respublika.lt

Klaipėda bendrijas sutvarko, Vilnius neįstengia (0)

2016 vasario 09 08:06:00
Darius ČIUŽAUSKAS ir Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Beveik 400 uostamiestyje veikiančių daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų kontrolę vykdo vos pora Klaipėdos miesto savivaldybės darbuotojų. Tačiau, priešingai nei jų kolegos iš Vilniaus miesto savivaldybės, klaipėdiečiai sugeba patikrinti beveik visas jų priežiūroje esančias bendrijas.

×
nuotr. 4 nuotr.
Klaipėda bendrijas sutvarko, Vilnius neįstengia. Stasio Žumbio nuotr.

 

Kol kas Klaipėdos miesto savivaldybės darbuotojai remiasi tik 2014 metų rezultatais, nes praėjusiųjų metų dar nesuskaičiuoti. Tačiau ir šie skaičiai daug pasako apie tai, kaip uostamiestyje vykdoma daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) priežiūra. Iš 394 veikiančių DNSB užpernai patikrintos 339. Ir tik 17 patikrinimų buvo planiniai.

Rezultatas įspūdingas. Dar labiau jis verčia stebėtis žinant, ant kelių savivaldybės darbuotojų pečių gula šis visas krūvis. Pasak Klaipėdos miesto tarybos narės Ligitos Girskienės, bendrijų veiklą tikrina tik vienas ar du žmonės.

Per Klaipėdoje atliktus patikrinimus nustatyta, kad net 191 bendrija dar nėra suderinusi savo įstatų su daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo nuostatomis, net 182 bendrijų pirmininkai dirbo pasibaigus kadencijai ir neturėdami jokių įgaliojimų, nebuvo laiku sudaromos ir teikiamos ataskaitos, pirmininkai iš viso atsisakė teikti informaciją, kai kurių bendrijų net valdymo organai neįregistruoti registrų centre. Administracinių teisės pažeidimų protokolai surašyti 90 DNSB pirmininkų.

Ir kontrolės nėra, ir nepasiskųsi


2015-aisiais Seimo kontrolierių įstaiga dėl daugiabučių namų bendrijų veiklos gavo apie 80 skundų, iš kurių apie 30 - dėl Vilniaus miesto bendrijų, 48 skundus dėl bendrijų pirmininkų veiklos, iš kurių 8 - dėl Vilniaus mieste veikiančių pirmininkų. 2015 m. dėl bendrijų veiklos sulaukta tik 30 skundų, dėl pirmininkų - 17. Skundų pagausėjo daugiau nei dvigubai.

Faktai yra tokie, tačiau Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius tvirtina atvirkščiai: „Nesutinku, kad kontrolės nėra. Tik, be abejo, pirmiausiai dėmesį koncentruojame į daugiabučių namų administratorius, nes ten pažeidimų daugiau. O bendrijose žmonės bendrijų veiklą pirmiausiai patys kontroliuoja.“

Meras neslėpė, kad savivaldybė net esant tokiai situacijai žmones toliau agituos burtis į bendrijas.

„Pradedame realią, o ne butaforinę bendrijų steigimo skatinimo programą, - sakė R.Šimašius. - Skelbiame konkursą, kad žmonės, nesusiję su administratoriais, tą bendrijų steigimą galėtų paskatinti.“

Kontrolės bus dar mažiau, tad ir skųstis beprasmiška. Daugiabučius prižiūrinčių įmonių vadovai žinomi, skelbiami ir kontaktai. O bendrijose pagauti vadovą ne taip jau retai neįmanoma.

„Nustačius pažeidimus bendrijų vadovams surašomi administracinių teisės pažeidimų protokolai, tačiau jie pačių bendrijos narių nepasiekia ir žmonės nežino, kas realiai darosi jų bendrijose. Protokolai keliauja tiesiai į savivaliaujančių pirmininkų ar valdybos narių rankas. Ir juos įteikti pirmininkams sunku, nes jie nevengia slapstytis, net neina į teismus. O jei ir gauna baudą, tai sumoka tyliai ir situacija vėl kartojasi“, - sakė L.Girskienė.

Savivaldybės... neturi pinigų


Klaipėdietės teigimu, nors ir labai sunku, tačiau įmanoma DNSB veiklą vykdyti taip, kad paprasti jų nariai nesijaustų skriaudžiami - tvarkingai ir laikantis įstatymų.

Deja, didžiojoje daugumoje šalies DNSB vyrauja tikras chaosas, tenkinantis tik savivaliaujančius jų vadovus.

„Savivaldybė tikina neturinti konsultacijoms lėšų ir pajėgų. Didžiausia problema ta, kad šioje srityje trūksta švietimo. Nėra bendrijų pirmininkams skirtų mokymų ar kursų, kuriuos išklausę jie galėtų pradėti dirbti. Juk pirmininkais tampa prieš tai visiškai kitokį darbą dirbę asmenys. Jiems ypač sunku teisingai žengti pirmuosius žingsnius ir nesuklysti. O juk labai daug ką palengvintų parengta metodinė programa ar išleistas specializuotas leidinys. Ir patys savivaldybės darbuotojai galėtų atvykti į visuotinius bendrijų susirinkimus ir konkrečiai parodyti, kaip ir ką reikia daryti. Tačiau atsakymas vienas - savivaldybė tam neturi pinigų ir neva tai ne jos funkcija. Vakarais vykstančiuose susirinkimuose savivaldybės atstovai negali dalyvauti, nes po darbo valandų jiems draudžiama dirbti“, - tikino L.Girskienė.

