Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad pirminis planas po įvykusio „Grigeo Klaipėda“ atvejo, kai į Kuršių marias galimai buvo leidžiamos nuotekos, bei Alytaus gaisro yra nušalinti bet kokius įtarimus keliančius asmenis.
„Pirminis planas tai yra nušalinti asmenis, kurie kelia bet kokius įtarimus bet kuriame iš atvejų tiek Alytaus, tiek Klaipėdos, tiek kituose atvejuose, kur yra galimi įtarimai, kad vienas ar kitas specialistas ar tarnybos darbuotojas piktnaudžiavo savo tarnyba“, – antradienį Prezidentūroje sakė ministras.
Pasak jo, pastaruoju metu Lietuvoje nuskambėję taršos skandalai rodo, kad aplinką teršianti veikla buvo daroma tyčia.
„Iki šių metų aplinkosaugos sistema buvo kuriama tokia, kad ji būtų įrankis tiems, kuriems apsimoka teršti arba tuos teršėjus suvaldyti buvo praktiškai neįmanoma, ką parodė ir tie atvejai tiek Utenos, tiek Alytaus ir paskutinis atvejis, kai buvo planuojama ir ta veikla daroma tyčia“, – teigė aplinkos ministras.
K. Mažeikos teigimu, dėl taršos nelaimių atsakingos yra ir savivaldybės.
„Šiuo atveju priekaištų yra ir savivaldai, kuri kai kuriais atvejais tikrai gali būti ta institucija, kuri padeda užkardyti tokius atvejus. Apsitarėme strateginius žingsnius ir planus, kurie artimiausiu metu turi duoti rezultatą“, – tikino jis.
Lietuvos teisėsauga po atliktos operacijos antradienį paviešino nustačiusi, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidarančios nuotekos nepatenka į valymo įrenginius, o išteka beveik nevalytos tiesiai į nuotekų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias.
Kaip skelbiama, aplinkai padaryta žala gali siekti ne vieną milijoną eurų. Atsižvelgiant į tai, bendrovei „Grigeo Klaipėda“ sausio 7 dieną buvo surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą nevalytomis nuotekomis.
Nepirkti „Grigeo“ produkcijos nusprendė prekybos tinklas „Iki“, taip pat remonto ir buities prekių parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“. „Grigeo“ produkcijos nepirks "Rimi" ir „Norfa“. Kiti prekybos tinklai skelbė dar svarstą, kaip pasielgti.
„Grigeo” grupės prezidentas Gintautas Pangonis ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad įmonėje atliktas tyrimas parodė, jog nuotekos iš tiesų patekdavo į Kuršių marias, tačiau tai esą buvo daroma per avarinį vamzdį ir jos buvo iš dalies išvalytos. G. Pangonis sakė, kad kol kas nežinoma, kodėl vamzdis buvo naudojamas ne pagal paskirtį.