respublika.lt

Miegantiems gerokai brangs elektra

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 22 11:45:52, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Seimas nusprendė, kad buitiniai vartotojai jau netolimoje ateityje turės pasirinkti elektros tiekėją ir su juo sudaryti sutartį. To nepadariusiems šios rūšies energija brangs ketvirtadaliu. Už tokį akibrokštą parlamentarai balsavo vieningai - visi 110 iš posėdyje dalyvavusių seimūnų pasisakė už tai. Bet nereiškia, kad ir kitiems elektra nebrangs, mat, norint teisingai pasirinkti, reikės mažų mažiausiai ekonominio išsilavinimo.

 

Gražūs pažadai

Seimas nutarė, kad elektros rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Pirmuoju etapu - nuo 2021 m. sausio 1 d. - elektros tiekėją teks pasirinkti daugiausiai elektros suvartojantiems vartotojams, t.y. tiems, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh), išskyrus pažeidžiamus vartotojus ir sodų, garažų, daugiabučių namų, bendrabučių administratorius, bendrijas, perkančias elektros energiją bendrijų narių bendroms reikmėms.

Antruoju etapu - nuo 2022 m. sausio 1 d. - rinksis tie, kurie per metus sunaudoja per 1000 kWh, trečiuoju etapu - nuo 2023 m. sausio 1 d. - tie, kurie per metus suvartoja mažiau kaip 1000 kWh. Tokių vartotojų yra daugiausiai - apie 52 proc. arba 870 tūkst.

Visuomeninis elektros energijos tiekimas jiems pasibaigs paskutiniu etapu, nepriklausomai nuo elektros suvartojimo kiekio. Nepriklausomai nuo siūlomų etapų, vartotojai galės savo nuožiūra ir anksčiau pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

„Tiekėjų atsiradimas priklauso nuo rinkos galimybių. Šiandien yra keturi tiekėjai, kurie gali buitiniams vartotojams pasiūlyti elektros energijos tiekimą. Tų tiekėjų skaičius nėra ribojamas, licencijas išduoda Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba. Natūralu, kad šiuo laikotarpiu, pradėjus šį pokytį, tiekėjų atsiras žymiai daugiau, nes tai tikrai didelės galimybės tiekėjams siūlyti įvairias paslaugas, planus, lanksčiai reaguoti į rinkos situaciją. Dėl to ir tikimės, kad tiekėjų skaičius augs“, - teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Kitų sektorių, pavyzdžiui, telekomunikacijos, bankų patirtis rodo, kad atsisakius monopolijos ir susiformavus konkurencingoms sąlygoms, klientams pasiūloma daugybė naujų sprendimų. Lietuvos gyventojai aiškiai pajuto mobiliojo ryšio operatorių konkurenciją, jų paslaugų kokybės ir kainų pokytį. Kaip numatyta įstatyme, ESO (Energijos skirstymo operatorius - aut.past.) informuos visuomenę, teiks būtiną informaciją, kad visi gyventojai sužinotų apie pokyčius ir laiku pasirinktų tinkamiausią elektros tiekėją“, - teigia ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris.

Ne visi tiki

Projektą priėmimo stadijoje parlamentarams pristatęs Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys užtikrino, kad dėl konkurencijos, kaip ir telekomunikacijos srityje, elektros tiekimas vartotojams pigs. Tiesa, tuo suabejojo parlamentaras Jurgis Razma.

„Patys stambiausi vartotojai - taip, gal jie pasieks kainų mažėjimo, nes ten dėl jų konkurencija, matyt, išsivystys nemaža. Atitinkamos Latvijos ir Estijos bendrovės jau ir dabar turi šiek tiek vartotojų Lietuvoje.

Bet pati didžiausia ir mažiausiai elektros vartojanti grupė vargu ar dėl šio sprendimo gaus elektrą mažesnėmis kainomis. Be abejo, dauguma jų net nebandys rinktis alternatyvaus elektros siūlytojo. Kadangi apskritai mūsų visuomeniniam elektros pardavėjui liks kaip tik pati nepalankiausia grupė, kur ne visi ir laiku susimoka už elektrą, tai aš nemanau, kad čia bus erdvės mažinti kainas. Kaip tik jos gali šiek tiek padidėti tiems labiausiai socialiai pažeidžiamiems sluoksniams. Bet nėra čia kitos išeities. Vis tiek pagal europinius teisės aktus mes iki 2025 metų, norime ar nenorime, turime priimti tą liberalizavimą. Na, jo užbaigimą mes padarome dvejais metais anksčiau“, - kalbėjo J.Razma.

Ne Briuselio išmonė, mūsiškių

Tačiau svarbiausia žinia yra ta, kad gyventojai, nespėję, nesugebėję laiku pasirinkti tiekėjo ar pražiopsoję, už paslaugas atsiskaitys ESO pagal įstatyme nustatytą kainą, kurią sudarys elektros biržos „Nord Pool“ kaina, pridedant 25 proc. priedą (kainodara numatyta Seimo patvirtintame Elektros energetikos įstatyme). Liberalizuoti rinką įpareigoja ES direktyva, bet joje apie 25 proc. „baudą“ nepasirinkusiems nieko nekalbama.

