Lietuvos laisvosios rinkos instituto parengtą "Sodros" pertvarkos koncepciją, kurios svarbiausias akcentas, jog po trijų keturių dešimtmečių "Sodros" nebereikėtų, o valstybės biudžetas turėtų rūpintis tik nelaimėliais, pritrūkusiais pinigų, ir mokėtų išmokas už vaikus, socialdemokratai laiko tauškalais. Socialdemokratai įsitikinę, kad "Sodros" sistemoje yra keistinų dalykų, tačiau sistemos naikinti negalima.
"Laisvosios rinkos instituto (LLRI) tauškaliai žiniasklaidoje pristatomi kaip rimti ekspertai. Panašu, kad institutas vadovaujasi knyga "Auksinis raktelis", kurioje yra katinas Bazilijus ir Lapė Alisa, šie personažai moko visą Lietuvą, kaip į privatų daržą pasodinti pinigėlį, ir mulkina žmonės, kad vėliau išaugs gražus pensinis draudimas, ant kurio lapų bus po auksinį pinigą už kiekvienus metus. Bet jie turėtų žinoti, kad ne visi Lietuvoje yra buratinai", - trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje Seime sakė LSDP frakcijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis.
Jo kolegai parlamentarui Algirdui Sysui dėl LLRI koncepcijos taip pat iškilo daugybė klausimų: "Kur reikės deportuoti visus arba dalį esamų pensininkų, iš kokių pajamų gyvens būsimieji pensininkai, nes šioje studijoje parašyta, kad esami įsipareigojimai turėtų būti mokami, tik nepasakoma, kokiomis lėšomis. Šiuo metu Lietuvoje yra 680 tūkstančių senatvės pensininkų. Šiems žmonėms reikės mokėti pensiją, o nauji įsipareigojimai, anot Laisvosios rinkos instituto, neturėtų būti priimami. Vadinasi, tie, kurie ruošiasi pensijai, gyventų šventa dvasia", - ironizavo A. Sysas.
Pasak Seimo nario, LLRI neatsilieka nuo konservatorių. Institutas vienu šūviu nori "pakloti" "Sodrą", pensininkus, motinas, tėvus, neįgaliuosius, bedarbius ir pamaloninti duodančiuosius - pensinius fondus ir darbdavius. Visos studijos raktinis žodis - "privatus".
"Šių dienų globalinė krizė yra privataus verslo - pirmiausia - bankų pasekmė, todėl manau, kad privatizavimas nėra išsigelbėjimas. LLRI toliau važiuoja liberalios politikos bėgiais. Jie siūlo, kad darbdavys nustotų "Sodrai" mokėti įmokas, o našta būtų perkelta ant darbuotojo pečių. Tokiu atveju nukentėtų darbo jėga, smūgį dar kartą patirtų ir vartojimas, Lietuvos ekonomika", - įsitikinęs A. Sysas.
Seimo nario teigimu, instituto aiškinimas, kad reikia atsisakyti nedraudiminių įvykių draudimo, kelia diskusijų.
"Institutas supainiojo viską į vieną krūvą. Valstybinis socialinis draudimas nedraudžia nei nuo senatvės, nei nuo motinystės, nei nuo nedarbo, kaip tą bando pateikti LLRI, bet draudžia žmogų nuo situacijos, kai jis netenka pajamų. Valstybinė socialinė draudimo sistema yra socialinio stabilumo ir socialinės taikos palaikymo visuomenėje garantas. Remiantis LLRI, draudiminiai atvejai gali būti draudžiami tik privačiose kompanijose, kažkodėl valstybinėje kompanijoje draudiminių įvykių drausti negalima. Anot jų, viską reikia atiduoti į privačias rankas", - stebisi politikas.
Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje LLRI prezidentė Rūta Vainienė sakė, kad "Sodra" yra kaip finansų piramidė, ji yra valstybinė "Sekundė". "Nuo šio banko ji skiriasi tik tuo, kad įmokos į "Sodrą" yra privalomos. Viskas, kas į ją įmokama, tą pačią dieną, o tiksliau netgi prieš tai paėmus paskolas, jau yra išdalinta, ir tokia finansinė piramidė gyvuoja tol, kol yra pakankamai mokėtojų", - sakė R. Vainienė.
Pagal LLRI koncepciją pertvarkant "Sodrą" reikėtų atsisakyti pensijų mokėjimo ir numatyti prievolę pensijai ruoštis ją kaupiant privačioje draudimo bendrovėje, motinystės (tėvystės) pašalpos atveju svarstytinas arba fiksuoto dydžio, arba visiems vienodos iki pusės metų išmokos už vaikus. LLRI siūlo, kad darbdavys į darbuotojo asmeninę pensijos kaupimo sąskaitą pervestų 10 proc. atlyginimo, dar 6 proc. nuo atlyginimo tektų privalomajam sveikatos draudimui. Ilgai "Sodroje" savo pensijas kaupusiems gyventojams siūloma išmokėti obligaciją, kuri būtų išperkama suėjus jų pensiniam amžiui.
LLRI skaičiavimais, darbuotojo mokesčiai siektų apie 26 proc.
Instituto nuomone, sveikatos ir ligos, nelaimingų atsitikimų darbe draudimas taip pat turėtų būti privalomai kaupiamas privačiose draudimo bendrovėse, o galimam nedarbui ir pasirengimui motinystei (tėvystei) dirbantieji turėtų kaupti savo iniciatyva.
LLRI siūlo, kad ši pertvarka būtų įgyvendinama tris keturis dešimtmečius, nes "Sodra" turėtų įvykdyti savo įsipareigojimus tiems gyventojams, kurie šiuo metu joje draudžiasi pagal dabartinę tvarką.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, visus pasiūlymus nagrinės ministerijoje sudaryta darbo grupė. Savo siūlymus ji turėtų pateikti vasario pradžioje.