respublika.lt

Kas mus seka?

(0)
Publikuota: 2014 birželio 19 09:23:08, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Atlikdama ikiteisminį tyrimą dėl slaptos Valstybės saugumo departamento pažymos nutekinimo Specialiųjų tyrimų tarnyba klausėsi ir įrašinėjo 17 žurnalistų pokalbius. Visuomenė šokiruota.
Arūno Bernacko koliažas

Atlikdama ikiteisminį tyrimą, kuriame prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė įtariama nutekinusi žiniasklaidai slaptą Valstybės saugumo departamento pažymą, Specialiųjų tyrimų tarnyba klausėsi ir įrašinėjo 17-os naujienų agentūros BNS darbuotojų telefonų pokalbius.

 

Vakar BNS kreipėsi į Teisėjų tarybos pirmininką Gintarą Kryževičių, generalinio prokuroro pareigas einantį Darių Raulušaitį ir STT vadovą Saulių Urbanavičių dėl masinio žurnalistų pokalbių klausymosi, nes tai visiškai nepriimtina demokratinėje teisinėje valstybėje.

„Tai privatumo pažeidimas, - „Vakaro žinioms“ sakė BNS redaktorius Vaidotas Beniušis. - Nenoriu pasakyti, kad žurnalistai turėtų turėti kažkokį imunitetą, tačiau šiuo atveju manome, kad taikytos priemonės buvo neproporcingos. Aš matau pagrindo skųsti jas teismui.“

Vilniaus apygardos teismas pernai gruodį nusprendė, kad atliekant tą patį ikiteisminį tyrimą STT kratos žurnalistų darbo vietose ir namuose buvo neteisėtos, taip pat neteisėtai paskirtas teismo įpareigojimas BNS žurnalistei atskleisti informacijos šaltinį.

„Tos nutartys - žingsnis į priekį“, - teigė V.Beniušis.

Teismo sankciją klausytis viso būrio žurnalistų telefoninių pokalbių gavęs Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Gytis Ivanauskas iki šiol įsitikinęs, kad jokių neteisėtų veiksmų minėto tyrimo metu nebuvo. Jis patikino, kad visa pasiklausymo medžiaga, kuri nesusijusi su ikiteisminio tyrimo objektu, sunaikinta.

Seimo narys, vienas buvusių STT vadovų Povilas Urbšys šioje situacijoje labiau linkęs kaltinti ne teisėsaugos struktūras, o tuos asmenis, kurie įtraukė žiniasklaidą į savo regztas intrigas dėl informacijos nutekinimo.

„Prezidentūros aplinka ir VSD išprovokavo tokio masto reagavimą į žiniasklaidos veiksmus. Žurnalistai liko labiausiai nukentėję, niekas nesvarsto, kas šį nusikaltimą organizavo, o kalčiausi lieka tie, kas tyrė tą nusikaltimą“, - stebėjosi P.Urbšys ir priminė kitą skandalą - „Vanagų“ bylą, kur buvo sekami žurnalistai, mėginę aiškintis, dėl ko žuvo Lietuvos saugumo karininkas Vytautas Pociūnas.

„Neįsivaizduoju, kaip buvo suteikta teismo sankcija sekti žmones, kai jų veiksmuose apskritai nebuvo jokio nusikaltimo požymių, - sakė P.Urbšys. - Tokia praktika, išlikusi iki šiol, taikoma ne teisingumui pasiekti, o tam tikrų grupių galioms sustiprinti. Tai sėja baimę ir visuomenės nepasitikėjimą valstybe.“

„Vanagų“ skandalas įsiplieskė 2009 m., tačiau žurnalistų persekiojimą sankcionavęs Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Boleslovas Kalainis liko savo poste ir jį paliko tik pasibaigus kadencijai šių metų sausio pabaigoje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Premjeras: Reikia užkirsti kelią žurnalistų pasiklausymui


Premjeras Algirdas Butkevičius neigiamai vertina tai, kad buvo slapta klausomasi žurnalistų pokalbių ir dėl tokių teisėsaugos veiksmų siūlo kreiptis į teismą.

"Reikia pasakyti, kad be prokurorų sutikimo tikriausiai niekas neišduoda sankcijų arba, paprastai pasakius, niekas neišduoda leidimo klausytis telefoninių pokalbių. Aš tai vertinu neigiamai ir manau, kad žurnalistai turėtų kreiptis į teismą, o teisėsaugos institucijos, jeigu turi kokių nors įtarimų, turėtų naudoti visiškai kitas priemones. Mano vertinimu, pagal tai, kas vyksta Lietuvoje, politikai, pirmiausia, vadovaudamiesi tiek kai kuriais Baudžiamojo kodekso straipsniais, tiek Konstitucija, iki galo turėtų išsiaiškinti, ar Lietuvoje "populiaru" taikyti šitokias priemones, aiškinantis kai kuriuos dalykus, kurie yra keliami teisėsaugos institucijų", - ketvirtadienį interviu "Žinių radijui" sakė ministras pirmininkas.

A. Butkevičius pakartojo, kad žurnalistai turėtų kreiptis į teismą, kuris teisinėje ir demokratinėje šalyje įvertintų situaciją.

Vyriausybės vadovas politikams, kad panašūs atvejai nepasikartotų ateityje, siūlė tam užkirsti kelią.

"Reikia elgtis ryžtingai ir išsiaiškinti. Žiūrint į perspektyvą, reikia užkirsti kelią tokių priemonių taikymui - tiek žurnalistų, tiek kitų pokalbių neturi būti klausomasi", - sakė premjeras ir neatsakė, ar esąs tikras, jog jo pokalbių niekas nesiklauso.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s