„Informacijos apie tiekėjus tikrai nėra pakankamai, o ir reikia gerai išmanyti rinką, kad galėtum teisingai pasirinkti. Todėl socialiai neatsakinga ir nesąžininga ketvirtadaliu didesne kaina bausti tuos, kurie nepasirinks tiekėjo. Teisingiausia būtų taip: jei žmogus nepasirenka, jis lieka su dabartiniu tiekėju už kainą be 25 proc. priedo“, - „Vakaro žinioms“ sakė parlamentaras Artūras Skardžius, kuris, beje, kaip ir kiti 109 jo kolegos, balsavo už šį projektą.

Pats politikas tvirtino, kad balsavo „už“, nes šią nuostatą pražiūrėjo.

„Nebuvo rimto svarstymo Ekonomikos komitete bei Energetikos ir darnios plėtros komisijoje, todėl ši nuostata neužkliuvo ir Seime per plenarinį posėdį nebuvo akcentuota. Man net į galvą nebūtų atėjusi mintis į įstatymą įtraukti tokią priverstinę „skatinamąją“ priemonę“, - tikino parlamentaras.

Pasak jo, tai, kad žmonėms bus leista rinktis, yra pagirtinas dalykas, kaip ir tai, kad monopolį pakeis konkurencija, tačiau prievartos elementai tikrai nėra pateisinami.

„Rinkoje reikia meduolio, o ne lazdos principo laikytis“, - akcentavo A.Skardžius.

Tikina: supras net bobutės

V.Poderys neslepia: lazdos principas pasirinktas, nes neabejojama: be jo žmonės nesirinks kitų variantų.

„Jau ir dabar ir buitiniai vartotojai gali rinktis privatų tiekėją. Bet nesirenka dėl inercijos, papročių, baimės, nors yra ir pigesnių planų, nei siūlomi visuomeninio tiekėjo. Aišku, dabar žmonėms sunku, nes nėra jokios informacijos, tačiau likus savaitei iki rinkos liberalizavimo prasidės aktyvi informacinė kampanija, kad bus aišku net bobutei“, - pažadėjo V.Poderys.

Pasak jo, bus galima rinktis netgi valandinę elektros kainą - pagal svyravimus biržoje. Arba bus galima rinktis fiksuotą kainą ir tada neskaudės galvos dėl to, kokia kaina yra biržoje. Tokiems bus momentų, kai mokės brangiau nei birža, bet bus momentų, kai mokės mažiau.

Komentuoja energetikos ekspertas Vidmantas JANKAUSKAS:


Mes paskutiniai iš Baltijos šalių liberalizuojame elektros rinką, latviai ir estai jau seniai tą pasidarė. Ir kitų šalių pavyzdys rodo, kad atsiras daug besisiūlančių tiekti elektrą. Nieko baisaus, jei kai kurie žmonės neturės interneto. Jie pasiūlymus gaus paštu, ras pašto dėžutėse, gaus kartu su sąskaitomis ir t.t. Yra įvairių būdų. Tikrai atsiras norinčių pateikti pasiūlymus.

Jei kas baiminasi, kad kils didelių problemų, baiminasi be reikalo. Kas turi internetą, tai iš viso neturės jokių problemų. Bet sudaryti sutartis bus galima taip pat lengvai, kaip ir, pavyzdžiui, su telekomunikacijų bendrove - gal net telefonu. Ir jei gyveni daugiabutyje, tu gali pasirinkti visai kitą tiekėją nei tavo kaimynai. Tik bendro naudojimo patalpose naudojamai elektrai bendrijos arba administratoriai turės pasirinkti vieną tiekėją.

Pasakyti, ar valstybinis tiekėjas elektrą tieks brangiau ar pigiau nei privatūs, yra labai sunku, nes negalima pasakyti, kad dabar verslui jis tiekia pigiau ar brangiau. Mat yra įvairiausių sąlygų. Gali pasirinkti, kad tau būtų fiksuota kaina visus metus, gali pasirinkti, kad kistų kas mėnesį, gali pasirinkti, kad kas dieną - priklausomai nuo kainos biržoje. Gali pasirinkti su arba be garantijos ir t.t. Todėl yra sunku atsekti, kokias kainas kas taiko. Ir patiems juridiniams asmenims sunku suprasti, koks variantas geriausias, valstybinis tiekėjas pigesnis ar brangesnis. O kalbant apie papildomus 25 proc. prie kainos tiems buitiniams vartotojams, kurie nepasirinks tiekėjo... Aišku, tai yra per daug. Tačiau gal tokio „paskatinimo“ ir reikia - kad žmonės imtų galvoti, rinktis.

Politikai sako, kad dėl atsirasiančios konkurencijos buitiniams vartotojams atpigs elektra. Kategoriškai to tvirtinti negalima. Pavyzdžiui, jei pasirinksi ilgalaikę fiksuotą kainą, o kaina rinkoje nukris - praloši. Ir atvirkščiai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s