Vienas įdomiausių archeologijos bruožų yra tas, kad tai yra nuolatos kintantis mokslas, priverčiantis žmones peržiūrėti savo ankstesnį, regis, nesugriaunamą požiūrį į praeitį ir kadaise pasaulyje gyvenusius žmones. Kartais mokslininkai padaro išties įspūdingų atradimų, kurie visiems laikams pakeičia mūsų supratimą apie Žemės civilizaciją.
Knosas (Kreta)
Kasinėdamas Kretos saloje, Arturas Evansas (Arthur Evans)1900-1905 metais aptiko didžiulį viduriniojo bronzos amžiaus (apie 1900-1450 m. pr.m.e.) rūmų kompleksą, kuriame buvo apie 1300 kambarių, išpuoštų spalvingomis freskomis, vaizduojančiomis delfinus, grifonus ir sportininkus, šokinėjančius per jaučius. Tačiau svarbiausias atradimas buvo tūkstančiai degto molio lentelių. Tose lentelėse buvo įrašų nežinoma kalba, pavadinta „linijiniu B raštu“. Niekas nesugebėjo perskaityti senovinių įrašų, ir tik po 50 metų juos iššifravo anglų paleografas Maiklas Ventrisas (Michael Ventris).
Maču Pikču (Peru)
Ši monumetali „pasislėpusi“ inkų tvirtovė, kurią 1911 m. atrado Hiramas Binghamas (Hiram Bingham), XV a. viduryje buvo pastatyta ant kalno viršūnės. Nuostabios gamtos supamos įspūdingos liekanos yra tarsi ryškus inkų imperijos galimybių ir galybės jos klestėjimo laikotarpiu priminimas. Laiptuotos terasos ir olose įrengtos kapinės padeda įsivaizduoti, kaip čia kadaise gyveno apie 1000 žmonių.
Satonas Hu (Anglija)
Rasti įspūdingą kapinyną Anglijoje pavyko per smalsią spiritizmo mėgėją Editą Mei Priti (Edith May Pretty), kuriai parūpo, kas slypi jos valdose esančiuose pilkapiuose. Kasinėjant grupę žemų, žole apaugusių, pilkapių Safolke buvo rastas ypatingas radinys: didžiulis laidojimo laivas su gausiu anglosaksiškų artefaktų „laimikiu“, įskaitant iš Bizantijos įvežtus daiktus, mįslingus religinius simbolius, pramogoms skirtus dirbinius ir ginklus. Iš jų buvo daug sužinota apie anglosaksų laikotarpio gyvenimą.
Rozetos akmuo (Egiptas)
Būtent šis radinys tapo raktu, padėjusiu iššifruoti egiptiečių hieroglifus, nors buvo praėję jau daugiau kaip 1000 metų nuo tada, kai buvo galutinai prarastos žinios, kaip skaityti senovės Egipto simbolius. Napoleono armijos kariškiai statydami fortą rado akmeninę plokštę su įrašais trimis kalbomis - graikų, demotiniu raštu ir hieroglifais. Prancūzas mokytojas Žanas Fransua Šampoljonas (Jean-Francois Champollion) per graikišką vertimą sugebėjo perprasti hieroglifus ir 1822 m. paskelbė visą teksto vertimą.
Pirmojo imperatoriaus kapas (Kinija)
Apie 8000 terakotinių kareivių tvarkingomis eilėmis stovi sargyboje, saugodami Či Ši Huango, suvienijusio Kiniją ir tapusio jos pirmuoju imperatoriumi, kapą. Juos lydi 130 kovos vežimų, traukiamų per 500 arklių, 150 raitininkų, taip pat civiliai tarnautojai, akrobatai ir muzikantai. 1974 m. ūkyje dirbusių darbininkų rastoji kapavietė, kurioje jie visi yra išdėstyti, yra pasaulio paveldo objektas. Tai - tiesiog fantastiškas senovės Kinijos valdovų valdžios ir kūrybingumo simbolis.