Tolimi žmogaus protėviai iš Homo genties pasirodė esantys pirmieji istorijoje niekučių kolekcininkai.
Archeologų grupė, vadovaujama Burgoso (Ispanija) universiteto specialistų, aptiko vieną ankstyviausių kolekcionavimo liudijimų.
Priešistoriniais kolekcininkais pasirodė esantys neandertaliečiai. Prado Vargas oloje, kurioje neolito epochoje buvo įsikūrusi neandertaliečių stovykla, mokslininkai rado 15 suakmenėjusių jūros moliuskų. Atrodo, kad tos kriauklės praktiškai niekaip nebuvo naudojamos - nerasta jokių jų praktinio pritaikymo požymių.
Prado Burgas oloje Ispanijos šiaurėje (Burgoso provincija) be pertraukos yra kasinėjama nuo 2016 m. Ketvirtajame olos lygyje prieš 39,8-54,6 tūkst. metų nuolatos gyveno grupė neandertaliečių, tarp kurių buvo ir vaikų. Apie žmonių buvimą šioje vietoje liudija daugybė radinių, tarp jų - pieninių dantų.
Atlikę naują tyrimą mokslininkai aprašė naujus šioje stovykloje rastus artefaktus - „niekučių" kolekciją. Tai yra 15 suakmenėjusių senovės jūros gyventojų - sraigių ir dvigeldžių moliuskų, kurie buvo surinkti mažiausiai už 30 km nuo olos ir, akivaizdu, ten atnešti. Tik ant vieno jų buvo pastebėtos naudojimo vietoj plaktuko žymės. Likusios 14 fosilijų buvo visiškai sveikos, tai yra, nebuvo nustatyta jokia naudinga jų funkcija.
„Iki šiol nė vienoje oloje arba neandertaliečių stovykloje nebuvo rasta tiek praktiškai nenaudingų daiktų kaip Prado Vargas olos 4-ajame lygyje. Fosilijos su viena išimtimi nebuvo naudojamos kaip darbo įrankiai; taigi jų buvimą oloje galima aiškinti tik kolekcionavimu", - daro išvadą tyrimo autortiai.
Daiktų kolekcionavimas, pasak mokslininkų, yra tam tikro kognityvinių gebėjimų ir abstraktaus mąstymo išsivystymo lygio požymis.
„Taigi, galime daryti išvadą, kad neandertaliečių psichologijos ir elgsenos charakteristikos yra panašios į mūsų rūšies charakteristikas - žmonėms kolekcionavimas yra įprasta ir sudėtinga praktika. O su kolekcionavimu susijęs abstraktus mąstymas neandertaliečiams buvo būdingas dar prieš atsirandant šiuolaikiniams žmonėms", - teigia autoriai.
Šiuolaikinis žmogus gali ką nors kolekcionuoti dėl įvairiausių materialių ir nematerialių priežasčių.
Neandertaliečiai taip pat galėjo turėti savų motyvų: malonumas ieškoti, rinkti inventorių žaidimams arba magiškiems ritualams. Ankstesni šių Homo genties atstovų tyrinėjimai rodo, kad neandertaliečiai kūrė savo kultūrą: užsiėmė taikomuoju dekoratyviniu menu, sienų tapyba olose, turėjo šeimos ir bendruomenės laidojimo tradicijų.
Todėl versija apie kolekcionavimą visai neprieštarauja iki šiol susidarytam vaizdui apie kitą mūsų, žmonių, giminės šaką, su kuria galėjome dalytis Žemę.