Būsimieji šalies pensininkai turėtų pasijusti tarytum rojuje. Mat užvakar privatūs kaupiamieji pensijų fondai pranešė, kad sėkmingai veikdami būsimai lietuvaičių senatvei jie uždirbo net 407 mln. litų! Skaičius įspūdingas, tačiau nepasakyta, per kurį laikotarpį toks riebus rezultatas pasiektas. O juk čia ir slypi visa klausimo esmė.
Taip, privačių pensijų fondų išplatintame pranešime yra vietų, kur paminėtos ir konkrečios datos. Esą vien per 2009-ųjų gruodį buvo uždirbta 54 mln. litų. Girdi, iš viso beveik milijonas būsimųjų Lietuvos pensininkų 2009 m. pabaigoje buvo sukaupę 3,26 mlrd. litų, arba maždaug 45 proc. daugiau, palyginti su 2008 m. gruodžio 31 d., kai ši suma buvo 2,25 mlrd. litų. Kalbėdamas su “Respublikos” žurnalistu Seimo narys Algirdas Sysas tai vadino “gražinimusi po to, kai buvo prarasti ketverius metus kaupti būsimųjų pensininkų pinigai”.
Uždirbome... po du šimtus?
Bėda ta, kad Lietuvoje nelabai domimasi būsimų pensijų reikalais. Na, kadaise Seimas priėmė sprendimą, kad 5,5 proc. “Sodrai” pervedamo mokesčio dalis turi būti pervedama į privačius pensijų fondus. Na, kažkas tuos pinigus paėmė ir kažkur investavo. Na, uždirbo ar praganė kelis šimtus ar tūkstančius litų, kurie didžiajai daugumai pensininkų bus pradėti mokėti po kelių dešimčių metų. Ar verta dėl to sukti vidurius?
Tačiau yra ir tokių lietuvių, kuriems ne vis tiek, kur ir kaip panaudojamos jiems priklausančios lėšos, ar jos duoda pelną. Šit ir vilnietį A.Š. nustebino privačių pensijų fondų panegirika, kad jie uždirbo būsimiems pensininkams beveik pusę milijardo litų. “Dalyvauju vienoje iš kaupiamųjų pensijų programų ir pastebėjau, kad praėjusiais metais mano sąskaitos kaupiamos lėšos sumenko net penktadaliu. O juk pasirinkau anaiptol ne rizikingą, vienam skandinavų bankui priklausantį fondą, kur tokio akibrokšto tikrai nesitikėjau”, - “Respubliką” tikino A.Š.
Ir tada vilnietis teigė atkreipęs dėmesį į tai, kad nėra nurodytos datos, nuo kurios iki kurios privatūs pensijų fondai uždirbo tuos 407 mln. litų. “Greičiausiai fondai nemeluoja - tie litai išties uždirbti. Tačiau nepaviešinus termino, per kurį metą tai buvo padaryta, kyla įtarimų, kad tai buvo padaryta nuo 2003-iųjų - kitaip tariant, nuo tada, kai prasidėjo pensijų reforma. Ir jeigu iš tiesų yra taip, tuomet ir ta pusės milijardo suma nebe taip gražiai atrodo. Įsivaizduokite, kad Lietuvoje yra 2 mln. būsimų pensininkų. Kiekvienam jų padalijus minėtą sumą išeitų... po 200 litų. Argi tokia turėtų būti šešerius metus kaupta suma?” - retoriškai klausė vilnietis.
Prarado milijardą
Įtarimų neišsklaidė ir gerai privačių pensijų fondų reikalus išmanantis Seimo narys A.Sysas. Anot jo, privatūs pensijų fondai kažkodėl tylėjo it vandens į burną prisisėmę tada, kai 2008-aisiais dalies jų vertė dėl nesėkmingų investicijų sumenko. “Respublikos” žiniomis, nei daug, nei mažai - net 52 proc. Kitaip tariant, per metus buvo prarasta daugiau nei pusė nuo 2003 m. kauptų pinigų.
Kokia tai suma pinigine išraiška? “Respublikos” žiniomis, 2007-aisiais privatūs pensijų fondai buvo sukaupę 3,42 mlrd. litų turto. Ir jeigu atmesime tai, ką jie prarado per 2008-uosius, išeis apvalutėlis 1,17 mlrd. litų skirtumas. Galime įtarti, kad vien per metus būtent tokia “sumele”, atlikę nesėkmingas investicijas, privatūs pensijų fondai ir nuskurdino būsimus Lietuvos pensininkus.
“Kodėl fondai ėmė girtis būtent dabar? Atsakymų čia būtų ne vienas”, - sakė A.Sysas. Pirmiausia, anot jo, privatūs pensijų fondai nori pasigirti, kad po nesėkmingo laikotarpio pagaliau atėjo teikiantis viltį metas. Gruodį pasaulyje kilo akcijų, obligacijų, į kurias investuotos lietuvaičių lėšos, kaina, o kartu - ir pačių fondų vertė. Bet yra ir kitas dalykas. 2008 m. pabaigoje Vyriausybė nutarė sumažinti “Sodros” įmokas į pensijų fondus nuo 5,5 iki 3 proc., o 2009 m. pavasarį - iki 2 proc. Dėl to į būsimųjų pensininkų kaupiamąsias sąskaitas buvo pervesta keliais šimtais milijonų litų mažiau. Neatmetama tikimybė, kad geru pavyzdžiu stengiamasi Vyriausybei parodyti, kad kaupti senatvės pensijas privačiuose fonduose pagal didesnį tarifą ir pervedinėti dešimtis milijonų litų tiesiai iš valstybinio socialinio fondo “Sodra” sąskaitų apsimoka labiau. Tik kam reikėjo be reikalo sukti galvas milijonams šalies būsimų pensininkų?
Saulius RACEVIČIUS - Investicijų valdymo įmonių asociacijos prezidentas:
Po labai sunkių 2008-ųjų praėjusieji metai buvo išskirtinai sėkmingi, nes rinkos dar kartą įrodė, kad kiekvieną kritimą seka įspūdingas augimas. Tenka tik apgailestauti, kad pernai pavasarį politikai nesiklausė mūsų įspėjimų, kad įmokų mažinimas prieš rinkų kilimą yra paprasčiausiai ekonomiškai neprotingas žingsnis.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"