respublika.lt

Baltiškos šaknys įskiepijo meilę gamtai

(9)
Publikuota: 2023 birželio 09 10:55:20, VŽ inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Birutė Marija Galdikas išgarsėjo tirdama ir bandydama apsaugoti orangutanus. VDU nuotr.

„Tėtis išeidavo pro namų duris, ištiesdavo ranką, o laukiniai paukščiai sutūpdavo jam ant delno ir lesdavo duonos trupinius. Toks artimas jis buvo gamtai. Ir tai buvo Los Andžele. Labai didžiuojuosi savo lietuviškomis ir baltiškomis šaknimis ir labai vertinu palaikymą bei pagalbą, kurios sulaukiu iš Lietuvos ir lietuvių", - sakė Kaune viešėjusi profesorė Birutė Marija Galdikas - pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja.

 


Tyrimų lauke - išnykimo procesas

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) profesorė skaitė viešą paskaitą „Kur dingo patinai?" ir bendravo su studentais, mokslininkais bei ja besižavinčiais kauniečiais, vos sutilpusiais į auditoriją. Daugiau nei 50 metų orangutanus tyrinėjanti mokslininkė pasakojo apie naujausią savo mokslinių tyrimų kryptį - išnykimą.

„Išnykimas yra kompleksiška problema, kuri yra labai mažai tyrinėjama. Žmonės galvoja, kad išnykimas - tai reiškinys, kuris įvyksta staiga, tačiau problema, kad mes per mažai suprantame apie procesą, kuris vyksta prieš gyvūnams išnykstant", - pasakojo B.Galdikas, problematikai apibūdinti naudodama diabeto analogiją.

Anot jos, daug žmonių serga diabetu, tačiau dar daugiau yra diagnozuojamas prediabetas, kuris, jei žmogus nepakeičia savo gyvenimo būdo, veda prie diabeto. Todėl mokslininkė apie tai daug kalbasi su studentais ir pasakoja žmonėms, kad jie suprastų - iki išnykimo veda ilgas kelias ir jeigu tuos simptomus laiku pastebėsime, galime išvengti tokios baigties.

„Net mokslininkai iki galo nesupranta išnykimo etapų. Pirmieji moksliniai darbai šia tema pasirodė tik mažiau nei prieš metus. Todėl aš šiuo metu apie tai daug kalbu. Ir nors kai kuriems žmonėms tokia tema gali atrodyti nuobodi, apie tai pasakoti yra labai svarbu. Tai yra tema, kuriai aš paskyriau visą savo gyvenimą - išsaugoti nuo išnykimo laukinius orangutanus Borneo saloje", - teigė B.Galdikas.

Perka žemę ir sodina miškus

1971 m. Indonezijos Borneo saloje, Tandžungputingo nacionaliniame parke, mokslininkė įkūrė pirmąjį orangutanų stebėjimo centrą, kuriame gamtosaugininkė tęsia veiklą iki šiol. Tačiau jos darbas neapsiriboja šios nykstančios populiacijos tyrimais.

Kadangi didžiausią grėsmę orangutanams kelia palmių aliejaus plantacijos, kuriamos naikinant gyvūnų gyvenamąsias vietas ir užkertančios kelią orangutanų patinams migruoti, B.Galdikas su vietiniais gyventojais vykdo ne vieną iniciatyvą šiems primatams išsaugoti.

„Šiuo metu stengiamės sukurti koridorius patinams migruoti. Labai džiaugiamės, kad Indonezijos valdžia mums padeda išpirkinėti žemes - jau esame išpirkę 6 tūkst. hektarų. Per pastaruosius šešerius metus kartu su aštuonių vietinių gyventojų komanda esame pasodinę 800 tūkst. vietinių medžių. Tikimės, kad iki kitų metų iš viso būsime pasodinę milijoną medžių. Vykdome edukacinę programą, kurioje jau sudalyvavo 70 tūkst. vietinių vaikų. Taip pat kartu su mobiliomis policijos brigadomis patruliuojame užkertant kelią brakonieriams. Darome daug, bet viską iš širdies. Vietiniai mato mūsų nuoširdumą ir labai vertina mūsų pastangas", - sakė B.Galdikas.

Įvertinta pasaulyje ir Lietuvoje

Indonezijos valdžia ne kartą įvertino gamtosaugininkės nuopelnus. 1997 m. jai buvo įteiktas Indonezijos apdovanojimas „Žemės herojus" (Hero for the Earth) - aukščiausias šalies įvertinimas už išskirtinį darbą gamtos apsaugos srityje. B.Galdikas tapo vienintele ne indoneziete ir viena pirmųjų moterų, gavusių šį apdovanojimą.

Profesorės gyvenimas ir darbai aprašyti šešiose knygose, apie ją sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Tarp įvairių jos pelnytų apdovanojimų - Jungtinių Tautų pasaulinė premija, E.Bauerio Žemės didvyrės premija, PETA humanitarinė premija, Tailerių aplinkos apsaugos premija ir aukso medalis. Profesorė vadovauja ir Tarptautiniam orangutanų globos fondui, kuris veikia JAV, Australijoje, Indonezijoje, Didžiojoje Britanijoje ir šiuo metu steigiamas Lietuvoje.

B.Galdikas dalyvauja Lietuvos mokslininkų rengime, skaito paskaitas, priima jaunuosius tyrėjus praktikai Borneo saloje. 2010 m. Vytauto Didžiojo universitetas profesorei suteikė garbės daktaro vardą. Tų pačių metų liepos 6-ąją, Valstybės dienos proga, prezidentė Dalia Grybauskaitė ją apdovanojo ordinu „Už nuopelnus Lietuvai".

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
19
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s