respublika.lt

Kaip pažaboti energetikos kainų augimą

(238)
Publikuota: 2024 sausio 15 20:11:00, Parengė Gediminas JAKAVONIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Klanui, užvaldžiusiam energetikos sektorių, žmonių pasipiktinimas ir protestai dėl nepakeliamų kainų nė motais. Redakcijos archyvo koliažas

Nuo pat Naujųjų metų viešojoje erdvėje netyla kalbos apie elektros, dujų bei naftos produktų kainų augimą, kuris ryškiai skiriasi nuo kitų Europos Sąjungos valstybių. Apie tai, kaip būtų galima pažaboti energetikos kainų augimą, prie „Respublikos" apskritojo stalo diskutavo Margarita Starkevičiūtė - ekonomistė, finansų ekspertė, buvusi Europos Parlamento narė ir Seimo narys Artūras Skardžius, pokalbį vedė žalgirietis Gediminas Jakavonis.

 

G.JAKAVONIS: Kaip Lietuva atrodo lyginant su visa Europos Sąjunga?

M.STARKEVIČIŪTĖ: Mes atrodome kaip nelabai efektyviai dirbanti valstybė. Šiuo metu aš dirbu eksperte ir turiu progą daryti analizes bei lyginti įvairių šalių rodiklius. Noriu pažymėti, kad yra ne taip, jog mes tik šiandien apie tai kalbame, o anksčiau visa tai nebuvo žinoma. Nieko panašaus. 2021 m. gruodžio mėnesį buvo organizuotas susitikimas, kuriame dalyvavo žinomi Lietuvos ekonomistai, kurie pateikė pasiūlymus, ką reikia taisyti, kokios yra problemos. Tačiau dėl nesuprantamų priežasčių daugiau tos grupės posėdžių nebuvo, o tų problemų net nebuvo bandoma taisyti. Mes pateikėme ir rekomendacijų, tačiau Vyriausybei nėra noro jų įgyvendinti.

Kalbant apie elektrą, vidutinė elektros kaina Europoje šiuo metu svyruoja tarp 10-15 ct/kWh, tačiau Lietuvoje vidutinė kaina yra 66 ct/kWh. Vadinasi, pelnas yra 500 proc. Pagalvokite, koks skandalas.

Jeigu suskystintų dujų kaina būtų tokia, kokia yra Europoje, tai net akcizas nepasijustų, o dabar žmonės piktinasi, juk jiems ir jų ūkiui toks didelis nuostolis. Ekspertai sako, kad kaina turi būti tokia, kokia buvo 2021 m. pabaigoje. Todėl protu nesuvokiama, kodėl taip yra daroma, nes iš to naudos gali gauti tik „Ignitis" akcininkai.

A.SKARDŽIUS: Buvo atliktas parlamentinis tyrimas, tai pats aukščiausias tyrimas, koks tik gali būti valstybėje. Parlamento specialioji tyrimų komisija, kuriai man teko vadovauti, nagrinėjo 21 epizodą, tarp jų - „Independence" laivo nuoma, atominės elektrinės uždarymas ir t.t. Buvo prarasti milijardai vien tik už laivo nuomą, nes iki 2044 metų mes permokėsime milijardą už laivą, kuris kainuoja 220 mln. eurų. Už tokią sumą galėjome nusipirkti laivą, o per laivo nuomos aferas, per įvairias paskolas, bus permokėta daugiau kaip milijardas eurų.

Argi mes esame Kuveitas? Nejaugi pas mus nafta iš po kojų trykšta? Juk viskas mokama iš mūsų mokesčių mokėtojų pinigų. Jeigu pavogta energetikos sektoriuje, tai tuomet gynybai pinigų neužtenka. Manau, kad tokie žmonės, kurie vagia iš valstybės per „nepriklausomus" energetikos projektus, turėtų būti teisiami, kaip ir Danijoje, nes tai yra vagystė iš biudžeto, vagystė iš Lietuvos saugumo. Už tuos pinigus būtų galima pirkti ginklus, remti Ukrainą ir stiprinti mūsų gynybą.

