respublika.lt

Mokslas patvirtino: katės gydo

(58)
Publikuota: 2025 birželio 29 14:42:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiuo metu gydančios katės populiaresnės Europoje negu JAV, kur ši idėja prigyja lėčiau. EPA-Eltos nuotr.

Ilgus metus geriausiais keturkojais gydytojais buvo laikomi šunys ir žirgai: su žirgais bendraudavo vaikai su psichikos sutrikimais ir atraminio judamojo aparato ligomis, o šunys atlikdavo daugybę kitų svarbių funkcijų, nuo emocinės partnerystės iki pagalbos neregiams.

 

Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad prie gyvūnų gydytojų kompanijos gali prisijungti ir katės.

Jų gydymo instrumentai - ramus būdas, murkimas ir švelnus baksnojimas galva. Pasakojame, kaip katės gali padėti ligoniams sveikti.

Pūkuoti gydytojai

Vašingtono valstijos universiteto profesorės Patrisijos Pendri ir belgų mokslininkų tyrimas rodo, kad katės pasižymi tam tikrais elgsenos ypatumais, dėl kurių jos tampa tinkamomis gyvūnų terapijos programų dalyvėmis.

Nors ir yra manančių, kad katės tokiam darbui netinka, kai kurios iš jų užduotis atlieka ne blogiau už šunis. Dalyvauti paramos pacientams programose atrenkamos labai socialios katytės, kurioms patinka dėmesys, kurios mėgsta bendrauti su žmonėmis ir leidžiasi glostomos.

Nors kai kurių veislių katės kaip Meino meškėnai yra laikomos socialesnėmis, bet P.Pendri tyrimas faktiškai nenustatė radikalių įvairių veislių elgsenos skirtumų, viskas priklauso nuo individualaus charakterio. Taigi šansų daryti karjerą medicinoje, regis, turi kiekvienas katinėlis.

Ne entuziazmas, o „tylus buvimas šalia"

Nors šunį yra lengviau išmokyti dirbti su pacientais, į gyvūnų terapijos programas įjungus kates ji taptų prieinama didesniam žmonių skaičiui. Papildomas argumentas už šią idėją yra tas, kad kai kuriuos ligonius labiau paguosti gali tylus katės buvimas šalia negu energingas šuns entuziazmas. Kas dar įdomu, kitaip kaip šunims, katėms paprastai nereikia specialaus parengimo, jos iš karto atrenkamos pagal elgesio charakteristikas, joms leidžiama elgtis natūraliai.

Šiuo metu gydančios katės populiaresnės Europoje negu JAV, kur ši idėja prigyja lėčiau. Belgijoje, kur buvo atliekamas tyrimas, katės vis dažniau dalyvauja gyvūnų terapijos programose ir demonstruoja potencialą kaip streso malšintojos. Beje, anksčiau buvo įrodyta, kad vibracija, sklindanti murkiant, yra tokio paties dažnio kaip organizmo virpesiai ir širdies plakimas, todėl murkiantis katinas išties padeda žmogui nusiraminti ir užmigti.

Nežiūrint daug žadančių tyrimo rezultatų, mokslininkai pabrėžia: yra neaišku, ar kačių gydomosios savybės yra įgimtos, ar jų galima išmokyti. Dar viena problema - kaip nepakenkti pačių pūkuotų daktarų psichikai?

„Mūsų tyrimo tikslas nėra reklamuoti kates kaip terapeutes, - sako P.Pendri. - Tai greičiau pripažinimas fakto, kad kai kurioms katėms išties patinka toks bendravimas, ir tinkamoje aplinkoje jos gali suteikti reikšmingą pagalbą žmonėms, kuriems jos reikia".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
84
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (58)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar 1,8 mlrd. Rūdninkų karinio miestelio kaina jums atrodo adekvati?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +18 C

+11 +20 C

+15 +23 C

+19 +24 C

+22 +29 C

+17 +30 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-7 m/s