Sprendžiant dėl energetikos kainų kylančius iššūkius verslui yra būtinas sąnaudų „įšaldymas“, o ne valstybės siūlomos lengvatinės paskolos, tvirtina Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Leonavičius. Anot jo, be valstybės įsikišimo ir pagalbos, elektros kainas įšaldant bent jau 24 ct/kWh lygyje, įmonės pačios vienos kylančių iššūkių išspręsti negalės.
„Reikėtų stabilizuoti, užfiksuoti energetines sąnaudas, kad mes išlaikytume konkurencingumą. Tai yra trumpasis periodas. Mes visi suvokiame, kad tai nesitęs labai ilgai“, – trečiadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo S. Leonavičius.
Kaip pabrėžia verslo atstovas, energetikos iššūkius geriausiai spręstų būtent kainų fiksavimas, o ne lengvatinės paskolos.
„Nei vienam verslui nereikia paramos dėl energetikos. Tai yra Vyriausybės problema. Mums nereikia lengvatinių kreditų. Mums reikia, kad Vyriausybė prisiimtų atsakomybę. Džiaugiamės, kad Prezidentūra tai išgirdo“, – aiškino S. Leonavičius.
Anot Šiaulių prekybos pramonės ir amatų rūmų prezidento Vyčio Lembučio, šalies vadovo Gitano Nausėdos pateiktas siūlymas elektros kainas buitiniams vartotojams įšaldyti 24 ct/kWh lygyje, galėtų būti taikomas ir verslui.
„Mes manome, kad tai būtų logiškas sprendimas. Tai būtų gerokai daugiau, negu mes turėjome, bet tai dar būtų pakeliama našta, kuri leistų subalansuoti ir verslo turimas išlaidas“, – tvirtino jis.
Nors Šiaulių rūmų vadovas negalėjo įvardinti, kiek kainuotų toks verslininkų pageidavimas, jo vertinimu valstybė tokiam sprendimui gali ir pasiskolinti.
„Visais laikais, kai trūko pinigų, dar buvo galima skolintis. Kažkodėl apie tai šiuo metu niekas nekalba. Kol pinigai dar nepabrango tiek, manome, kad kelias yra. Nesinorėtų, kad ta našta būtų perkeliama ant verslo pečių“, – samprotavo V. Lembutis.
Numato du scenarijus verslui
S. Leonavičius prognozuoja, kad, jei Vyriausybė įgyvendintų šį verslo prašymą, verslo bendruomenėje atsirastų daugiau aiškumo, o ekonomika būtų „išsaugota“.
„Jeigu Vyriausybė dar rugsėjį užfiksuos tiek dujų, tiek elektros kainas, verslai galės toliau planuotis savo veiksmus iki metų pabaigos ir pirmajam kitų metų ketvirčiui, būtų išsaugomos darbo vietos su kolektyvais optimizavimai padaromi ir visa kita. Bet mes galime planuotis“, – kalbėjo S. Leonavičius.
„Jei darbo vietų mažės, tai bus labai nedideli procentai. Ir išsaugome ekonomiką bei iš visos šitos krizės išeiname visi kartu“, – tęsė jis.
Tuo metu, jei kainos nebus fiksuojamos, S. Leonavičius įspėja apie gerokai išaugsiančius bedarbių skaičius. Dabar, VPPAR prezidento teigimu, verslas įdarbinęs beveik milijoną žmonių, o iš jų darbo netektų apie 20-30 proc.
„Iš milijono darbuotojų jei 20-30 proc. praras darbo vietas, jie taps Užimtumo tarnybos klientais, vidaus vartojimas taip pat kris ir visiems verslams prasidės ta erozija, kurią sustabdyti po naujų metų bus ypač sunku arba neįmanoma“, – įspėjo jis.
ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda iki kitų metų liepos siūlo užfiksuoti dabartinį minimalų 24 ct/kWh elektros tarifą visiems buitiniams vartotojams. Tai, Prezidentūros pateiktais skaičiavimais kainuotų apie 300 mln. eurų daugiau nei preliminariai planuoja kompensuoti Vyriausybė. Anot Prezidentūros, valstybė, vykstant energetinei krizei, „gali sau leisti ir privalo“ šias papildomas lėšas skirti.