Sostinė savivalės nebando pažaboti

Vilniaus miesto savivaldybėje veikia apie 1300 daugiabučių namų bendrijų, tačiau niekas nežino, ar jos nepažeidinėja įstatymų, mat tikrinamos tik tos bendrijos ar jų pirmininkai, kurių atžvilgiu gyventojai dėl nuolatinių pažeidimų išdrįsta skųstis. Nepaisant visiško kontrolės nebuvimo, Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas agituoja žmones toliau burtis į bendrijas.

„Vakaro žinioms“ V.Benkunskas, paklaustas, kiek bendrijų pernai buvo patikrinta, negalėjo pasakyti. Tačiau neslėpė, kad savivaldybė nėra vienodai teisinga bendrijoms ir administruojančioms įmonėms.

„Atsakingas departamentas metų pradžioje pasitvirtina grafiką, sąrašą, ką tikrins: bendrijas ar administruojančias įmones. Paprastai savivaldybė daug dažniau tikrina ne bendrijas, o daugiabučius administruojančias įmones. Dėl bendrijų tyrimai vyksta tik tada, kai yra gauti skundai“, - apie išskirtines bendrijų sąlygas pasakojo vicemeras.

Įstatymai ne Vilniui rašyti

Bet įstatymai numato, kad privaloma kiekvieną bendriją bent kartą per jos vadovo kadenciją, trunkančią trejus metus, patikrinti. Kodėl nesilaikoma įstatymų?

„Šiemet bus tikrinamos tiek administruojančios įmonės, tiek bendrijos. Ir ne tik tos, dėl kurių gausime skundų, - tvirtino V.Benkunskas. - Bent jau dokumentų, ataskaitų paprašysime visų, nes viską galima atlikti elektroniniu būdu. Kiek fiziškai bus audituojama - sunku pasakyti, bet kažkokiu principu atsirinkus tikrai kažkiek bus tikrinama.“

Įdomu, ką realiai pavyks sužinoti apie 1300 Vilniaus namų bendrijų, nes tam sostinės savivaldybė yra skyrusi tik keturis darbuotojus.

- Kiek skundų dėl bendrijų ar jų pirmininkų veiklos pernai gauta? - „Vakaro žinios“ paklausė Valdo BENKUNSKO
.

- Dėl bendrijų kiek mažiau. Yra kelios probleminės bendrijos, kurios seniai įsteigtos ir prižiūri didelį namų skaičių. Ten gyventojams sunku surinkti kvorumą ir priimti sprendimus.

- Kokie konkretūs skaičiai? Kiek konkrečiai skundų gauta?

- Konkrečiai nežinau. Tačiau tikrai iki dešimties. Gal 4 ar 5.

- Ar tikrai tiek mažai? Vien Seimo kontrolieriai dėl Vilniaus bendrijų veiklos gavo 30 skundų, o dėl pirmininkų veiklos - 8.

- Nemanau, kad gavome daug.

- Kiek bendrijų bei jų pirmininkų buvo nubausta?

- Negaliu pasakyti. Tačiau jei pažeidžiami viešųjų pirkimų reikalavimai ar padaromi kitokie pažeidimai, bendrijos turi atsakyti lygiai taip pat, kaip administruojančios įmonės.

Tačiau prie kiekvienos bendrijos po prižiūrėtoją nepastatysi. Vilniuje yra keturi specialistai, bet ir tiek žmonių gali daug padaryti.

Tegu kontroliuoja... patys gyventojai

- Pripažįstate, kad Vilniuje bendrijos per mažai kontroliuojamos, tai kodėl tada raginate žmones burtis į bendrijas?

- Nes geriausiai kontrolę vykdo patys gyventojai. Jie patys išsirenka pirmininką ir gali prižiūrėti, kad jis gerai dirbtų. Gal ne visi gyventojai turi tiek kompetencijos, bet jei reikia pagalbos, savivaldybė visada pasiruošusi padėti. Tačiau nemanau, kad kažkokios specialios kompetencijos, specialių žinių reikia. Tik žiūrėti, kad pirmininkas dirbtų ir atsiskaitytų už darbus.

- Tačiau kai kurie pirmininkai nesiteikia atsiskaityti, net nesiteikia sukviesti visuotinio bendrijos susirinkimo pasibaigus kadencijai ir taip žmonėms nesuteikdami galimybės išsirinkti kitą pirmininką karaliauja toliau.

- Taip, tokių atvejų yra. Ypač ten, kur bendrijos apima daug daugiabučių.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VAKCINACIJA: SAM kanclerė informavo, kad „AstraZeneca“ pasiskiepijusiems asmenims, norintiems revakcinuotis kito gamintojo vakcina, tokia galimybė nebus sudaryta.

  • PRATYBOS: vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas trečiadienį surengė tikrinimą, kaip Lietuvoje veikia gyventojų informavimo ir perspėjimo sistema - visoje šalyje 15 val. buvo įjungtos sirenos, gyventojai buvo perspėti žinutėmis į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje ištransliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritariate privalomajam testavimui, kurio reikalauja darbdaviai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +16 C

+8 +12 C

 

+7 +13 C

+9 +16 C

+13 +18 C

 

+12 +18 C

0-8 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos