Tafto universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė be sustojimo galinčias dalintis kamienines gyvūnų ląsteles. Naujasis mechanizmas leis gaminti milijonų alkstančių maitinimui skirtą dirbtinę mėsą. Darbų rezultatus paskelbė žurnalas „ACS Synthetic Biology".
Įprastos gyvūnų kamieninės raumenų ląstelės gali pasidalinti apie 50 kartų, o tuomet pasensta ir žūsta. Taip nutinka, nes susidėvi telomerai - specializuotos heterochromatino struktūros, esančios eukariotinių chromosomų galuose. Naujoji technologija leis gaminti daugiau mėsos, nes taikant ją, kamieninės ląstelės galės dalintis gerokai ilgiau, o atskirai atvejais - begalybę kartų.
Tokių ląstelių kūrimas vyko dviem etapais. Specialistai stambiųjų raguočių ląsteles sukūrė tokiu būdu, kad jos nuolat atkurtų savo telomerus. Tuomet jie suredagavo ląsteles taip, kad jos nesustodamos gamintų svarbią dalinimosi stadiją stimuliuojantį baltymą. Tai gerokai pagreitino ląstelių formavimosi procesą.
Tiesa, kol kas naujovė turi keletą trūkumų. Pavyzdžiui kamieninės raumenų ląstelės dar nėra įprastas kepsnys. Norint, kad ląstelės taptų pilnaverčiu maisto produktu, reikia ne tik užtikrinti jų dalinimąsį ir augimą, bet ir palikti laiko brendimui. Šią problemą tikimasi išspręsti ateičiai numatytais tyrimais.
Autoriai taip pat patikslino, kad ląstelės yra saugios ir tinkamos vartojimui: saugojimas, gaminimas ir virškinimas visiškai sustabdo dauginimosi procesą.