Nuo vakar Seimo sprendimu drastiškai didėja akcizai alkoholiui, ypač alui, o kaimyninėse valstybėse, kur svaigalai ir taip pigesni, akcizai nesikeičia. Politikai įsitikinę, kad brangimas vers žmones atsisakyti svaigalų arba bent jau apriboti jų vartojimą, tačiau Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad gero nieko nesulauksime, o neigiamų pasekmių - tikrai.
- Ne paslaptis, kad nemažai žmonių, priklausomų nuo alkoholio, šį poreikį tenkina iš pašalpų. Drastiškai padidėjus kainoms, pašalpų gali ir neužtekti, galbūt jie ims vogti. Ar apvogtieji turės teisę valstybės ar drastiškų akcizų pakėlimo šalininkų reikalauti atlyginti patirtą žalą? - „Vakaro žinios“ klausė Remigijaus ŽEMAITAIČIO.
- Kaip teisininkas galiu pasakyti, kad tai būtų labai sudėtingas dalykas. Prisiminkime, kad Šiaulių meras dėl blogų oro sąlygų Dievą į teismą paduoti norėjo, nes keliai nebuvo nuvalyti. Štai ir čia taip pat. Turės būti įrodoma teisme. Jei kaimynas prisipažins, kad jus apvogė, nes norėjo įsigyti alkoholio, o jam pabrangus jis pritrūko pinigų - tada taip, priežastinis ryšys būtų: valstybė neužkardė alkoholio vartojimo, nesiėmė kitų priemonių, todėl buvote apvogtas. Tačiau tai tik teorinis pasamprotavimas. O praktiškai - labai abejoju, ar kas nors tokį ieškinį priimtų. Manau, jis būtų atmestas kaip nepagrįstas ir būtų pasiūlyta privataus kaltinimo arba civiline tvarka išsireikalauti atlyginti padarytą žalą.
Nors šiaip tai iš principo valstybė kalta, kad nieko nedaro, taiko tik vieną priemonę. Kiek kartų kalbėjau, kad viena priemonė niekada nepasiteisins, visada turi būti priemonių kompleksas. Pavyzdžiui, padidinome akcizus cigaretėms. Tačiau prieš padidindami mes turėjome Baltarusijos sieną, kurios ilgis - 864 kilometrai, apsaugoti. Jei žinome, kad 2017 m. kovo 1 d. didės akcizas cigaretėms, tai mes jau 2016 metais turėjome nupirkti 30 kamerų ir pastatyti, kad siena būtų kontroliuojama. Arba bent jau atsitverti nuo Baltarusijos. Kaip buvo Šilutėje ir Rusnėje, kur aš gyvenu ir kadaise mums ta kontrabanda buvo įgrisusi, nes mus visus kontrabandininkais vadino. Mes tada suvienijome jėgas ir ėmėme spausti finansų ministrę Ingridą Šimonytę. Galų gale skyrė pinigų, Pagėgių užkardos pasienio punkte pristatė kamerų, filmuojamas visas pasienis. Ar esate girdėję, kad dabar ten būtų sulaikytas koks „ichtiandras“? Nulis. Todėl, kad valstybė, padidėjus akcizams, ėmėsi veiksmų. O dėl Baltarusijos sienos jokių veiksmų nesiėmė, nėra nė vienos kameros. Ir visa kontrabanda sulaikoma būtent ten. Bet ir sienos ten sustiprinimas problemos dėl alkoholio vartojimo neišspręstų, reikia ir daugiau kompleksinių priemonių.
- Kokių?
- Prisiminkime, kad alkoholiui lenkai akcizų nedidina, latviai nedidina, o 30 proc. lietuvių važiuoja ten apsipirkti. ES viduje legaliai galima įsigyti keliasdešimt litrų alkoholio. Tai aš sėdžiu ir nebesuprantu, ką reiškia tas akcizų didinimas Lietuvoje. Lietuvis ir cigarečių, ir alkoholio iš ten atsiveš, kai važiuos apsipirkti. Plius Lietuva dar negaus apie 50 mln. eurų pajamų. Tai kodėl premjeras nevažiuoja su lenkais ir latviais tartis dėl vienodos mokesčių politikos? Kodėl visi į Liuksemburgą važiuoja kavos, alkoholio, degalų pirkti? Nes ten pats mažiausias akcizas. Aš, kai Briuselyje dirbdavau, irgi ten važiuodavau apsipirkti, nes ten žiauriai pigu.
