Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti naujus ar pratęsti turimus verslo liudijimus 2017 metams, o tai patogiausia padaryti el. būdu, prisijungus prie Mano VMI, adresu www.vmi.lt/manoVMI. Šiais metais verslo liudijimus norimai veiklai vykdyti įsigijo daugiau nei 106 tūkst. gyventojų.
„VMI duomenimis, kasmet daugėja gyventojų, taupančių savo laiką ir įsigyjančių verslo liudijimus norimai veiklai vykdyti el. būdu. Šiemet iš daugiau nei 133 tūkst. su verslo liudijimais susijusių operacijų - išdavimu, pratęsimu, nutraukimu, beveik 37 proc. buvo atlikta elektroniniu būdu ir tai yra 4 proc. daugiau nei pernai," - teigia VMI Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
Verslo liudijimų skaičiuokle VMI tinklalapyje šiais metais jau pasinaudojo daugiau nei 100 tūkst. gyventojų.
Didžiausią verslo liudijimo kainą nustatė Kaišiadorių rajono savivaldybė. Čia gyventojas, norėdamas užsiimti statybos ir apdailos darbais visus metus, neribojant veiklos teritorijos, turės sumokėti 1300 eurų fiksuotą gyventojų pajamų mokesčio sumą.
Mažiausią fiksuotą, t.y.1 euro pajamų mokestį 300 veiklos rūšių, veiklą vykdant konkrečios savivaldybės teritorijoje, patvirtino 11 savivaldybių tarybų, o Kupiškyje, veiklą vykdant tik Kupiškio rajone, 20 veiklos rūšių nustatytas nulinis fiksuoto pajamų mokesčio tarifas. Dažniausiai 1 euro metinį mokestį savivaldybės nustato nepopuliariausioms veikloms, pavyzdžiui, batų valymas, dovanų pakavimas ir pan. Didžiausias verslo liudijimo kainos sumažėjimas užfiksuotas Utenos rajono savivaldybėje. Čia 2016 m., neribojant veiklos teritorijos, gyventojas, norintis ištisus metus verstis kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla, įsigydamas verslo liudijimą mokėjo 2371 eurą. 2017 m. šios rūšies verslo liudijimas kainuos 684 eurus, t.y. 1687 eurais mažiau. Tokia pačia suma Utenos rajono savivaldybė sumažino fiksuotą pajamų mokesčio dydį gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus audiovizualinių kūrinių ir (arba) fonogramų bet kokiose laikmenose platinimui.
Daugiausia verslo liudijimų yra išduodama didžiųjų šalies miestų savivaldybėse. 2016 m. gruodžio 9 d. duomenimis, daugiau nei 25 tūkst. asmenų verslo liudijimą įsigijo Vilniaus miesto savivaldybėje, beveik 10,8 tūkst. - Kauno miesto savivaldybėje, Klaipėdoje - apie 5,5 tūkst. Mažiausiai gyventojų, įsigijus verslo liudijimą, veiklą vykdė Pagėgių, Birštono ir Kazlų Rūdos savivaldybėse (atitinkamai 143, 266 ir 304).
Populiariausias verslo liudijimas, leidžiantis prekiauti tik ne maisto produktais. Jį įsigijo beveik 13,8 tūkst. asmenų, kiek daugiau nei 11,6 tūkst. gyventojų, įsigijusių verslo liudijimus, vykdė specialiuosius statybos darbus. Kirpyklų, kosmetikos salonų ir soliariumų veikla užsiėmė apie 11 tūkst. gyventojų.
VMI primena, kad lapkričio mėn. pakeista gyventojų, besiverčiančių individualia veikla su verslo liudijimu, apmokestinimo tvarka dabar tapo palankesnė smulkiajam verslininkui. Ankstesniais metais verslo liudijimą įsigijęs žmogus ir iš juridinių asmenų (įmonių, bendrovių) per metus gavęs daugiau nei 4.5 tūkst. eurų pajamų (apmokestinamų kaip įregistruotos individualios veiklos su pažyma pajamos, kurioms taikomas 5 arba 15 proc. tarifas), pajamų mokestį mokėdavo nuo pirmojo euro. Pakeitus tvarką, pajamų mokestis privalo būti sumokėtas tik nuo tos pajamų dalies, kuri viršija 4.5 tūkst. sumą. Šis pakeitimas galios deklaruojant pajamas už 2016 ir vėlesnių metų mokestinius laikotarpius.
1,4 proc. įmonių Mokesčių inspekcijai turės pateikti standartinės buhalterinės apskaitos duomenis
Nuo kitų metų vasario mėn. prasidedančių ir vėlesnių laikotarpių buhalterinės apskaitos dokumentų duomenis turi būti pasiruošę teikti juridiniai asmenys, kurių grynosios pardavimo pajamos už 2015 metus viršija 8 mln. eurų.
Valstybinės mokesčių inspekcijos teigimu, buhalterinės apskaitos dokumentų duomenis SAF-T rinkmenoje atliekamo kontrolės veiksmo metu privalės pateikti 1,4 proc. visų juridinių asmenų. i.SAF-T vartotojai turi laiko pasiruošti bei gauti išsamią informaciją, kaip pasirengti ir pritaikyti savo sistemas naujovėms. VMI specialistai atsižvelgs, jei mokesčių mokėtojai dar nebus tinkamai pasirengę pokyčiams ir suteiks reikalingas konsultacijas bei padės atsakyti į kylančius klausimus.
Sukūrus ir įdiegus i.SAF-T posistemį, mokesčių mokėtojai galės teikti su ekonomine veikla susijusius apskaitos duomenis pasinaudodami programinėmis priemonėmis. Iš esmės tai yra standartinis buhalterinės apskaitos duomenų teikimo būdas, kai informacija yra eksportuojama iš įprastų, versle naudojamų apskaitos sistemų. i.SAF-T užtikrins standartizuotą ir automatizuotą mokesčių mokėtojų ataskaitinio laikotarpio buhalterinės apskaitos duomenų SAF-T rinkmenoje teikimą mokesčių administratoriui, atliekančiam kontrolės veiksmus, šių duomenų apdorojimą ir įvertinimą.
i.MAS projekto tikslas — mažinti administracinę naštą mokesčių mokėtojams, didinti mokesčių mokėtojų pajamų apskaitymą, mokesčių surinkimą ir mokesčių administratoriaus veiklos efektyvumą, diegiant išmaniąsias elektronines paslaugas ir perkeliant mokesčių mokėtojų ūkinių operacijų duomenų rinkimą, tvarkymą, valdymą ir teikimą į elektroninę erdvę.