respublika.lt

Klimato kaita skatina vis stipresnes vėtras

Publikuota: 2023 lapkričio 07 11:05:46, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Remiantis naujausiu JAV nacionalinio atmosferos tyrimų centro tyrimu, dėl klimato kaitos audrų metu centrinėje Šiaurės Amerikos dalyje stiprėja vėtros. Tai nurodoma žurnale „Climate Change" pasirodžiusiame straipsnyje.

 

 

Mokslininkai išanalizavo meteorologinių stebėjimų duomenis ir kompiuterinio modeliavimo metu gautus rezultatus, kad įvertintų trumpalaikių ir lokalizuotų vėjų, kuriuos dažnai fiksuoja meteorologinės stotys, pokyčius.

Paaiškėjo, kad per pastaruosius 40 metų JAV teritorijų, nukentėjusių nuo audrų metu kylančių vėtrų, plotas padidėjo penkis kartus.

Audros sukelia vis daugiau ekstremalių, su vėjais susijusių reiškinių, kurių metu visiškai ramų orą staigiai pakeičia vėtros, o vėjo gūsių greitis gali siekti iki 100 km/val.

Audros sukuria galingus, besileidžiančius oro srautus, kurie savo ruožtu iššaukia paraleliai žemei judančius ir iki 91 km/val. greitį pasiekiančius oro srautus.

Tikėtina, kad dėl klimato kaitos didėja temperatūrų skirtumas tarp vėsaus žemyn besileidžiančių srautų oro ir šilto aplinkos oro.

Šis didelis temperatūrų skirtumas leidžia šaltam orui leistis dar greičiau, kas didina tikimybę to, jog audros metu kils ir viską savo kelyje šluojanti vėtra.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F

Dienos klausimas

Koks Jūsų namuose šildymo būdas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -1 C

-10 -4 C

-9 -3 C

-6 -1 C

-7 -2 C

-9 -4 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s