Šį savaitgalį prekybos centruose ir specializuotose parduotuvėse galima tikėtis antplūdžio tų tėvelių ir mamyčių, kurie ruošia savo atžalas į mokyklą ir iki šiol nesuskubo pasinaudoti įvairiomis jiems siūlomomis nuolaidomis ir akcijomis.
Nepaisant jų, skaičiuojama, kad šiais metais, nelygu į kurią klasę eis, mokinio parengimas mokyklai gali kainuoti nuo 400 iki 1 tūkst. litų.
Prekybos centruose jau dabar vyksta mokyklinės mugės, įvairios akcijos, taikoma nemažai nuolaidų. Prekių asortimentas taip pat labai įvairus - ir pagal kainą, ir pagal kokybę. Pavyzdžiui, “Maximos” siūlomos prekės moksleiviams vos sutilpo į 48 žurnalo “Mokyklinių prekių mugė” puslapius. Staigmenomis rengiasi nustebinti net internetinės parduotuvės. Tarkim, “dovanumanija.lt” moksleiviams ir studentams rengiasi pardavinėti prekes su ypatingomis sąlygomis.
Kad ir kaip ten būtų, vidutinei šeimai, įvertinant krizę ir sumažėjusias pajamas, mokyklinės išlaidos gali gerokai kirsti per kišenę.
Du sūnus auginanti vilnietė Rasa T. tikisi išsiversti su maždaug tūkstančiu litų, tačiau vien todėl, kad kai kurių prekių nereikės pirkti, be to, ji atkreipė dėmesį, kad šiemet yra gerokai gausesnis pigesnių prekių pasirinkimas nei anksčiau.
Prie Rugsėjo 1-osios išlaidų prisideda ir rinkliavos iš tėvų, tarkim, už klasės remontą, į klasės fondą vadinamiesiems einamiesiems reikalams. “Juk mūsų mokykloje net ir tualetinio popieriaus vaikams neduoda”, - juokauja Rasa.
Sunkiausias - pirmoko krepšelis
Be jokios abejonės, sunkiausias yra pirmoko krepšelis, nes viską reikia supirkti nuo nulio - kuprines, uniformą, sportinę aprangą, kanceliarines priemones, nemažai tėvelių namuose turės įrengti ir vietą pamokoms ruošti, tad gali prireikti pirkti rašomąjį stalą, kėdę, o gal net ir naujesnį kompiuterį.
Pirmokui reikia ne tik visiems būtinų priemonių - kuprinės, rašiklių, liniuočių ar aplankalų, bet ir skaičiavimo pagaliukų, raidyno, sąsiuvinių su didesniais langeliais ir kitokiomis linijomis, plastilino ir t.t. Vertinant dabartines kainas, vien kanceliarinės prekės gali kainuoti iki 100 litų.
Geros kokybės ir ergonomiškos kuprinės dažnai kainuoja bene dvigubai daugiau nei tolimosiose šalyse pagamintos “popierinės”. Tačiau geros kokybės kuprinė daug patvaresnė, todėl jos nereikės keisti kasmet ar net kelis kartus per metus.
Vadovėliams nepakanka
Pirmosiomis rugsėjo dienomis tėvelius gali “nudžiuginti” žinia, kad teks nusipirkti pratybų ir vadovėlių, kurie šiemet pabrangę.
“Respublikos” kalbintas leidyk-los “Šviesa” direktorius Arūnas Butkus teigė, kad dėl pasikeitusių honorarų mokesčių ir padidėjusio pridėtinės vertės mokesčio vadovėliai, palyginti su praėjusiais metais, pabrango maždaug dešimtadaliu.
Tačiau pagrindinė bėda ta, kad vadovėlius mokyklos perka ir aprūpina jais moksleivius iš valstybinių lėšų. Jų, deja, liko gerokai mažiau, nes šių metų liepą Seimas “patikslino” biudžetą ir sumažino mokinio krepšelio lėšas. Šie pakeitimai, be visa ko, savivaldybėms suteiks galimybę sutaupytas mokinio krepšelio lėšas metų gale panaudoti švietimo reikmių įsiskolinimui dengti.
Iki šiol nepanaudotą specialiąją tikslinę dotaciją mokinio krepšeliui finansuoti buvo galima naudoti tik mokymo reikmių įsiskolinimui dengti, o pasikeitus įstatymui tos lėšos galės būti naudojamos ir švietimo reikmių įsiskolinimui dengti. Tai reiškia, kad bus galima apmokėti mokinių ugdymo plano įgyvendinimo, pastatų išlaikymo, aplinkos tvarkymo ir pan. skolas. Galima spėti iš trijų kartų, kam skirs pinigus savivaldybės - ar vadovėliams, ar atsiskaitymui už elektrą.
“Šiemet kai kurių perkamų vadovėlių kiekis sumažėjo nuo trečdalio iki pusantro karto”, - sakė “Respublikai” A.Butkus. Vadinasi, peršasi atsargi išvada, kad situacija miglota, ir gali būti taip, kad susirinkus į mokyklą paaiškės, jog daugeliui moksleivių vadovėlių trūksta. O tai ir vėl papildomos ir nelabai planuotos išlaidos jų tėvams. Naivu tikėti, kad savivaldybės, kurių biudžetuose mokinio krepšelio lėšos sudaro arti 50 proc., nepasinaudotų galimybe padengti vis didėjantį įsiskolinimą.
Kaip sutaupyti?
Ar įmanoma sutaupyti ruošiantis? Atsakymas beveik vienareikšmis, kad ne. Tačiau vis dėlto yra tam tikrų gudrybių, kurių imasi mokyklos ir tėvai.
Vaikus į mokyklą ruošiantys tėvai, o labiau mamos, dalijasi savo patirtimi interneto svetainėse: perkamos pačios paprasčiausios kanceliarinės prekės, vietoj švarkų berniukams perkamos liemenės, tačiau jokiu būdu netaupoma avalynei. Sportiniai bateliai, net ir sumokėjus daugiau, atlaikys ilgiau nei pigi įprasta avalynė. Taip pat dairomasi akcijų, per kurias mokyklinių prekių galima įsigyti pigiau. Yra ir tokių, kurie apsipirkti vyksta į kaimynę Lenkiją. Ten drabužiai ir kanceliarinės prekės kainuoja maždaug penktadaliu pigiau, tačiau reikia nepamiršti ir kelionės išlaidų.
Pasak raštinės reikmenimis prekiaujančios įmonės “Biuro pasaulis” direktoriaus Artūro Tumino, organizuotesni ar mokytojų paskatinti tėveliai mokyklinius reikmenis įsigyja grupėmis.
“Šis sprendimas yra priimtinas dėl kelių priežasčių: taip mokyklinių reikmenų galima įsigyti palankesnėmis sąlygomis, t.y. pardavėjas tikrai suteikia patrauklias nuolaidas. Be to, visi vaikai vienoje klasėje turi daugmaž vienodus ir būtiniausius reikmenis”, - sako “Biuro pasaulio” vadovas.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"