Mes savo skaitytojams siūlome, ką jie gali rasti elektroninėje erdvėje. Orientuojamės į skaitytojus, kurie geba virtualiai dirbti, turi priemones. Kitokių galimybių neturime“, - sakė Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos pirmininkė, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė.
Anot 60 savivaldybių centrinių bibliotekų vienijančios asociacijos vadovės, net jei žmonės ir pageidauja knygų gauti į namus, karantino metu tai neįmanoma. „Tą laikotarpį turime iškentėti, o bibliotekininkams - vėl naujas iššūkis ieškoti naujų būdų, kaip pasiekti lankytojus. Daug žmonių turi kompiuterius ir moka jais naudotis. Mes jiems siūlome interaktyvią biblioteką. Nurodome susirasti nemokamas elektronines knygas. Bandysime atrinkti knygas, sudaryti sąrašus, kad skaitytojams būtų lengviau“, - aiškino D.Abazoriuvienė.
Pačios bibliotekos savo klientus naudotis kompiuteriais ir išmokė. Projektas „Prisijungusi Lietuva“, kurios tikslas mokyti žmones kompiuterinio raštingumo, labai populiarus. Bibliotekoms duris užvėrus dėl karantino projektas laikinai įstrigo.
D.Abazoriuvienė priminė, kad ši situacija gali ir šiek tiek praversti. Žmonėms atsiras priežastis prisiminti savo asmenines bibliotekas, kurios šiuo metu namuose prarado vertę.
„Bibliotekos tą patyrė pačios. Žmonės darosi remontus, atnaujintuose jų namuose neatsiradus vietos knygoms, siūlė jas bibliotekoms“, - priminė savivaldybių bibliotekų atstovė. Anot jos, žmonės dabar turi daugiau laiko namuose bendrauti, aptarti skaitytas knygas, daugiau kurti. Gražų pavyzdį, anot pašnekovės, parodė Pasvalio „Liepaitės“ vaikų darželis. Savo auklėtiniams, dėl karantino laiką leidžiantiems namuose, pedagogai pasiūlė rašyti knygas ir susitarė su biblioteka, kad pasibaigus draudimams vaikų knygutės bus eksponuojamos bibliotekoje.
Bibliotekos ir pačios galėtų imtis iniciatyvos, kaip dirbti su skaitytojais per atstumą. Kaip dirba pedagogai su mokiniais, taip ir bibliotekininkai - burti konferencines grupes bendravimui, knygų aptarimui. Anot D.Abazoriuvienės, kol kas tarp bibliotekų koordinuotos veiklos nėra. Kaip padėti iškęsti kultūrinę izoliaciją skaitytojams, yra tik bibliotekos vadovo ir kolektyvo sprendimas. Jei karantinas užsitęstų, gal atsiras ir koordinuotos akcijos.
Bibliotekų asociacijos vadovė priminė, kad skaitytojų pamėgta paslauga rezervuoti knygas karantino metu neprapuls. Rezervuotas knygas skaitytojai galės pasiimti pasibaigus karantinui. Darbuotojai praneš žinute ar internetu, kad jie gali ateiti pasiimti knygų, kad tos knygos laukia. Knygas skaitytojai gali grąžinti be jokių kontaktų. Tam yra įrengtos dėžės prie daugelio bibliotekų.
Kad bibliotekos dar nėra pasiruošusios informuoti žmones, galima spręsti atsivertus jų svetaines. Daugelis skelbia tik laiką, kiek bibliotekos negalės aptarnauti skaitytojų, nevyks planuoti renginiai bei telefoną pasiteirauti.
Maloniai nustebino Birštono viešosios biblioteka, patalpinusi išsamią informaciją, kokiose bazėse skaitytojai gali rasti ir nemokamai skaityti knygas, klausyti jų įrašų, kur rasti bibliotekos prenumeruojamų leidinių internetines versijas.