Ekonominis atsigavimas ir augimas yra stabilus ir greitesnis nei tikėtasi, bet šiuo metu ypač sustiprėjęs euras koreguoja infliacijos rodiklius, kurie, kaip prognozuoja Europos Centrinis Bankas (ECB), stabilizuosis 2019 metais.
Tai penktadienio rytą, po ketvirtadienį vykusio ECB Valdančiosios tarybos pinigų politikos posėdžio, pranešė Lietuvos banko pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Anksčiau, ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje, ECB vadovas Marijus Dragis (Mario Draghi) pažymėjo, kad šiais metais prognozuojamas didžiausias euro zonos ūkio augimas - prognozė buvo padidinta nuo 1,9 iki 2,2 proc.
Daug diskusijų sukeliančios palūkanų normos, anot V.Vasiliausko, ECB posėdžio metu nebuvo aptarinėjamos, bet, akivaizdu, kad artimiausiais metais pokyčiai nenumatomi.
„Akivaizdu, kad palūkanos išliks tokiame pačiame lygyje dar pakankamai ilgai. Rinkos tikėjosi, kad 2018 metų pabaiga bus palūkanų normų augimo metas, bet dabar tikimasi 2019 antro ketvirčio. Palūkanų programa baigiasi šių metų pabaigoje, yra daug skirtingų scenarijų, tačiau jau dabar aišku, kad šiais metais programa nesibaigs“, - sakė Lietuvos banko pirmininkas.
Spartus ekonomikos augimas reiškia „temperatūros“ kilimą, bet, ar reikės imtis kokių nors priemonių - dar neaišku.
„8-9 proc. metinis darbo užmokesčio augimas yra didelis, bet tam tikros prognozės rodo, kad kitais metais galime sulaukti atoslūgio. Taip, ekonomikos „kaitimo“ požymių yra, bet, visų pirma, tai nepalyginama su 2006-2007 metų situacija“, - teigė V.Vasiliauskas.
Pasak jo, išlaidos viešajame sektoriuje yra valdomos, eksporto rinka taip pat nėra bloga ir yra stabili. Euro kurso pokyčiai mūsų eksporto rinkos nepaveiks, nes pagrindinis šalies eksportas vykdomas euro zonoje. Šiuo metu, pasak Lietuvos banko pirmininko, esame ekonominio ciklo pakilime.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“