respublika.lt

Kompasas galvoje, sportas ant sofos ir kitos stebėtinos žmogaus galimybės

(0)
2022 rugpjūčio 26 17:05:00
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Mokslininkai atskleidžia vis naujų, stebėtinų žmogaus savybių, kurios anksčiau buvo laikomos paranormaliomis, nors iš tiesų jas visiškai galima paaiškinti moksliškai. Telepatija, telekinezė, teleportacija... Visi šie nuostabūs „tele" iš mokslo fantastikos romanų, regis, po truputį tampa tikrove.

×
nuotr. 1 nuotr.
Daugelio mūsų organizmo savybių net nesuvokiame. „Pixabay“ nuotr.

 

Žinoma, visa tai nevyksta taip greitai, kaip norėtume. Kol kas nemokame nukeliauti į praeitį ar skaityti minčių. Kol kas dauguma šių mokslo fantastikos koncepcijų - tik sunkiai suprantamų eksperimentų objektai. Tačiau kai kurie žmogaus smegenų savybių tyrinėjimai atskleidžia išties nuostabių dalykų. Pasirodo, be jokių prietaisų turime galimybių, kurias XX a. žmonės vadintų paranormaliomis! Taigi, ką geba mūsų smegenys?

Jausti magnetinį lauką

Daugelio žmonių galvose yra įtaisytas kompasas, kuris reaguoja į Žemės magnetinį lauką. Kaip migruojančių paukščių.

Mokslininkai grupę žmonių uždarė kameroje, vadinamoje Faradėjaus narvu - tai erdvė, izoliuota nuo išorinės elektromagnetinės spinduliuotės. Kameroje buvo sukurtas dirbtinis magnetinis laukas ir stebima, ar žmonių smegenys į jį reaguoja. Pasirodo, dar ir kaip reaguoja! Visų bandymo dalyvių smegenų aktyvumas iškart pakito. Tai kodėl mūsų protėviai vargo su visokiais jūrlapiais, astroliabijomis ir sekstantais, juk galėjo orientuotis kaip paukščiai! Deja, ne viskas yra taip paprasta.

Paklausti, ką juto, vykstant eksperimentui, dalyviai atsakė, kad nieko. Vadinasi, smegenų reakcijos į magnetines bangas sąmoningai nejuntame. Pasiklydus miške sąmonės užkaboriuose mums galbūt kyla įtarimas, kad šiaurė - ten, o namai - ten... Bet jis toks silpnas, kad sąmonė lengvai jį nustumia ir pradeda mus versti paniškai klaidžioti ratais. Vyrų smegenys apskritai geriau negu moterų jaučia kryptį, taigi vyrų šeštasis magnetinis pojūtis yra labiau išsivystęs!

Mokytis miegant

Pamenate populiarų prietarą: naktį įjungus paskaitos įrašą, ryte ją prisiminsi? Regis, ne vienas taip yra neišlaikęs egzamino. Tačiau iš tiesų čia esama tiesos grūdo.

Neseniai atlikti eksperimentai rodo, kad smegenys per kai kurias miego fazes ne visiškai išsijungia, todėl galime jausti tai, kas vyksta aplinkui ir net įsiminti, ką girdėję. Tačiau, aišku, ne atsakymus į egzaminų bilietų klausimus ir ne žodžius, o melodijas. Atliekant eksperimentą, greitojo miego fazės metu žmonėms buvo leidžiama tam tikra muzika. Paskui, jiems atsibudus, buvo prašoma nustatyti, kokia melodija jiems atrodo pažįstama. Dalyviai neklystamai nurodydavo tą, kurią buvo girdėję miegodami.

Skaityti pašnekovo mintis

Turbūt visi yra girdėję, kad be bendravimo žodžiu, žmonių kūnai bendrauja slapta gestų kalba, kurią ne visada sugebame suprasti.

Jau XX a. 8-me dešimtmetyje Stenfordo universiteto mokslininkai nustatė, kad įvertinti nepažįstamą pašnekovą ir pasidaryti visiškai teisingas išvadas apie jo nuoširdumą ir palankumą užtenka vos 0,1 sekundės. Taigi vos per sekundės dalį smegenys apdoroja didžiulės apimties vizualinę informaciją apie žmogų ir pasidaro išvadas apie jo užmačias. Bet sąmonė to vis dėlto nepastebi, tiesiog intuityviai pajuntame pasitikėjimą arba nepasitikėjimą.

Beje, šis pasąmoningas „minčių skaitymas" veikia ir priešingos lyties atstovų atžvilgiu, taigi nereikia stebėtis vadinamąja meilės kibirkštimi - tiesiog dviejų žmonių kūnai susitaria apie viską dar prieš jiems prasižiojant.

Autopilotas

Kaip būtų gerai, jeigu važiuodami į darbą galvoje galėtume įsijungti autopilotą ir tuo metu veikti ką kita... Mokslininkai nustatė, kad iš tiesų tai ir vyksta!

