungti ir mobiliaisiais telefonais. Tiesa, namų darbų jais atlikti nepavyks, tačiau esą net ir keli vienos šeimos vaikai galės pasidalinti vienu kompiuteriu skirtingu laiku.

„Jei bus mokyklų, kur mokiniai neturės kompiuterių, galbūt pamokos ir nevyks, bus tik uždavinėjamos užduotys. Jos pačios turės apsispręsti“, - paaiškino E.Milešinas, - tik nepaaiškino, kaip tokiu atveju moksleiviams būtų išaiškinamos naujos temos.

Teks stovėti už nugaros

Kaip mokytojai sužiūrės, kad visi vaikai prisijungtų prie tiesioginių transliacijų, jog jų metu ne varnas gaudytų, o klausytųsi? Pasirodo, juos „ganyti“ turės tėvai.

„Tėvai turės prižiūrėti, kad vaikai dalyvautų ugdymo procese, nes jie yra atsakingi už savo vaikus. Galbūt anksčiau atrodydavo, kad užtenka išleisti vaiką į mokyklą ir už viską atsakingi mokytojai. Dabar dalį atsakomybės turės prisiimti tėvai“, - įsitikinęs E.Milešinas.

Rokiškis tvarkosi

Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Juodinytė „Vakaro žinioms“ sakė, kad mokykla jau baigia suskaičiuoti, kiek trūksta kompiuterių, jog su visais moksleiviais būtų galima palaikyti tiesioginį vaizdo ryšį.

„Kai pradėsime dirbti, matysime, kiek tai įmanoma techniškai, tačiau planuojame, kad bent jau dalis pamokos vyktų bendroje erdvėje. Tvarkaraščiai liks tokie pat, tik pamokos prasidės 9 val. Pamokų trukmės nekeičiame, tačiau jei mokytojas temą išdėstys anksčiau, niekas iki galo to neseks“, - paaiškino J.Juodinytė.

Iš principo internetinė pamoka bus panaši į įprastą. Visi turės vienu metu prisijungti (tarsi nuskambėjus skambučiui), pedagogai matys, kas prisijungę, kas neprisijungę. Rokiškio gimnazija jau surinko informaciją, kiek kompiuterių moksleiviams trūksta.

„Pirmenybė yra toms šeimoms, kurios iš viso neturi kompiuterio, bei toms, kuriose daug vaikų. Mūsų atveju situacija neblogai atrodo, trūksta apie 20 kompiuterių, bandysime juos parūpinti savomis jėgomis, verčiamės per galvas. Ministerija nurodė visoms mokykloms apklausti tėvus, kiek kompiuterių trūksta. Pas mus tėvų apklausą atliko klasių vadovai. Šiandien baigsiu susirinkti visus tėvų prašymus ir pagal panaudos sutartis bus išduoti kompiuteriai“, - vakar sakė J.Juodinytė, pridūrusi, kad internetinės pamokos bus didelis iššūkis ir mokytojams, nes aukštojoje mokykloje tokių dalykų jie nebuvo mokomi.

Kokybė nukentės

Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Sara Aškinytė sako, kad mokiniai dėl nuotolinio mokymosi jaučia didelį nerimą ir gyvena nežinioje.

„Bet kokiu atveju nuotolinis ugdymas bus iššūkis, nes iki šiol jis nebuvo plačiai taikomas, gali būti visokių trikdžių, kas gali atsiliepti ugdymo kokybei. Tačiau daug kas priklausys nuo mokyklų, mokytojų ir moksleivių atsakomybės, pastarųjų sąmoningumo. Ir dar svarbu, kad būtų užtikrinta, jog visi moksleiviai turėtų per ką mokytis. Akivaizdu, kad visų nepatogumų, bėdų neišvengsime“, - akcentavo S.Aškinytė.

Komentuoja Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus JOVAIŠA:

„Kaip sklandžiai vyks mokymas, labai priklausys nuo konkrečios mokyklos vadovybės ir nuo mokyklos kompiuterinės infrastruktūros pasirengimo. Šiais laikais padaryti grupę per skaipą yra kelių sekundžių reikalas. Visi susijungia ir mokytojas gali matyti kiekvieną vaiką bei turėti gyvą pamoką, o ne tik skirti namų užduotis. Nes juk reikia ir naują temą išaiškinti, parodyti“, - sakė E.Jovaiša.

Tačiau parlamentaras pripažįsta, kad gali atsirasti didelių bėdų, nes valstybė nesugebės visų šeimų aprūpinti kompiuteriais, kurių gali pritrūkti ir socialiai neremtinoms šeimoms. Ir ne tik turinčioms daug vaikų, bet ir kitoms, nes daugelis tėvų dabar dirba nuotoliniu būdu, tad jiems patiems visą darbo dieną reikia kompiuterių.

„Mes turime kuo daugiau kompiuterių nupirkti, tačiau mūsų nuomonė dažnai nesutampa su kitų nuomone, kurie sako, kad tokių dalykų iš viso nereikia, kad tai yra švaistymas ir panašiai. Tačiau aš manau, kad visi vaikai yra vaikai - ar jie auga socialiai remtinose šeimose, ar tose, kur yra du-trys vaikai. Visus reikia aprūpinti darbo priemonėmis, jei jų neturi, neišskirti kažkurių vienų. Kaip ir vadovėliais. Turint kompiuterius galimybės yra beribės. Juk yra daugybė lietuviškų programų - etninės kultūros mokymų, muzikinės kultūros, istorijos mokymų. Ministras sako, kad ir verslas žada prisidėti prie kompiuterių pirkimo. Nes verslas irgi suinteresuotas investuoti į švietimą, kadangi investicijos į švietimą yra investicijos į verslo ateitį“, - reziumavo E.Jovaiša.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TURIZMAS: poilsiautojai iš ES šalių vėl galės keliauti į Graikiją ir mėgautis poilsiu be saviizoliacijos nuo gegužės 14 d., apie tai pirmadienį pranešė Graikijos turizmo viceministrė Sofia Zacharaki.

  • ŪKININKAMS: pirmadienį prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas - atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, mažės administracinė našta tiek ūkininkams, tiek įstaigoms, daugiau procesų bus skaitmenizuota pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę, mažės patikrų skaičius.
  • RIZIKA: programišiai į internetą nutekino milijonus „Facebook" vartotojų asmeninių duomenų, dabar toks pats likimas ištiko „Clubhouse". „Cybernews" teigimu, paviešinti buvo 1,3 mln. vartotojų duomenys.
  • SUNAIKINTA: Panevėžio rajone saugiai sunaikintas Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinys.
  • VAGYSTĖ: Palangoje sulaikytas automobilį apvogęs vyras. Apvogtas automobilis „Chrysler Pacifica“, žala siekia 4800 eurų.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar karantino metu dalyvaujate vakarėliuose, didesniuose susibūrimuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Manifestas prieš politinį korektiškumą
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+2 +8 C

 

0 +4 C

+4 +16 C

+2 +7 C

 

+3 +9 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos