Lietuvos statistikos departamentas pradėjo skelbti, kokią dalį konkrečiose įmonėse sudaro galimai imunizuoti nuo SARS-CoV-2 darbuotojai. Tačiau aiškėja, kad tokia statistika dažnu atveju gali turėti mažai ką bendra su realybe. Ypač atsargiai reiktų vertinti transporto ir statybos sektorių įmones, kuriose dirba daug užsieniečių.
Kad konkreti statistika neapima visų duomenų, pripažįsta ir pats Statistikos departamentas. O įmonių rikiavimą pagal imunizacijos lygį kai kurie verslininkai vadina neaiškiu žaidimu ir abejoja tokio žingsnio tikslingumu.
Vienos Lietuvos transporto įmonės vadovai „Vakarų ekspresui" atvirai sakė, kad šios Statistikos departamento sistemos nenori komentuoti, nes net nesupranta, kaip renkami duomenys.
„Pas mus dirba daug užsieniečių, duomenų bazė neatitinka realybės. Tai tiesa. Tikrai žinome, kad pas mus pasiskiepijusių žmonių yra daugiau, nei skelbia Statistikos departamentas, net darbuotojų skaičius jų lentelėje neatitinka faktinio", - piktinasi „Vakarų ekspreso" pašnekovas.
Anot jo, prieš dvi savaites įmonės imunizacijos lygis Statistikos departamento lentelėje buvo 1-9 procentai, o šią savaitę jau skelbiama, kad imunitetą turi 30-39 procentai darbuotojų.
Statistikos departamentas duomenis pateikia atvirų duomenų faile, ir jie yra prieinami visiems.
„Stengiamės labai operatyviai reaguoti į vartotojų poreikį ir tikimės, kad ši informacija padės šaliai kuo efektyviau kovoti su pandemija", - įsitikinusi Lietuvos statistikos departamento vadovė dr. Jūratė Petrauskienė. Duomenys atnaujinami kasdien. Lentelėje įtraukta daugiau nei 20 tūkst. Lietuvos įmonių, įstaigų, organizacijų.
Duomenys pateikiami pagal įmonės ar įstaigos pavadinimą ir kodą. Prie kiekvienos darbovietės pateikiamas ekonominės veiklos, kuria ta darbovietė užsiima, kodas, taip pat savivaldybė, kurioje registruota darbovietė, suapvalintas darbuotojų skaičius ir imunizuotų (skiepais arba natūraliai) darbuotojų dalis.
Statistikos skaičiavimo tikslais asmuo laikomas imunizuotu, jei turi teigiamą diagnostinio SARS-CoV-2 tyrimo atsakymą arba e. sveikatoje turi gydytojo pasirašytą COVID-19 diagnozę, arba yra skiepytas bent viena SARS-CoV-2 vakcinos doze. Imunizacija statistikos skaičiavimo tikslais yra laikoma galiojančia neribotai.
Statistikos departamentas darbuotojų skaičių pateikia pagal „Sodros" duomenis. Konfidencialumo tikslais rodomos tik tos darbovietės, kuriose darbuotojų skaičius yra 10 ir daugiau, darbuotojų skaičius yra suapvalintas, imunizacijos procentas pateikiamas dešimties procentinių punktų rėžiuose, imunizacija nėra išskaidoma į vakcinaciją ir užsikrėtimus. Valstybės saugumo tikslais kai kurių organizacijų duomenys yra nerodomi.
Sistemos administratorius akcentuoja, kad apskaitomi tik lietuvišką asmens kodą turintys darbuotojai, nes be jo neįmanoma susieti skiepų, tyrimų ir darboviečių. Dėl to itin paveiktos darbovietės, užsiimančios krovininio kelių transporto veikla, pastatų statyba ir pan. (apie 15 tūkst. asmenų).
Taip pat darbovietės, kuriose daug darbuotojų yra skiepyti kitose šalyse, gali atrodyti kaip turinčios labai žemą imunizacijos indeksą, nes e. sveikatos sistema registruoja tik Lietuvoje gautus medicininius įrašus.