Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis paaiškino, kodėl nacionalinis transliuotojas turėtų būti išskirtinis, kuriam vieninteliam iš žiniasklaidos priemonių negaliotų bendros etikos taisyklės.
„Vakaro žinios" šeštadienį (2020 12 19) skelbė apie LRT užmojus. Nacionalinio transliuotojo generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė užsimojo pasiekti, kad Visuomenės informavimo etikos komisija nebegalėtų vertinti LRT žurnalistų etikos pažeidimų. Argumentas - šioje įstaigoje įsteigus naują pareigybę dirbs vietinis etikos kontrolierius, kuris ir prižiūrėsiantis, kaip laikomasi etikos kodekso nuostatų visuomeninio transliuotojo redakcijose. Kokio objektyvumo iš jo galima būtų tikėtis, jei algą jam mokėtų LRT, nutylima. Nepaisant to, Seimo Kultūros komitetas tokiam prašymui pritarė, beliko, kad pritartų visas Seimas.
Didžiąją dalį Lietuvos žiniasklaidos organizacijų vienijanti Visuomenės informavimo etikos asociacija atkreipia dėmesį, kad Seimo Kultūros komitetui pateiktos pataisos buvo žinomos labai siauram ratui asmenų, jos esą nebuvo skelbtos prie komiteto darbotvarkės viešai skelbiamų teisės aktų, todėl nebuvo galimybės susipažinti ir pareikšti nuomonę šiuo klausimu.
Tai, kad visuomeninis transliuotojas turės vidinį etikos kontrolierių, anot asociacijos, yra sveikintinas, tačiau tik vidaus tvarkos dalykas. Asociacija atkreipia dėmesį, kad teikiamomis pataisomis mokesčių mokėtojų išlaikoma viešoji įstaiga siekia išskirtinumo kitų žiniasklaidos priemonių atžvilgiu. Ir ne turinio, žanrų ar nuomonių įvairovės atžvilgiu, tačiau santykyje su žiūrovais, klausytojais ir kitais informacijos vartotojais.
Pasak asociacijos atstovų, žurnalistų etikos normos yra universalios ir turi galioti visiems be išimties šia veikla užsiimantiems asmenims.
Tačiau Kultūros komiteto pirmininkas V.Juozapaitis išplatino pranešimą, kuriame teigiama, esą „niekas iš posėdyje dalyvavusių komiteto narių ar svečių garsiai neišreiškė prieštaravimo minėtam pasiūlymui, neįgarsino priežasčių, kodėl šiam pasiūlymui pritarti nereikėtų. Šioje vietoje paminėtina, kad kreipimąsi pasirašiusių organizacijų atstovai posėdyje taip pat dalyvavo, galimybę pasisakyti turėjo".
Vito Tomkaus trigrašis: Žurnalistų bendruomenė viešai išreiškė susirūpinimą, kad konservatoriai nori LRT vadovybei įteikti savotišką "baltą bilietą", kuris ją apsaugotų nuo etikos sergėtojų. Konservatorius Juozapaitis atrėžė, kad nei vienas iš seimo komisijos narių tam neprieštaravo. Retorinis klausimėlis: nuo kada patys durniai saviems "baltus bilietus" pradėjo išdavinėti? Juk anksčiau tai buvo išskirtinė psichiatrų prerogatyva...