respublika.lt

Nacionalinis stadionas - kilpa ant vilniečių kaklo?

(0)
Publikuota: 2020 vasario 17 07:10:54, Tomas GRAINYS
×
nuotr. 9 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Šį mėnesį Vilniaus savivaldybė turėtų pasirašyti sutartį su Nacionalinio stadiono statytojais - ICOR grupei priklausančia „Axis industries“. „Abejonių nebėra - daugiau nei tris dešimtmečius trunkantis stadiono statymo epas bus užbaigtas 2023 m., o Šeškinės kalva su daugybe sporto objektų virs mūsų čempionų kalve“ - po balsavimo taryboje pernai prieš pat Kalėdas džiuigiai pareiškė sostinės meras Remigijus Šimašius. Tačiau sostinės tarybos narys Žilvinas Šilgalis šią sutartį vadina kilpa ant vilniečių kaklo.

 

„Prieš 30 metų buvo nuspręsta, kad Vilniuj reikalingas naujas stadionas. Ir pradėtos amžiaus statybos, kurios dėl nepakankamo finansavimo vis užstrigdavo, - pasakojo Ž.Šilgalis. - Tada tas pinigų stygius inicijavo diskusijas, kad galbūt būtų galima panaudoti europinius pinigus.“

Noras Nacionalinio stadiono statyboms panaudoti ES paramą nulėmė Nacionalinio stadiono transformaciją į kur kas didesnį objektą.

„Kadangi ES tuo metu sporto objektų statybos nefinansuodavo, gimė planas Nacionalinį stadioną paversti grandioziniu daugiafunkciu kompleksu, - prisimena Ž.Šilgalis.

- Taip atsirado biblioteka, vaikų darželis, papildomos sporto aikštės, bendruomeninis centras ir pan. Europa sutiko finansuoti šitą projektą. Bet pasikeitė valdžia, atėjo Šimašius bei jo komanda, ir šį projektą, kaip ir daugelį kitų, sustabdė. Tarybai buvo pateikta koncepcija, numatanti Nacionalinio stadiono statytojui leisti aplink statyti gyvenamuosius namus. Tuo metu šiuo projektu labai domėjosi ir norėjo jį įgyvendinti „MG Baltic“. Bet tada STT labai aiškiai pasakė, kad tai neskaidrus projektas. Buvo išsigąsta ir tos idėjos atsisakyta. Iš projekto buvo pašalinti gyvenamieji namai, paskelbtas naujas konkursas, atrinkti du pretendentai, iš kurių vieną vėliau išmetė labai abejotinomis aplinkybėmis. Ir kada jau lyg ir buvo galima patvirtinti sutartį, paaiškėjo, kad baigėsi ES paramos terminai ir Europa šitam projektui pinigų nebeskirs.“

Tačiau ES lėšų praradimo faktas nė kiek neatšaldė daugiafunkcio komplekso šalininkų entuziazmo.

„Netekus ES finansavimo, statyti šį monstrą už savivaldybės biudžeto lėšas, yra ne tik neracionalu, bet, mano požiūriu, ir nusikalstamai neatsakinga, - teigia Ž.Šilgalis. - Akivaizdu, kad Vilniaus miesto taryboje sutartis nebuvo suderėta taip, kad apgintų Vilniaus miesto interesus.“

Sutartyje numatyta, kad koncesininkas per trejus metus pastato objektą, o po to dar 22 metus jį eksploatuoja. Ž.Šilgalio nuomone, pagrindinis sutarties trūkumas yra tas, kad joje koncesininkui palikta galimybė pasitraukti iš projekto sumokėjus santykinai nedidelę baudą. „Tarkime, jie baigia statybas, uždirba kokių 20 mln. eurų pelną, sumoka 2 milijonų eurų baudą ir pasitraukia iš projekto. O savivaldybei lieka komplekso eksploatacijos našta. Valdyti tokį objektą tikrai bus ir brangu, ir sudėtinga.“

Savivaldybė tikina, kad Ž.Šilgalio piešiamas ateities įvykių scenarijus yra labai menkai tikėtinas. „Koncesininkui tai kainuotų ne tik 2 mln. eurų baudą - jei nutrūktų sutartis. Finansuotojas neatgautų investicijų, todėl pradėtų teisinį procesą prieš koncesininką, siekdamas atgauti investicijas“, - rašoma „Respublikai“ atsiųstame Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio atsakyme. 

