respublika.lt

Jūros vandenims šylant, juose ilgiau užsibūna bukasnukiai rykliai

(10)
Publikuota: 2025 liepos 19 17:33:40, Jūras Barauskas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Bukasnukis ryklis. Vikipedijos nuotr.

Vandenynams šylant, bukasnukiai rykliai kasmet vis ilgiau užsibūna prie Sidnėjaus paplūdimių, pranešė mokslininkai, prognozuodami, kad gali ateiti diena, kai jie čia sukiosis ištisus metus.

 

 

Bukasnukiai rykliai – migruojantys plėšrūnai ir žiemą, kai vandenyno temperatūra netoli Sidnėjaus ilgam nukrenta žemiau 19 laipsnių Celsijaus, plaukia į šiaurę, link Kvinslendo, kur vanduo šiltesnis.

Mokslininkų komanda išnagrinėjo 15 metų rinktus 92 žymėtų migruojančių ryklių akustinio stebėjimo Bondi paplūdimio ir Sidnėjaus uosto teritorijoje duomenis.

Įrašai rodo, kad dabar rykliai vasarą Sidnėjaus pakrantėje praleidžia vidutiniškai 15 dienų ilgiau nei 2009 m., pasakojo Jameso Cooko universiteto tyrėjas Nicolasas Lubitzas.

„Jei jie užsibūna ilgiau, tai reiškia, kad žmonės ir plėšrūs gyvūnai gali ilgiau su vieni su kitais susidurti.“

Ryklių užpuolimai be vandenyno gyventi negalinčioje Australijoje reti, o nacionalinėje duomenų bazėje galima matyti, kad dažniausiai žmones sunkiai apkandžioja trijų rūšių rykliai: bukasnukiai, didieji baltieji ir tigriniai rykliai.

Nuo 1791 m. Australijoje įvyko daugiau kaip 1 200 su rykliais susijusių incidentų, iš kurių daugiau kaip 250 baigėsi mirtimi.

Tyrėjai nustatė, kad nuo 2006 m. iki 2024 m. vandens temperatūra Bondi paplūdimyje spalio–gegužės mėnesiais vidutiniškai kilo 0.57 laipsnio Celsijaus, teigiama tyrime, kurio rezultatai buvo publikuoti recenzuojamame žurnale „Science of The Total Environment“.

Pasak jų, ilgesniu, 1982–2024 m. laikotarpiu nuotoliniu būdu užfiksuota vasaros jūros paviršiaus temperatūra šioje teritorijoje vidutiniškai kilo 0.67 laipsnio pagal Celsijaus skalę.

Bukasnukiai rykliai – „ištisus metus“

„Jei ši tendencija tęsis, o taip greičiausiai ir bus, tai reiškia, kad šie gyvūnai vis daugiau laiko praleis prie savo sezoninio paplitimo ribos, kuri šiuo metu yra Naujojo Pietų Velso pietinėje ir centrinėje dalyje“, paaiškino N. Lubitzas.

„Taigi, gali būti, kad po kelių dešimtmečių Sidnėjaus vandenyse ištisus metus plaukios bukasnukiai rykliai“, – pridūrė jis.

„Nors ryklio įkandimo tikimybė ir apskritai ryklio įkandimo Australijoje tikimybė išlieka nedidelė, tai reiškia, kad žmones būtina šviesti apie tai, kad laikas, kai Sidnėjaus pakrantės vandenyse galima sutikti bukasnukių ryklių, darosi vis ilgesnis.“

Klimato kaita gali pakeisti ir veisimosi modelius, sakė N. Lubitzas, mat jau yra įrodymų, kad ryklių jaunikliai pasirodo upėse, esančiose toliau į pietus.

Jis taip pat teigė, kad esama įrodymų, jog šiaurinėje Naujojo Pietų Velso ir Kvinslendo dalyje mažėja šaltesnius vandenis mėgstančių didžiųjų baltųjų ryklių vasaros buveinių.

Žymėtiesiems rykliams priplaukus prie Australijos pakrantėse išsibarsčiusių imtuvų tinklo, įsijungia pavojaus signalas, todėl žmonės mobiliojoje programėlėje realiuoju laiku įspėjami apie jų buvimą svarbiausiose vietovėse.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikia griežtinti bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+18 +21 C

+13 +20 C

+15 +20 C

+19 +24 C

+18 +23 C

+21 +23 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s