Norėčiau dar akcentuoti Naujųjų metų dovanėlę. Tikriausiai visi vairuotojai žino, kad dyzelinui akcizas pabrango 0,04-0,06 Eur/ct, priklausomai nuo pasirinktos degalinės, ir tokia suma dyzelinas brangs kiekvienais metais.

Taip pat suskystintos naftos dujos. Šį produktą pagamina „Mažeikių nafta", patenkina Lietuvos poreikius, tačiau kažkodėl jų vamzdis neprieina prie gyventojų, kurie naudojasi dujų balionais. Dabar šios dujos buvo demonizuotos, neva tai yra rusiškas produktas, tačiau „Mažeikių nafta" neperka rusiškos naftos, tai yra apgaulė.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas įvardijo, kad tai yra be galo taršus produktas, nors tokią pat taršą garantuoja ir paprastos suskystintos dujos, tiekiamos per „Independence" laivą. Vadinasi, čia taip pat yra apgaulė. Dujos, kurių tona kainuoja maždaug 450 eurų, gyventojams su PVM kainuoja 368 eurus už toną. Tai yra beveik tokia pati kaina, kiek kainuoja pačios dujos. Reikia turėti proto, čia yra pats didžiausias akcizas visoje Europos Sąjungoje ir pasaulyje. Dujų balionas, kurį žmogus pirko už 18 eurų, dabar pabrango 8 Eur.

G.JAKAVONIS: Kodėl Lietuvoje už tai niekas neatsako? Žiūrint į visus akcizus ir mokesčius susidaro įspūdis, kad Lietuvoje gyvena patys turtingiausi žmonės.

M.STARKEVIČIŪTĖ: Norėčiau pasakyti, kad Europa 80 proc. sumažino savo naftos ir dujų pirkimus iš Rusijos. Jau metai laiko, kaip tos rusų įtakos nėra. Spekuliantai nori pakelti kainas, todėl ir platina įvairius pranešimus, nes suskystintas dujas Europa gali gauti ir iš Amerikos, ir iš Kanados, ir iš Lotynų Amerikos. Noriu aiškiai pasakyti, kad Europa nepriklauso nuo Rusijos dujų, karas Ukrainoje neturi jokios įtakos.

Aš pasidomėčiau, kodėl „Mažeikių nafta" tokiom aukštom kainom pardavinėja dujas. Kiek žinau, jie dabar naftą perka iš arabų šalių. Jie patys oficialiai taip teigia, tad kaina yra visai kita. Lietuvos vyriausybė elementariai nedirba su Lenkijos vyriausybe, su Europos vadovybe, kad užtikrintų Lietuvos ekonomikos darbą ir pajamas.

A.SKARDŽIUS: Apie 35 proc. Lietuvos gyventojų patiria energetinį skurdą. Pas mus jau seniai turėjo stovėti biokuro katilai, turėjome deginti vietinę žaliavą, vietinį biokurą, kurio yra į valias miške.

M.STARKEVIČIŪTĖ: Visuomet yra kompleksas priemonių, kaip būtų galima išspręsti susidariusią situaciją. Dabar visi kalba apie skaitmenizaciją, kur investuota milijardai eurų, tačiau ar žinote, kiek jie uždirba Lietuvai? IT paslaugų eksportas sudaro tik 3 proc. paslaugų eksporto, o viso Lietuvos eksporto - apie 1 proc. Tad jie uždirba Lietuvai 1 proc. pajamų. Į ką mes investuojame milijardus? Aš jau seniai laukiu Valstybės kontrolės analizės, kur tie pinigai buvo investuoti, kokie yra rezultatai?

Mes 2021 m. gavome 963 milijonus eurų darbo užmokesčio palaikymui bei visiems kitiems socialiniams dalykams spręsti. Ką darė mūsų valstybė? Dalino kažkokias paskolas įmonėms. Seimas bei Valstybės kontrolė turėtų pasidomėti, kaip buvo panaudotos fondo lėšos Lietuvoje, kurios turėjo eiti tik darbo užmokesčiui, socialinėms reikmėms ir pan.

