respublika.lt

Šilumos tiekėjai skundžiasi likę be pinigų

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 26 07:00:29, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 6 nuotr.
Pastato renovacija - vienas greičiausių ir efektyviausių išlaidų šildymui mažinimo būdų. Augusto Balsio (ELTA) nuotr.

Vasarą daugelis linkę mėgautis šiluma ir galvoti apie atostogas. Kadangi šiemet vasara bus kitokia, tikslinga būtų pagalvoti ir apie tokius kasdienius rūpesčius kaip būsto šildymas. Priešingu atveju, pasak Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vadovo Valdo Lukoševičiaus, gali nutikti, kad šilumos ūkiai bus atiduoti nuomotojams, o dalis Lietuvos gyventojų žiemą „džiaugsis“ išaugusiomis šildymo sąskaitomis.


Vėluojantys atsiskaitymai

V.Lukoševičiaus teigimu, šiuo metu ne vienoje centralizuoto šilumos tiekimo įmonėje susidarė sunki finansinė padėtis. Ji kelia grėsmę šilumos tiekimo stabilumui ir stabdo investicinių projektų įgyvendinimą.

„Atsiskaitymuose už suvartotą šiluminę energiją taikoma vienanarė kaina, lemia, kad dėl ypač šiltų pastarųjų dviejų žiemų, reikšmingai nesurenkamos ir nepadengiamos reguliuojamosios pastoviosios sąnaudos. Daug faktinių neišvengiamų išlaidų, „mechaniškai“ pripažįstamos nepagrįstomis ir neįskaičiuojamos į šilumos kainas, nors jų sumažinimui nėra ekonomiškai pagrįstų sprendimų“, - teigia specialistas.

Pasak jo, dėl prieštaringo teisinio reglamentavimo (pavyzdžiui, gyventojų neperimamų šilumos punktų sąnaudos), dėl sistemiškai vėluojančio šilumos kainų nustatymo ir perskaičiavimo, dėl kai kurių sąnaudų įtraukimo ir t.t. atsiranda ir kiti finansiniai nuostoliai.

„Padėtį dar labiau pablogino karantinas. Šilumos vartotojai masiškai pranešinėja apie vėluosiančius atsiskaitymus, apie ankstyvą šildymo sezono nutraukimą ir pan. Dėl karantino tenka imtis įvairių papildomų priemonių.

Reikia nepamiršti ir to, kad Centrinio šildymo tiekimo sistemose, kuriose veikia nepriklausomi šilumos gamintojai, už perkamą šilumą, kaip ir už biokurą, reikia atsiskaityti nedelsiant. O iš šilumos vartotojų gaunamos pajamos stipriai vėluoja. Visa tai lemia, kad didėja įmonių finansinės sąnaudos“, - atviravo asociacijos vadovas.

Palyginimui, išsivysčiusiose valstybėse ūkio išlaikymo sąnaudos apmokamos kas mėnesį, tuomet kai jos susidaro, o kuro išlaidos mokamos pagal jo faktinį suvartojimą. Tai - dvinarė kaina, užtikrinanti aiškumą ir skaidrumą.

„Dėl minėtų priežasčių bei veiklos sezoniškumo, šilumos tiekėjai priversti skolintis apyvartinių lėšų, tačiau jų aptarnavimo sąnaudos irgi neįtraukiamos į šilumos kainas, o tai kelia finansinių įstaigų nepasitikėjimą ir brangina patį skolinimąsi. Kai kurioms įmonėms sunku gauti netgi trumpalaikių paskolų“, - realijomis dalinosi V.Lukoševičius.

Kainos žemos, bet sąskaitos - didelės


Komentuodamas šilumos kainas, asociacijos vadovas nurodė, kad jos „yra istoriškai žemiausios“, o dideles šildymo sąskaitas atskiruose pastatuose lemia pastato būklė, šilumos ir karšto vandens grobstymas ir pan.: „Šildymo sąskaitos prastuose namuose kelis kartus viršija gerų namų sąskaitas. Valstybė remia šilumos vartotojus tik individualiai, pagal išlaidų šildymui ir pajamų santykį. Šilumos kainos grindžiamos VERT reguliuojamų sąnaudų padengimo principu.“

Jis teigė, kad beveik visos šilumos tiekimo įmonės praėjusius metus baigė nuostolingai, o šie metai bus dar blogesni.

„Viskas susiję su kainodara. Nors biokuras šilumos kainas gerokai sumažino, bet pusę sąnaudų vis tiek sudaro išlaidos kurui. Jeigu nereikia šilumos, jų nepatiriama, bet lieka kita pusė. Tai - ūkio išlaikymui reikalingos pajamos (investicinės lėšos, remontų ir eksploatavimo išlaidos, darbo užmokestis ir t.t.). Šių sąnaudų apmokėjimui nustatyta kainos dedamoji. Jeigu neparduodi šilumos, tai ir negauni šių pajamų. Dalis negautų pajamų įskaičiuojamos į ateinančių metų šilumos kainas. Bet jei ateinanti žiema būna dar šiltesnė, vėl nėra iš kur gauti lėšų“, - niuansus atskleidė pašnekovas.

Pasak jo, taikant vienanarę kainą (Lietuvoje) didelės sumos tai viršijamos, tai paskui grąžinamos vartotojams, tai nesurenkamos ir tuomet renkamos kitais metais.

Taikant vienanarę kainą vasarą negautos pajamos renkamos žiemą, todėl šalčiausiais mėnesiais ir kaina didžiausia, ir šilumos suvartojimas didžiausias. Sumoje, žieminės šildymo sąskaitos Lietuvoje ypač skausmingos, o kainodara - paini, sudėtinga ir neteisinga nei vartotojams, nei tiekėjams.

Didžiausią įtaką pokyčiams ir būsto šildymo išlaidų mažinimui, anot V.Lukoševičiaus, turėtų pastatų renovacija. Praktika rodo, kad šildymo sąskaitų skirtumai tame pačiame mieste, bet atskiruose namuose gali siekti iki 10 kartų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s