Pagarbiai iš didžiosios raidės „Finansuotoju“ savivaldybės atsakyme įvardijamas didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondas „BaltCap“. „Tokiems projektams bankai nėra linkę skolinti, - sakė Ž.Šilgalis. - Todėl į savivaldybę šio projekto koncesininkas ICOR atvedė ir finansuotoją „BaltCap“. Jis nebuvo pasirinktas rinkoje. Ir projektas iškart pabrango daugiau nei 60 mln. eurų.“

„BaltCap“ sutiko finansuoti visą projektą, kuris kainuoja 93,2 mln. eurų. Tačiau palūkanos prie šios sumos prideda dar 62,7 mln. eurų, tad galutinė daugiafunkcio komplekso kaina - 155,9 mln. eurų. Kiek mažiau nei 54 milijonus duoda Vyriausybė, sostinės indėlis - 102 milijonai. Iki 2045 m. Vilnius į „BaltCap“ sąskaitą turės kasmet pervesti po 4,6 mln. eurų.

„Prieš balsavimą visi tarybos nariai, tarp jų ir aš, gavome vienos norvegų kapitalo Lietuvos įmonės pasiūlymą. Jie parašė, kad už 30 mln. eurų - už trigubai mažesnę sumą - pasiruošę Vilniuje pastatyti 10 objektų skirtingose miesto vietose. Tarp jų - 4 dengtus stadionus, kuriuos būtų galima naudoti ištisus metus, ir 6 daugiafunkces sales, kur galima žaisti krepšinį, tinklinį ir pan. Tad iš vienos pusės - 10 objektų ir 70 milijonų sutaupytų lėšų, o kitoj pusėj - grandiozinis projektas vienoj vietoj. Kas yra racionaliau? Kėliau šį klausimą taryboj, atsakymo negavau. Bet viskas buvo sutarta, suderinta ir dauguma nubalsavo, kad ICOR turėtų dar vieną sotų kąsnelį, nepaisant visuomeninio intereso“, - sakė Ž.Šilgalis.

Ž.Šilgalis siūlė skelbti konkursą tik statybos darbams. Jo nuomone, tai sukeltų didelį statybinių kompanijų susidomėjimą, užtikrintų konkurenciją bei garantuotų įmanomai mažiausią kainą. „O jau po to reikėjo skelbti konkursą eksploatavimui. Ir vėlgi - tie, kurie turi patirtį, būtų konkuravę tarpusavyje. Kiek pinigų būtume sutaupę? Tai yra afera ir, mano supratimu, nusikalstama veikla. Aš niekaip kitaip to negaliu paaiškinti“, - baigė pokalbį Ž.Šilgalis.

Vilniaus savivaldybė į klausimą. kodėl nebuvo skelbti atskiri konkursai statybai ir eksploatacijai taip ir neatsakė. Tik prisipažino esanti neįgali statyti ir valdyti tokio dydžio kompleksus.

Prof. Architekto Vytauto DIČIAUS komentaras:

Susipažinus su Vilniaus m. savivaldybės Daugiafunkcinio sveikatingumo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo programa, pagal kurią sudaryta užduotis jau vykstančiam projektavimui, susiduriame su nesuprantamais Vilniaus m. vadovų veiksmais. Užuot pratęsusi prieš 27 metus pradėto Nacionalinio stadiono statybą, kuriai jau išleista 100 milijonų litų mokesčių mokėtojų lėšų, savivaldybė projektuoja ir planuoja statyti tipologiškai ir funkciškai tarpusavyje nederančių, įvairios paskirties statinių konglomeratą, netelpantį savyje ir jam paskirtoje teritorijoje, o vietoje universalios paskirties stadiono, atitinkančio tarptautinius standartus, skirto masiniams renginiams, miesto šventėms, lengvosios atletikos ir futbolo varžyboms, projektuoja futbolo stadioną.

Dabartinė miesto valdžia, kaip ir prieš tai buvusios, ignoruoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą dėl universalios paskirties stadiono Ukmergės gatvėje, Vilniuje, pripažinimo nacionalinės svarbos sporto objektu, priima sprendimus už uždarų durų, prieštaraujančius Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrajam planui ir viešajam interesui, veliasi į naujas avantiūras, iš esmės palikdama jas spręsti būsimos kadencijos tarybai, nes po metų vyks nauji savivaldybių tarybų rinkimai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s