respublika.lt

Apklausa atskleidė: didelė dalis darbuotojų jaučia stresą

(0)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 30 11:42:41
×
nuotr. 1 nuotr.
Stresas darbe.

Spartus gyvenimo tempas, atsakomybės darbe ir šeimoje, rūpestis dėl finansų ir artimųjų gerovės - tai faktoriai, kurie dažnam žmogui kelia didelį stresą. Atrodo, kad jeigu labiau stengiesi darbe, nukenčia šeima... O jeigu daugiau laiko skiri artimiesiems, kenčia darbinė veikla. Taip jaučiatės ir jūs? Pasirodo, esate tikrai ne vienintelis. CV-Online atliko apklausą, kurios metu respondentų buvo klausiama apie streso lygį jų gyvenime bei asmeninio ir profesinio gyvenimo derinimą. Rezultatus ir aptarkime šiame straipsnyje.

 


Gyvenimo balansas yra neblogas, bet streso lygis - aukštas

Tikriausiai pastebėjote, kad šiais laikais įprasta, jog darbo pasiūlymai kandidatams pateikia galybę įvairiausių naudų, pvz. galimybę dirbti iš namų, sporto klubų abonementus, finansavimą sveikatos priežiūrai ir pan. Tai reiškia, kad didžioji dalis darbdavių suvokia - norint išlaikyti darbuotoją, svarbu jam pasiūlyti profesinio ir asmeninio gyvenimo balansą.

Ar tai pasiteisina? Remiantis Cv-Online atlikta apklausa, taip: 39 proc. dirbančiųjų mano, kad jiems gerai sekasi suderinti asmeninius ir darbo įsipareigojimus. Apie 1/3 respondentų asmeninio ir profesinio gyvenimo balansą įvertino labai gerai, 1/3 - nei gerai, nei blogai, o 6 proc. - blogai arba labai blogai. Tai reiškia, kad tik nedidelė žmonių dalis jaučia, jog derinti asmeninį gyvenimą su darbu jiems itin sunku.

Nepaisant to, kad nemaža dalis dirbančiųjų asmeninio ir profesinio gyvenimo balansą įvertino teigiamai, pastebima, kad streso lygis, kurį patiria žmonės, yra gana aukštas. 21 proc. apklaustųjų nurodė, kad jų streso lygis ir psichologinė būsena yra bloga arba labai bloga, 36 proc. - nei gera, nei bloga. Vos 12 proc. respondentų streso lygis yra minimalus, o psichologinė būsena - labai gera.

Įdomu tai, kad 5 proc. vyrų ir 7 proc. moterų savo galimybes suderinti asmeninius ir profesinius įsipareigojimus įvertino blogai arba labai blogai. Skirtumas nėra itin ryškus. Tuo tarpu vyrų ir moterų streso lygio skirtumas didesnis. 22 proc. moterų ir 18 proc. vyrų streso lygį ir psichologinę būseną įvertino kaip blogą arba labai blogą. Taip pat pastebėta, kad streso lygis skiriasi ir skirtingose amžiaus grupėse. 26 proc. 18-25 m. amžiaus respondentų savo streso lygį ir psichologinę būseną įvardijo kaip blogą arba labai blogą; 26-35 metų amžiaus grupėje tokių yra 29 proc.; 36-45 metų amžiaus grupėje - 23 proc., 46-55 amžiaus grupėje - 17 proc., 55+ m. amžiaus grupėje - 21 proc.


Stresą keliantys veiksniai

Kaip matote, išryškėjo paradoksas: nors nemaža dalis žmonių ir sugeba derinti savo profesiją ir asmeninį gyvenimą, vis dėlto, tai atsiliepia jų psichologinei sveikatai. Paklausti, kokie veiksniai jiems kelia didžiausią stresą, darbuotojai įvertino ne vieną faktorių. Pirmoje vietoje - laiko trūkumas. Antroje - finansai. Vėliau - darbas, sveikata, namų ruoša, santykiai su partneriu, rūpinimasis kitais šeimos nariais, rūpinimasis vaikais.
Pastebėta, kad 18-25 metų darbuotojai kaip didžiausią streso faktorių įvardino finansus bei sveikatą, 26-35 metų žmonių grupė didžiausią įtampą jaučia dėl laiko trūkumo ir finansų. O štai 36-45 metų respondentai laiko trūkumu bei finansine padėtimi skundžiasi kiek mažiau. Vyresni nei 45 metų asmenys streso patiria gerokai mažiau bei jaunimas.

„Streso lygis skirtingose amžiaus grupės gerokai skiriasi, tačiau tai galima labai paprastai paaiškinti. Streso lygis priklauso nuo gyvenimo etapo ir su juo susijusių iššūkių bei atsakomybių, pvz. 18-25 metų amžiaus jaunimas dažnai susiduria su finansiniais iššūkiais, karjeros pradžia, pirmųjų darbų paieška, studijomis bei bandymu suderinti įvairias veiklas. Tai jiems kelia nemažą įtampą. Tuo tarpu vyresnio 46-55 metų amžiaus darbuotojai jau būna pasiekę profesinį ir tuo pačiu finansinį bei asmeninį stabilumą, todėl jų streso lygis yra žemas", - tyrimo rezultatus reziumuoja CV-Online rinkodaros vadovė Rita Karavaitienė.

Taigi, nors dauguma darbuotojų stengiasi suderinti asmeninius ir darbo įsipareigojimus, stresas išlieka svarbia problema, nes 21% apklaustųjų nurodė, kad jų streso lygis ir psichologinė būsena yra bloga arba labai bloga. Darbuotojai mano, kad lankstus darbo grafikas, nuotolinis darbas ir trumpesnė darbo savaitė galėtų padėti geriau suderinti asmeninius ir darbo įsipareigojimus, padėtų kovoti su stresu ir jo padariniais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F

Dienos klausimas

Ar reikėtų mokyklose drausti mobiliuosiuos telefonus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +19 C

+14 +19 C

+13 +18 C

+17 +24 C

+20 +26 C

+23 +24 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s