respublika.lt

Tyrimas: 89 proc. išsivysčiusių šalių gyventojų palaiko perėjimą prie atsinaujinančių energijos šaltinių

(45)
Publikuota: 2023 kovo 05 12:00:00, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Devyni iš dešimties (89 proc.) vartotojų išsivysčiusios ekonomikos šalyse palaiko energetikos sektoriaus transformaciją – perėjimą prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir galimybę patiems gaminti bei apsirūpinti energija. Dvejus metus trukęs tarptautinis EY tyrimas atskleidė, jog vartotojai dėl to pasiryžę keisti savo įpročius, nori efektyviau valdyti savo vartojimą, bet kartu nerimauja ir dėl ateities, teigiama pranešime žiniasklaidai.

 

„Energetinė nepriklausomybė tapo ne tik Lietuvos, bet ir kitų išsivysčiusių valstybių prioritetu. Labai svarbu, kad šią nuostatą palaiko galutiniai energijos vartotojai, nes tai prisideda prie pokyčių spartos. Pavyzdžiui, Lietuvoje per dvejus metus gaminančių vartotojų skaičius išaugo penkiskart, o verslo įmonės aktyviai vysto nutolusių saulės ir vėjo parkų projektus.

Šiuos pokyčius mūsų regione lemia daug veiksnių: augantis visuomenės sąmoningumas ir klimato kaitos problemų suvokimas, stipriai svyruojančios energijos išteklių kainos ir jų poveikis namų ūkiams. Žinoma, svarbi ir ilgalaikė valstybės strategija atsisakyti iškastinio kuro ir energijos tiekimo iš Rytų“, – komentuoja profesinių paslaugų bendrovės EY partneris Baltijos šalyse Linas Dičpetris.

Tačiau, pasak jo, Europos Sąjungai siekiant tapti klimatui neutraliu žemynu iki 2050 metų neužteks vien pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių – reikės dar net tris kartus padidinti bendrus elektros gamybos pajėgumus.

Žaliosios energetikos entuziastų daugiau negu skeptikų

Naujausias EY tyrimas „EY Energy Transition Consumer Insights“ atskleidė, kad net 89 proc. energijos vartotojų pritaria energetinės nepriklausomybės siekiui, pereinant prie atsinaujinančiosios energijos ir energijos gamybos savo reikmėms.

Be to, 39 proc. respondentų sutiktų už energiją mokėti daugiau, jeigu ji būtų gaminama iš tvarių šaltinių. Svarbu ir tai, kad dauguma apklaustųjų nurodė, kad dėl tvarumo tikslų yra pasirengę patys toliau keisti savo gyvenseną ir įpročius, mažinti savo poveikį aplinkai bei sąskaitas už energiją.

„Tyrimas leidžia išskirti atskiras vartotojų grupes. Išsivysčiusios ekonomikos šalyse maždaug trečdalis (29 proc.) vartotojų yra žaliosios energijos entuziastai, kurie sąmoningai renkasi klimatui draugiškas energijos alternatyvas ir yra atviri investicijoms į atsinaujinančią energetiką.

Dar 27 proc. vartotojų yra tvariai gaminamos energijos sąjungininkai – jie pritaria perėjimui prie aplinkai draugiškos energijos rūšių ir nori mažinti tiek suvartojamos energijos kiekį, tiek išlaidas. Panaši dalis – 28 proc. – vartotojų būtų naujokai – t. y. tie, kurie šioje srityje žengia pirmuosius žingsnius, menkai domisi energetika, bet nori paprastų sprendimų“, – apibendrina L. Dičpetris.

Likusieji 17 proc. respondentų, EY tyrimo duomenimis, šiuo metu skeptiškai žvelgia į tvarumo pažangą energetikoje, tačiau nurodo, kad jiems svarbi energetinė nepriklausomybė arba didesnis patogumas.

Vartotojų lūkesčiai susiję su nerimu

L. Dičpetrio teigimu, aiškiai ir suprantamai pateikta informacija pastaraisiais metais vartotojams tapo labai svarbi, nes elektros rinkos liberalizavimas ES vartotojams buvo didelis išbandymas, kurį dar labiau apsunkino stiprūs energijos kainų svyravimai pastaruoju metu.

„Nerimas dėl energijos kainų pasireiškia ne tik Lietuvoje. EY tyrimas rodo, kad išlaidų už energiją dydis nekėlė rūpesčio vos 15 proc. apklaustų vartotojų 18-oje pasaulio šalių. Tik 35 proc. apklaustųjų nurodė esą tikri, kad per ateinančius trejus metus galės susimokėti už energiją. Dėl to auga nerimas.

Žinoma, dalis vartotojų imasi aktyvių veiksmų, keičia savo elgseną, bet tuo pačiu kyla ir naujų lūkesčių energijos tiekėjams, kurie turi didinti savo paslaugų vertę. Šiandien lojalumą ir klientų pasitenkinimą lemia ne vien žemiausios kainos pasiūlymai, bet ir nuosekli komunikacija bei pagalba klientui, siekiančiam efektyvumo, tvarumo ir patogumo. Todėl ir Lietuvai, ir kitoms rinkoms labai svarbu turėti šiuolaikinių įrankių ir sprendimų, kurie galėtų tai atliepti“, – teigia ekspertas.

Dvejus metus trukusiame tyrime buvo apklausta 70 tūkst. galutinių energijos vartotojų 18-oje išsivysčiusių šalių skirtinguose žemynuose: Portugalijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Airijoje, Italijoje, Ispanijoje, JAV, Kanadoje, Japonijoje ir kt. Apklausose dalyvavo ir tie vartotojai, kurie moka sąskaitas už energiją, ir namų ūkių nariai, kurie vartoja energiją, bet nėra atsakingi už apmokėjimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (45)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s