- Ar tikite, kad žmonės, kurie yra priklausomi nuo alkoholio, padidinus akcizus staiga „pasveiks“?
- Mano kaimynas Antanas eidavo prašyti manęs paskolinti po eurą, nes neturi pinigų, tai dabar eis prašyti 1,5 euro ir pasisiūlys kažkuo padėti - nupjauti žolę, malkas sutvarkyti ar trobą prižiūrėti. Tačiau man atrodo, kad dar didesnis pavojus kyla, jog daug žmonių, kurie degtinės neįpirks, atsisuks į visokius odekolonus, „babatukus“, langų valiklius. Aišku, reikia dėti pastangas, kad alkoholio būtų kuo mažiau, ypač to „bambalinio“ alaus, kuris yra valstybės vėžys, tačiau prieš 15 metų lobistiniais tikslais tą džiną politikai iš butelio išleido.
- Ko buvo siekiama akcizo didinimu, jei visiems turėtų būti aišku, kad kas norės svaigintis, vis tiek svaiginsis?
- „Valstiečiai ir žalieji“, kadangi yra lengvai išprotėję žmonės, sako: prieš rinkimus davėme tokį pažadą, todėl turime tai daryti. Aš sakau, kad tai buvo neadekvatus pažadas. Viskas gerai, alkoholio prieinamumą reikia mažinti, tačiau ne tokiomis priemonėmis. Mes alkoholio parduosime daug mažiau, akcizo surinksime tiek pat, bet šešėlyje pajamas patrigubinsime. Kaip ir dėl akcizų tabakui didinimo nuo kovo. Jei iki šiol kontrabandinių cigarečių buvo apie 20-22 proc., tai liepą nepriklausomi ekspertai tyrimais nustatys, kad kontrabandinių cigarečių bus 28-32 proc. Ir su alkoholiu bus taip pat. Kas nepereis prie „babatuko“, atsiveš iš užsienio. Aš buvau svečiuose Latvijoje ir pamačiau, kad dar iki akcizų padidinimo tokio paties vyno butelis Latvijos parduotuvėje kainuoja 1,3 euro pigiau nei Lietuvoje to paties tinklo parduotuvėje. Dar iki akcizų padidinimo. Įsivaizduokite, kas bus dabar. Kainos skirsis kokiais dviem eurais.
- Įtariu, latviai, lenkai dėl mūsų Seimo sprendimo drastiškai didinti akcizą alkoholiui trina rankomis?
- Ne tas žodis. Latvijoje kalbėjau su minėtos parduotuvės savininku, tai jis ir sako: jūs, lietuviai, šaunuoliai, mums dabar bus gerai, biznį varysim. Neseniai buvau Mažeikiuose, Joniškyje, nes turėjau susitikimus su gyventojais, tai visi ten tą patį kalba: branginkite alkoholį, mes vis tiek kiekvieną šeštadienį važiuojame į Latviją - į žuvies turgų ar dar ko nors nusipirkti, tai kas mums trukdys vieną ar kitą butelį atsivežti.
Faktai
Kaip skelbia Finansų ministerija, Seimui praėjusį gruodį priėmus Akcizų įstatymo pakeitimus, nuo vakar akcizų tarifai alui didėja 112 proc., vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams bei tarpiniams produktams - nuo 92 iki 111 proc., etilo alkoholiui - apie 23 proc.
Vien dėl akcizų tarifų padidinimo pusė litro alaus galėtų brangti apie 14 euro centų, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai (iki 8,5 laipsnio stiprumo) - apie 21 euro centą, stipresni nei 8,5 laipsnio vynas ir kiti fermentuoti gėrimai - apie 53 euro centus, kiti spiritiniai gėrimai - apie 0,72 euro už pusę litro. Tačiau brangs daugiau, nes PVM bus skaičiuojamas nuo padidėjusios kainos.
Nuo vakar didėja ir akcizai tabako gaminiams, todėl cigarečių pakelis vidutiniškai galėtų pabrangti apie 16 centų (pigiausios cigaretės - apie 12 euro centų), cigarilių pakelis - apie 14 centų.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“