Lietuvoje vos ne kas savaitę pranešama apie užsidarančią ir visus darbuotojus atleidžiančią įmonę.
Bankrutuoja baldų gamintojai, siuvyklos, maitinimo įstaigos. Ne pačios didžiausios įmonės, bet, tikėtina, netrukus „gerovė", apie kurios kūrimą tiek kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda, visu savo gražumu smogs ir stambesniam verslui. Kodėl taip manau? Tuoj paaiškinsiu.
Niekada nemėgau ir nemėgstu didelių prekybos centrų, todėl lankausi juose tik tuomet, kai tai yra būtina, o kitais atvejais renkuosi nedideles kepyklėlės, mažas privačias parduotuves, kartais apsiperku turguje ar miniprekybos miesteliuose.
Dėl šios priežasties viename miesto centre esančiame prekybcentryje lankiausiai labai seniai, o kai šiomis dienomis į jį užsukau, buvau šokiruotas. Nesiėmiau skaičiuoti tiksliai, bet žvelgiant vizualiai mažiausiai 30 proc. prekybos centro prekybinio ploto buvo uždengta reklaminiais plakatais, kas reiškia, kad ten veikusios įmonės pasitraukė.
Kai tuščią prekybinį plotą reklamomis dangsto miesto pakraštyje esantis prekybos centras, gali galvoti, kad tai lemia lokacija, bet čia kalbame apie miesto viduryje įsikūrusį prekybos centrą. Jeigu iš jo traukiasi verslai, tai kas laukia kitų centrų ar parduotuvių?
Manau, kad nieko gero. Tiek dėl to, kad Valduko B. vadovaujama savivalda „žmonių gerovei" padidino viešojo transporto bilietų ir automobilių parkavimo kainas, tiek dėl žmonių nuotaikų, tiek dėl jų perkamosios galios.
Na taip, oficiozai garsiai džiaugiasi augančia šalies gerove, tačiau kasdieniai pranešimai apie bankrutuojančias įmones ir ties skurdo riba atsidūrusius piliečius signalizuoja ką kitą.
Apibendrinant: jeigu „gerovės valstybėje" nesugeba išsilaikyti smulkusis ir vidutinis verslas, netrukus su problemomis gali susidurti ir stambusis.
Aišku, visur yra išimčių, nes kai kuriuos verslininkus valdžia ypač myli, todėl negaili jiems mūsų pinigų, bet viskam yra ribos. Ir bijau, kad kai paskutinė riba bus peržengta, praskolinta ir be mokesčius mokėjusių verslų likusi Lietuva susidurs su tokia „gerove", kad net dabartinį laikmetį mes prisiminsime kaip visai neblogą.