Pasirodo, galvos smegenyse esama specialaus centro, kuris įrašinėja įvairius įgūdžius, kurie jau yra gerai įsitvirtinę. Pavyzdžiui, kaip užsirišti batų raištelius arba važiuoti dviračiu. Mokslininkai atliko seriją eksperimentų, kurie patvirtino, kad ši smegenų sritis įsijungia ne tik atliekant primityvius, mechaninius, bet ir gerokai sudėtingesnius veiksmus, kuriuos dažnai kartojame. Pavyzdžiui, būtent taip važiuojame į darbą gerai žinomu maršrutu arba žaidžiame puikiai žinomą kortų žaidimą.

Įdomiausia yra tai, kad mūsų automatiški veiksmai yra daug tikslesni negu sąmoningi. Jeigu įprastą maršrutą kas nors užblokuoja ir tenka važiuoti aplinkkeliu pagal navigatoriaus nurodymus... Kitos mašinos taip ir taikosi užlįsti prieš jus ir vos išvengiate susidūrimo. Iš dalies taip vyksta todėl, kad aplinkiniu keliu vėluodami važiuoja visi kiti spūsties dalyviai, tačiau yra ir dar viena priežastis: jūsų autopilotas išsijungė, jūs sąmoningai vairuojate mašiną, o, deja, esate prastesnis vairuotojas už jį.

Išmokti groti muzikos instrumentu prie jo neprisiliečiant

Dar nuostabesnį eksperimentą atliko Nobelio premijos laureatas Santjagas Kachalis (Santiago Cajal). Jis surinko dvi mokinių grupes: viena iš jų buvo mokoma skambinti pianinu „senoviniu" metodu, t.y. naudojant instrumentą, o kita grupė tiesiog mokėsi nupieštų klavišų spaudinėjimo sekos. Ir ką jūs manote? Abi grupės, vadovaujamos prof.
S.Kachalio, pademonstravo vienodus rezultatus. Vadinasi, groti muzikos instrumentu galima išmokti grynai mechaniškai. Tiesa, individualumo, ekspresyvumo, išraiškingumo ir kitokių talento bruožų galima įgyti tik girdint klavišų spaudinėjimo rezultatus. Tačiau tuo galima užsiimti jau išmokus skambinti gamas (ir sutaupius milijonus kaimynų nervų ląstelių...).

Platus matymo laukas

Taip, būtų neblogai turėti porą akių pakaušyje! Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad dauguma žmonių išties „mato" 360 laipsnių spindulių aplink save. Bent jau geba suprasti, kad kažkas eina jiems iš paskos arba kad už nugaros vyksta kažkas įtartino. Kaip tai veikia? Trečioji akis čia niekuo dėta. Sąmonė, žinoma, daugiausia remiasi vizualine informacija, tačiau periferijoje smegenys analizuoja aplinkinius garsus, temperatūros pokyčius ir net kvapus, ypač sklindančius iš už nugaros. Maža to, pasąmonė į šį paveikslą įkomponuoja ką tik matytus objektus, pro kuriuos praėjome jų tarsi ir nepastebėję. Šis gebėjimas mums atiteko iš protėvių medžiotojų. Dabartiniame pasaulyje retai tenka jį pritaikyti, nebent vairuojant, kai automobilis statomas „aklai", nors iš tiesų jūsų autopilotas puikiai žino mašinos gabaritus ir jau įvertino padėtį kitų automobilių, tarp kurių idealiai įsiterpiate.

Mintimis auginti raumenis

Regis visų užkietėjusių gulėtojų ant sofos svajonė tampa tikrove! Bent jau taip tvirtina Ohajo universiteto tyrinėtojai. Jų manymu, raumenų galima prisiauginti nevaikštant į sporto salę ir net neatsikeliant nuo sofos - tiesiog visus pratimus reikia atlikti mintyse. Kuo ne abonementas į sporto klubą?

Norėdami patvirtinti savo išvadas, mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 30 savanorių. Jiems visiems viena ranka buvo sugipsuota ir visą mėnesį buvo visiškai nejudri. Pusę eksperimento dalyvių mokslininkai paprašė kiekvieną dieną po 10 minučių įsivaizduoti spaudant espanderį, kitai grupei leido gyventi, kaip nori. Nuėmus gipsą, rezultatai tiesiog pribloškė! „Sportavusieji mintimis"buvo lygiai dukart stipresni už tinginius, kurie tiesiog visą mėnesį vaikščiojo sugipsuoti. Taigi, kur ta įsivaizduojama štanga? Eime augintis kuo tikriausių raumenų!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
10
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
  • KONSULTANTAI: Už valstybės kontroliuojamos „Igničio grupės“ pasirengimą pritraukti privatų akcinį kapitalą ir surengti pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) įmonė konsultantams sumokėjo apie 900 tūkst. eurų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-5 0 C

-4 0 C

 

-2 +1 C

-2 +1 C

-2 +1 C

 

0 +1 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s