respublika.lt

„Misionierių sodai“. Neleisite? Teismas leis niokoti! (7)

2017 liepos mėn. 13 d. 16:14:43
Jūratė KIELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Nepaisant prokurorų dėmesio, visuomenės protestų, UNESCO bręstančio skandalo, vieną įspūdingiausių Vilniaus senamiesčio vietų statybų aikštele pavertę verslininkai neketina lengvai pasiduoti. Bendrovė „Misionierių namai“ kreipėsi į Vyriausybę, reikalaudama netrukdyti darkyti Vilniaus, ir pagrasino tarptautiniais teismais.

×
nuotr. 1 nuotr.
Žmonės protestuoja, UNESCO svarsto, o statybos šalia Misionierių ansamblio kaip vyko, taip ir tebevyksta. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Gyvenamąjį kompleksą „Misionierių sodai“ Subačiaus gatvėje statantys verslininkai reikalauja, kad Vyriausybė atkreiptų dėmesį į pažeistas investuotojo teises, ir ragina kilusį tarpinstitucinį konfliktą spręsti derybomis. Jei to nebus padaryta, žadama kreiptis į tarptautinį arbitražo teismą.

„Tapau situacijos įkaitu - vienų valstybinių institucijų patvirtintus projektus ir išduotus leidimus prašo anuliuoti kitos, - aiškina bendrovės „Misionierių namai“ akcininko atstovas Mindija Gadajevis. - Įšaldytos investicijos, beveik 10 metų tvarkomi dokumentai ir galiausiai tarpinstitucinis kompetencijų kvestionavimas. Jau dabar patiriame nemenkus nuostolius, o, sustabdžius projektą, nuostoliai tik didės“.

Tai, ką prabangių apartamentų statytojai vadina tarpinstituciniu konfliktu, Vilniaus mylėtojams yra korumpuotų valdžios struktūrų palaimintas šiurkščiausias pažeidimas, įleidęs statybas į itin jautrią Vilniaus istorinio centro - UNESCO Pasaulio paveldo vietovės - teritoriją.

Teisę statyti gyvenamąjį kompleksą „Misionierių sodai“ bendrovei suteikė Kultūros ministerija, jai pavaldus Kultūros paveldo departamentas ir Vilniaus miesto savivaldybė. Ją dabar ginčija kitos institucijos: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija (VTPSI) ir Valstybinė kultūros paveldo komisija (VKPK). Generalinė prokuratūra gindama viešąjį interesą birželio mėnesį kreipėsi į teismą prašydama panaikinti kultūros ministro įsakymą, kuriuo patvirtintas Misionierių vienuolyno specialusis paveldosaugos planas, statybas leidžiantį dokumentą ir pašalinti padarinius.

Šios priemonės verslininkų neišgąsdino. Statybos Misionierių bažnyčios pašonėje tebevyksta. M.Gadajevis tvirtina, kad statybų, vykdomų pagal specialųjį planą, kurį tikrino ir tvirtino atsakingos šalies institucijos, sustabdymas pažeidžia tarptautinės ir nacionalinės teisės reikalavimus užtikrinti investicijų apsaugą ir teisinio reguliavimo aiškumą bei stabilumą.

„Lietuva yra teisinė valstybė ir tikiu, kad čia galioja teisė. Valstybės kompetentingų institucijų veiksmai ir priimti sprendimai, įskaitant šalies teisės aktus, sukūrė pagrįstą ir teisėtą lūkestį, kad mano vykdomos investicijos ir teisės į nekilnojamojo turto įsigijimą bei pritaikymą privačiai funkcijai bus saugomos“, - aiškina jis.

Ginti Vilniaus paveldo susitelkusi miesto bendruomenė viliasi, kad šie išvedžiojimai nepadarys įspūdžio Vyriausybei ir statybos nebus tęsiamos.

„Kai buvo bandoma tartis dėl statybų Kuršių nerijoje, Romas Pakalnis, atsimenu, pasakė: ar galima derėtis su apgavikais ir niekšais?“ - Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininką cituoja paveldosaugininkė Gražina Drėmaitė.

Ji įsitikinusi, kad „Misionierių namų“ reikalavimai - niekiniai, neturintys jokios prasmės. Jie tik dar kartą įrodo, kad bendrovės atstovai nesuvokia, kokioje svarbioje vietoje pradėjo statybas ir kad dabar yra atsakingi prieš visą pasaulį.

„Daugybė žmonių prašo jas stabdyti. Vyriausybinės, visuomeninės organizacijos tiek iš Lietuvos, tiek tarptautinės tai remia. Netrukus savo žodį tars Lenkija. Kaip tik šiomis dienomis Krokuvoje vyksta UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesija. Lenkijos vyriausiajam atstovui yra įteikta visa medžiaga dėl statybų šalia Vilniaus misionierių vienuolyno ansamblio“, - vardija G.Drėmaitė.

Paveldosaugininkė stebisi, kad statybų vykdytojai tebepuoselėja viltį tęsti darbus. Kreipimasis į Vyriausybę jiems greičiausiai - paskutinis šiaudas.

