Britų mokslininkai, siekdami mažinti pavojų planetai keliančių išmetamųjų dujų kiekį, nusprendė tam naudoti plazmos patrankas.
Didžiosios Britanijos specialistų bandymai parodė, kad gerokai sumažinti žemės ūkio pramonės generuojamų išmetamųjų, šiltnamio efektą skatinančių, dujų kiekį galima naudojant dirbtinius žaibus. BBC praneša, kad pakilę į kovą už planetos gelbėjimą mokslininkai atakavo karvių mėšlą plazmine patranka.
Plazminius impulsus generuojantį įrenginį buvo nuspręsta išbandyti žavingoje Bakinghempšyro dalyje įsikūrusioje „Holi Gryn" fermoje. Karvių mėšlas gavo kelis išlydžius. Jų metu plazma (iš dalies arba visiškai jonizuotos dujos, kurių teigiamųjų ir neigiamųjų krūvių tankis praktiškai vienodas) sunaikino metano ir amoniako molekules. Jos išsiskaidė į azotą, anglį ir vandenilį. Gryną azotą lengvai įsisavina skysta terpė, todėl gautą substanciją galima naudoti kaip natūralias trąšas ir nebepirkti sintetinių.
Nepriklausomos konsultacijų įmonės ADAS analitikų vertinimu, plazmos impulsai amoniako koncentraciją sumažino 90 proc., o ypatingai agresyvių, šiltnamio efektą sukeliančių, metano dujų - net 99 proc. Bandymų vietoje buvusių BBC žurnalistų teigimu, plazma apdorotas mėšlas prarado jam būdingą smarvę ir net įgavo „gaivų jūros aromatą".
Ėmus tokią technologiją naudoti plačiai, ji ne tik leis panaikinti fermose tvyrantį nemalonų kvapą, bet ir išvalys orą nuo nuodingų priemaišų. Beje, ne tik kaimo vietovėse. Vėjas dažnai amoniako debesis neša į miestus, kur šie, susimaišę su automobilių išmetamosiomis dujomis, dažų ir valymo priemonių molekulėmis, sudaro kietąsias dalelytes. Šios patenka į žmonių plaučius ir, Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, kelia rimtą pavojų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Visuotiniam plazmos generatorių diegimui kelią užkerta aukšta elektros energijos kaina - Europoje ji ne tik brangiai kainuoja, bet ir pradedamas jausti jos deficitas. Bandymų metu įrenginys buvo maitinamas iš Saulės jėgainių gaunama elektros energija, tačiau toli gražu ne visi regionai gali pasigirti ilgai trunkančiomis saulėtomis dienomis.
Beje, prieš trejetą metų idėją, kad plazmą galima naudoti naikinant atliekas ar net naftos produktais užterštą gruntą, pristatė ir Lietuvos mokslininkai. Deja, jų pasiūlymai, kaip rodo praktika, taip ir liko neišgirsti...