Apie „Ignitis" galiu pasakyti, kad nuėjusi ten pasiaiškinti dėl savo asmeninių dalykų, radau būrį vaikų, kurie net patys nežino, ką reikia kalbėti. „Lietuvos banko" analizės skyriuje dirba jaunuoliai, baigę bakalauro studijas. Ar jie gali įvertinti Lietuvos ekonomikos perspektyvas ir tai, kuria kryptimi mums reikėtų žiūrėti. Tam reikia labai daug patirties ir žinių, arba bent vadovas turėtų būti toks, o ten yra vaikai. Kur yra visi Lietuvos specialistai? Išvažinėjo, dirba Europos Sąjungos šalyse. Jeigu šalis turi protą, žinias ir norą susitvarkyti, tai tikrai susitvarkys.

Kur matyta, kad universitetas atleistų docentę už tai, kad ji populiarino aplinkosaugos programas nepriklausomose televizijose. Paskui jie nori turėti garsius mokslininkus.

Dar vienas dalykas - investicijos. Europos Sąjunga turi tvarką, kaip yra tikrinama, iš kur į Lietuvą ateina investicijos. Yra įstatymai, tvarka, aš pati dalyvauju tose grupėse. Kodėl Lietuva negali turėti tokių tvarkų, kad galėtų stebėti, iš kur ateina investicijos? Todėl ir atsiranda įvairūs tarpininkai, kurie sukelia beprotiškas kainas ir pasiima pelną. Galime skirti daugybę lengvatų, daugybę subsidijų, bet tokiu būdu mes nieko neįveiksime.

Čia yra pagrindinės problemos, apie kurias mes, mokslininkai kalbame, bandėme kalbėti ir prieš dvejus metus. Bet, kaip jau minėjau, iškart buvo uždaryta mūsų grupė.

A.SKARDŽIUS: Man taip pat ne kartą teko dalyvauti Lietuvos mokslų akademijoje su verslo ir mokslo atstovais svarstant energetikos klausimais. Tačiau nebuvo to potencialo, kad būtų galima nurodyti Lietuvai kryptis ar planus, kaip reikėtų išbristi iš energetinio skurdo, dėl kurio kenčia ir verslas.

Mes esame energetiniame skurde, nes, kaip jau gerbiama Margarita minėjo, atsiranda tarpininkų, jie „prilimpa" prie strateginių projektų, kuriems yra taikomi konfidencialumo reikalavimai, siurbia pinigus ir tas siurbimas vyksta dešimtmečiais. Pakėlus akcizus dyzelinui, įmonės kurą pilsis Lenkijoje ar Latvijoje, mes tampame nekonkurencingi, nėra jokio strateginio mąstymo.

Arvydas Sekmokas išvaikė visus energetikus, o pasibaigus Dalios Grybauskaitės kadencijai, visi jos patarėjai atsisėdo vadovauti Energetikos įmonėms, kad būtų tęstinumas. Iš tikrųjų tai yra verslo grupės arba užsieniečiams atstovaujančios advokatų kontoros, kurios atidaro duris partneriams.

Manau, kad viešųjų ryšių atstovai yra susodinti į atsakingas pareigas, kurie plauna mums smegenis ir kvailina mus. Nėra jokių debatų, diskusijų apie akcizo padidinimą dyzelinui, apie energetikos sektorių, nes monopolininkas draudžia tai daryti, jis perka tylą iš komercinių ir užsienio žiniasklaidos priemonių bei iš nacionalinio transliuotojo. Mes esame izoliuoti.

Seime viskas yra atiduota į premjerės Ingridos Šimonytės rankas ir ten viskas eina buldozeriu. Energetikos ministras ir jo ministerija, taip pat ir Finansų ministerija tiesiog aptarnauja UAB „Ignitis".

M.STARKEVIČIŪTĖ: Europos Sąjunga priėmė sprendimą, kad visos tos organizacijos, kurios veikia kaip konsultantai ar tarpininkai, turi nurodyti, iš kur gauna pinigus, nurodyti šalį, iš kurios gauna. Jie turi deklaruoti savo kilmę. Tačiau pas mus pusę Vilniaus yra supirkta ir niekas nežino, kas nupirko.

Tie vaikai pasodinti dirba todėl, kad reikia, jog jie nieko nenusimanytų, nes protingas žmogus aferose nedalyvaus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
278
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (238)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar stebite Europos futbolo čempionatą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +20 C

+14 +22 C

+12 +17 C

+20 +27 C

+15 +24 C

+16 +22 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s