„Netikiu, kad Vyriausybė juos parems, nebent jie užpils pinigais, kaip atsitiko su Trakų autobusų stoties rekonstrukcija, - pridūrė G.Drėmaitė. - Šitas visas Misionierių reikalas yra korupcinis. Atsakomybės turi būti pareikalauta iš tų asmenų, kurie pasirašė leidimus statybai ir suderino projektą. Norėčiau tikėti, kad jie bus įvardinti ir nubausti“.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


VTPSI dėl galimo darbuotojų piktnaudžiavimo tarnyba kreipėsi į teisėsaugos institucijas

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) ketvirtadienį kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) prašydama ištirti galimus piktnaudžiavimo tarnyba atvejus VTPSI Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamente. Bendradarbiaudama su teisėsaugos institucijomis, VTPSI atliks ir vidinį tyrimą bei su teisėsauga dalinsis surinkta informacija.

„Šis atvejis susijęs su vieno ar kelių specialistų galimai neteisėtais veiksmais, atliktais tenkinant pateiktą projekto „Misionierių sodai“ vystytojų prašymą, nors toks prašymas pagal įstatymus negalėjo būti patvirtintas. Tai jau ne pirmas kartas, kai susiduriame su įtartinais Vilniaus departamento specialistų veiksmais, dėl jų inspekcijoje anksčiau jau buvo pradėti tarnybiniai patikrinimai“, - sako laikinai einanti pareigas VTPSI viršininkė Eglė Kuklierienė.

Statytojas UAB „Misionierių namai“ birželio mėnesį kelis kartus kreipėsi į VTPSI Vilniaus departamentą su prašymais, siekdamas įregistruoti nebaigtus statyti statinius Nekilnojamojo turto registre. Inspekcijos specialistai du kartus tokius prašymus atmetė vadovaudamiesi Statybos įstatymo nuostatomis, kurios esamomis aplinkybėmis to daryti neleido. Ketvirtą kartą, įtartinomis aplinkybėmis, statytojo prašymas buvo patenkintas ir buvo sudarytas pagrindas Nekilnojamojo turto registre atsirasti įrašui apie nebaigtą statybą.

„Specialistas, dėl kurio veiksmų kreipėmės į teisėsaugą, tą patį prašymą nagrinėjo du kartus. Nors pirmą kartą jį atmetė, antrą kartą, neaiškiomis aplinkybėmis, kurias, tikimės, ir nustatys teisėsaugos institucijų tyrimas, jį patvirtino. Paprašytas paaiškinti tokio sprendimo motyvus, darbuotojas to padaryti negalėjo ir paprašė atleisti jį iš darbo. Įvertinus inspekcijos pateiktą informaciją, galimai bus nustatyta ir daugiau piktnaudžiavimo tarnyba atvejų.

Dėl netinkamos Vilniaus departamento Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus veiklos kontrolės, po šio atvejo pasitraukti iš vadovaujamų pareigų sutiko jam laikinai vadovavusi darbuotoja. Daugiau tyrimo detalių turėtų paaiškėti artimiausiu metu“, - teigia E. Kuklierienė.

Jos teigimu, siekiant kuo greičiau išaiškinti šio įvykio aplinkybes bei užtikrinti skaidrų ir efektyvų VTPSI Vilniaus departamento darbą, jo veiklos kontrolę perims centrinė VTPSI būstinė.

VTPSI dėl neteisėtai priimto ir kelią statinio registracijai atvėrusio sprendimo atšaukimo kreipsis į prokuratūrą ir sieks panaikinti atitinkamą žymą Nekilnojamojo turto registre.

Inspekcija taip pat kreipsis į Lietuvos notarų rūmus, kuriuos informuos apie nustatytus pažeidimus statybos objekte Subačiaus g. 20, Vilniuje, ir prašys notarų informuoti nekilnojamojo turto įgijėjus apie susidariusią situaciją ir riziką įsigyjant turtą.

Teisėsauga, vykdydama kitus su šiuo projektu susijusius tyrimus, anksčiau yra nustačiusi korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.

Generalinė prokuratūra, šių metų birželio mėnesį išnagrinėjusi VTPSI pateiktus duomenis ir prašymą pareikšti teismui ieškinį viešajam interesui ginti bei pripažinti negaliojančiais Misionierių vienuolyno statinių ansamblio Vilniuje nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialųjį planą ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą statybos leidimą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, prašydama panaikinti specialųjį planą, statybą leidžiantį dokumentą bei pašalinti padarinius.

VTPSI į Generalinę prokuratūrą kreipėsi remdamasi Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos laikinosios komisijos išvadomis bei kitais inspekcijos surinktais duomenimis.

Eltos inf.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ORAI LIETUVOJE: šeštadienis bus nepastoviai debesuotas; temperatūra kils iki 21-26 laipsnių šilumos; šilčiausia bus pietinėje šalies dalyje, tačiau jutiminę temperatūrą kiek pažemins stiprus pietryčių, rytų vėjas.
  • DĖMESIO SKAITYTOJAMS!: jau antrą parą „Respublikos“ portalą atakuoja neaiškios jėgos („hackeriai“, o gal spec. tarnybos), kurios blokuoja kai kuriuos straipsnius ir komentarus. Dėkojame už kantrybę ir supratingumą. „Respublikos“ svetainės administracija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar spėjate pasidžiaugti saulėtomis dienomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau žinote, už ką balsuosite Seimo rinkimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+17 +18 C

+16 +18 C

 

+9 +11 C

 +24 +26 C

+24 +25 C

 

+17 C

2-7 m/s

1-6 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1645 PLN - 4.5293
RUB - 89.8713 CHF - 1.0772
GBP - 0.9123 NOK - 11.1023

Nuorodos