Daugelio darbingumas antrojoje darbo dienos pusėje mažėja: ryto žvalumo nelieka, mintys sukasi ne apie darbą, o apie namų reikalus. Teksaso A&M universiteto tyrinėtojai rado objektyvių šio reiškinio įrodymų.
Norėdami parodyti, kad darbuotojai išties yra mažiau aktyvūs ir daro daugiau klaidų antrojoje dienos pusėje, ypač penktadieniais, mokslininkai naudojo naują duomenų rinkimo metodą - ne pačių darbuotojų ataskaitas, prižiūrinčių tarnybų vertinimus ar iš nešiojamųjų įrenginių kaip išmanieji laikrodžiai gautus duomenis.
Specialistai įvertino dvejų metų laikotarpio - nuo 2017 m. sausio 1-ios iki 2018 m. gruodžio 31-ios - didelės Teksaso energetikos kompanijos 789 etatinių darbuotojų naudojimosi kompiuteriais rodiklius - spausdinimo greitį, klaidas renkant tekstą ir pelės aktyvumą.
Rezultatai rodo, kad naudojimosi kompiuteriais aktyvumas visą savaitę vis augo, o penktadienį staigiai sumažėdavo. Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio žmonės spausdindavo daugiau žodžių ir atlikdavo daugiau judesių ir pelės paspaudimų, o penktadienį aktyvumas staigiai sumažėdavo. Aktyvumas mažėdavo ir kasdien, artėjant vakarui. Tai sutampa su išvadomis, kad darbuotojų atliekamų užduočių kiekis nuosekliai didėja nuo pirmadienio iki trečiadienio, o ketvirtadienį ir penktadienį mažėja.
Kokią išvadą galėtų daryti darbdaviai?
Pasak mokslininkų, prie darbuotojų darbo našumo ir laimės galėtų prisidėti lanksčios darbo sąlygos: hibridinis darbas arba 4 dienų darbo savaitė. Kitų tyrimų duomenimis dirbantieji iš namų arba mažiau dienų rečiau patiria stresą dėl kelionės į darbą, taisyklių darbo vietoje bei kitų veiksnių, taigi, jaučia didesnį pasitenkinimą.
Žmonės gauna daugiau laiko, kurį gali praleisti su šeimomis, taigi silpnėja darbo ir asmeninio gyvenimo konfliktas, taip pat lieko daugiau laiko fiziniam aktyvumui ir laisvalaikio veikloms, kurie, kaip įrodyta, gerina tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą.