Bankininkams nuolat primenant, kad pasitinkant Naujuosius metus reikia pasiruošti grynųjų, mat elektroninės sistemos gali strigti, gyventojai puolė purtyti taupykles. Lietuvos banko kasose paskutinėmis metų savaitėmis nusidriekė eilės norinčiųjų sustambinti susikaupusius centus ir litų monetas. Norintiems suspėti iki metų pabaigos gali prireikti geležinės kantrybės.
Vakar „Vakaro žinių“ žurnalistams apsilankius Vilniuje, Žirmūnuose, esančioje Lietuvos banko kasoje, kur priimamos monetos, teko išvysti vaizdą, kiek primenantį sovietmetį. Eilės nusidriekė per visą banko patalpą iki pat lauko durų, tik žmonės laukė ne dešros, o panoro išsikeisti paskutines dienas skaičiuojančio lito monetas ir centus.
Pakalbinti žmonės teigė, kad laukti teko kam vieną, o kam ir kelias valandas. O dar nemažai laiko užtrunka sumesti visas turimas monetas ir palaukti, kol aparatas jas atpažins ir suskaičiuos. Žinoma, eilė gal judėtų greičiau, jei veiktų visi 5 aparatai, tačiau du iš jų laukia geresnių laikų - jie perprogramuojami skaičiuoti euro monetas.
Du maišus į aparatą supurtęs Džeimsas sako su šeima tyčia centų netaupęs, jie patys kažkaip susikaupė, o palikti mėtytis namuose ar tuo labiau išmesti nesinorėjo. „Visiškai nesistengiant ir netaupant per beveik 20 metų porą tokių maišų susikaupė. Dabar pakeisime ir iš karto paimsime eurus, jau turėsime metų pradžiai“, - su šypsena sako Džeimsas.
Su vaikais atvykęs iškeisti pinigų vyras sako, kad laukti teko nemažai - beveik dvi valandas, o dar beveik pusvalandis sugaištamas, kol aparatas pinigus surūšiuoja ir suskaičiuoja. Tuomet su čekiu reikia keliauti į kasą, kur išduodami stambesni grynieji. „Žinome, kad čia vieta, kur atvažiuoja ne tik vilniečiai, nes visoje šalyje tėra dvi tokios keityklos, tad iš anksto planavome pastovėti eilėje porą valandų. Pastovėjus eilėje matyti, kad nemažai lietuvių turi tokių smulkių pinigų pasitaupę, ir nemažus kiekius“, - juokiasi Džeimsas. Jis sako, kad nacionalinę valiutą atiduoti ir pasiimti eurus gaila, tad namuose dar liko įvairių nominalų ir leidimų litų monetų bei kupiūrų atminimui.
Prie kito aparato daugiau nei pusvalandį kankinęsi brolis su seserimi sako atnešę visus namuose turėtus baltus centus, kurių prisikaupė per daugiau kaip 20 metų. „Kai buvo įvestas litas, mūsų tėtis pradėjo rinkti šiuos centus, o dabar atėjo laikas juos iškeisti. Prisikaupė štai beveik keturios didelės dėžės“, - nuotaikingai pasakoja Benas.
Jaunimui į aparatą atidavus vos dvi dėžes, jau buvo priskaičiuota daugiau kaip 200 litų, kuriuos jie kasoje galės atsiimti. „Mes čia jau daugiau kaip pusvalandis, o pabaigos dar nematyti. Turbūt eilėje stovintys žmonės nejaučia mums simpatijos ir yra įtraukę į savotišką juodąjį sąrašą. Ir patys ne visai buvome pasiruošę laukti dvi valandas, nesitikėjome, kad bus tiek žmonių“, - teigia Ieva ir atskleidžia, kad keičia ne visus centus, mat šiek tiek turi įsirėminusi namuose kaip atsiminimą apie nacionalinę valiutą.
Jai antrina ir brolis, atskleisdamas, kad per šventes draugams dovanojo nedidelį piniginį suvenyrą: rėmeliuose sulankstytus 10 litų banknotus taip, kad iš vieneto ir šešių nulių susidarytų milijonas.
Paklausti, kur dės iškeistus pinigus, abu sakė, kad už juos visa šeima ketina nusipirkti kokį naują baldą - bus puiki šventinė dovana.Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Kasos departamento direktorius Mindaugas Vilkelis tvirtina, kad tokios eilės prasidėjo tik pačioje gruodžio pabaigoje, mat dar mėnesio viduryje norint išsikeisti litus nereikėjo laukti kelių valandų: „Šiandien eilė pradėjo rinktis jau nuo 8.30 val. Norėčiau priminti gyventojams, - gal ne visi žino, - kad centus ir monetas bus galima išsikeisti ir po Naujųjų metų. Ir ne pusę metų, o bet kada 2015-aisiais ar kitais metais, nes Lietuvos bankas litus į eurus keis neribotą laiką.
Kaip reikiant padaugėjus darbo, į Vilniaus padalinį laikinai teko priimti dar 15 darbuotojų.“
Monetas iškeisti ateina ir verslininkai, kurie prekiaudami vis dažniau sulaukia klientų, atsiskaitančių smulkesniu nominalu. Gyventojai, nenorintys bankuose stovėti eilių, neša monetas į parduotuves, kavines ar savitarnos aparatus. Tačiau M.Vilkelis pastebi, jog nors dar 15 dienų po euro įvedimo mus galima prekybos vietose atsiskaityti tiek litais, tiek eurais, įmonės bei kiti subjektai neprivalės priimti daugiau kaip 50 galiojančių lito monetų, nepaisant jų vertės (t.y. įvairių nominalų litų bei centų monetų).
Kol neįvestas euras, už litų monetų priėmimą ir perskaičiavimą bankai ima užmokestį. Įvedus eurą, pusę metų komerciniai bankai litų monetas ir centus į eurus keis nemokamai, Lietuvos bankas - visada. „Suprasdami, kad prekybos ir paslaugų teikimo įmonių pagrindinė komercinė veikla - pardavinėti prekes ir teikti paslaugas, o dideliais kiekiais priimdamos litų monetas (ypač smulkiausio nominalo centus) jos turi papildomo darbo (monetų skaičiavimas, saugojimas, inkasavimas ir pan.), kviečiame gyventojus didesnius kiekius įvairaus nominalo litų monetų (litų ir centų) išsikeisti į stambesnio nominalo grynuosius litus Lietuvos banko kasose arba kredito įstaigų skyriuose“, - primena Lietuvo banko atstovas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“