Seimas pritarė pataisoms, kurios lems, kad karšto vandens vartotojai turės įsigyti skaitiklius, kurių rodmenys bus nuskaitomi nuotoliniu būdu. Aišku, vartotojams nuo to geriau nebus, išskyrus tai, kad jie padės papildomai užsidirbti skaitiklių gamintojams bei jų montuotojams. Įvadinis prietaisas kainuoja apie 400 eurų be PVM, o skaitikliai, kurie bus naudojami kiekviename namų ūkyje, naudojančiame karštą vandenį, apie 50 eurų be PVM.
Dovana „koronos“ proga
Apie naująsias nuostatas „Vakaro žinias“ informavo parlamentaras Povilas Urbšys, labai priešinęsis pataisoms, nes, jo nuomone, tai tėra būdas duoti pasipelnyti verslui paprastų žmonių sąskaita.
„Seimas paruošė Lietuvos žmonėms dovaną - gal „koronos“ proga. Priimtas įstatymas, uždegęs žalią šviesą karšto vandens skaitiklių vajui. Nuspręsta, kad reikia mechaninius skaitiklius keisti kontroliuojamais per nuotolį. Šiandien Lietuvoje yra 700 tūkst. karšto vandens skaitiklių. Ir tik apie 34 proc. jų yra nuskaitomi nuotoliniu būdu. Argumentuojama, kodėl visus mechaniškus reikia pakeisti, labai gražiai - dėl patogumo, dėl efektyvumo. Tačiau visi žinome, kad visada, kai tik keičiami kokie nors skaitikliai, naudą gauna tik tie, kurie keičia ar realizuoja tuos prietaisus“, - dėstė P.Urbšys.
Pasak parlamentaro, nauji skaitikliai bus būtini naujiems namams, renovuojamiems arba ten, kur apskaitos sistema nėra ekonomiškai naudinga.
„Po tuo „arba“ slypės visi kiti dalykai, todėl visiems, prisidengiant šiuo žodeliu, bus sakoma, kad jų name apskaitos sistema yra neekonomiška ir visi per prievartą pajus tą skaitiklių vajų.
Seimo narys Virgilijus Poderys registravo pataisą, kad būtų keičiami ne tik įvadiniai skaitikliai, bet ir skaitikliai kiekviename individualiame name ar bute. Šiai pataisai Seimas irgi pritarė. Tai ir palies apie 700 tūkst. vartotojų.
Nebepasitenkinta vien įvadiniais prietaisais, nes norima duoti uždirbti verslininkams. Nes kai kam tai atneš milijoninius pelnus. Džiaugiuosi tik, kad buvo pritarta mano pataisai, kuria įdėtas saugiklis, kad tai neturi padidinti žmonėms paslaugos kainos.
Kai kas sako, kad vis tiek toks saugiklis blogas, nes dėl naujų prietaisų įvedimo nebus galima mažinti kainos, mat išaugs sąnaudos. Nuo kada mažėjo kaina, kai buvo įvedami skaitikliai? Kolegų Seime klausiau, ar jie nori patikėti šiuo naiviu melu. Už viską reikės mokėti. Tikrai bus surastos spragos, kaip įstatymą apeiti“, - įspėjo P.Urbšys, pasak kurio, veikiausiai karštas vanduo nepabrangs, bet bus padidintas, pavyzdžiui, vadinamasis abonentinis mokestis.
Abejonių galima išgirsti visada
Tačiau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius ragino balsuoti už pataisas.
„Mes neturime visą gyvenimą naudotis arklu. Kai atsiranda nauja technika, kuri leidžia taupyti energoresursus, kuri teikia kitus patogumus, apskaitos, savalaikio reagavimo į parodymus ir t.t., tad manau, kad tokios sistemos turi būti diegiamos. Žinoma, visada galima iškelti abejonių, kam tai naudinga, kam tai reikalinga, kas iš to pasipelnys, ar čia nėra kokių korupcinių apraiškų. Manau, kad abejonių dėl kiekvieno įstatymo projekto galime rasti daugybę, bet tam egzistuoja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), tam egzistuoja kiti dalykai. Manau, kad sudėti pakankamai geri saugikliai, kad tik naujiems namams, renovuojamiems namams ir ekonomiškai pagrįstu atveju galima tą priemonę diegti“, - sakė R.Sinkevičius.
Mokestis didės
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius, „Vakaro žinių“ paklaustas, kiek gyventojams kainuos šis naujasis „malonumas“, paaiškino, kad yra skaitiklio aptarnavimo mokestis, kurį nustatys konkreti savivaldybė, pagal VERT metodiką. Tas mokestis yra ir dabar. Jis išliks, tik galbūt pasikeis mokesčio dydis.
„Kol kas yra daug nežinios. VERT reguliuoja apmokestinimo sistemą. Ji žiūri, kokios konkrečiame name yra karšto vandens netektys. Jei name yra dideli praradimai bendrose patalpose arba kažkas apgaudinėja ir karšto vandens tiekėjas nesusirenka pinigų, tiekėjui apsimokės už savus pinigus įrengti skaitiklius, kad dėl vienkartinės investicijos po to susirinktų visus pinigus už tiekiamą vandenį. Jei namas tvarkingas, nauja sistema gal nebus įvedama, nes ji didins kaštus“, - sudėtingą naują sistemą aiškino V.Lukoševičius. Vis dėlto pripažindamas, kad nuotolinių skaitiklių aptarnavimas gyventojams veikiausiai bus brangesnis. Kiek - niekas kol kas nežino, tačiau gali būti apie keliasdešimt centų per mėnesį.
Pasak jo, eiliniams piliečiams, gyvenantiems bute daugiabučiame name, nieko daryti nereikės. Išskyrus tai, kad reikės įsileisti meistrą, kuris sumontuos skaitiklį.