Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus mano, kad realius pokyčius būsto paskolų palūkanų normų fiksavimo ir refinansavimo srityje galima matyti jau šiemet. Pasak jo, jeigu teisės aktai būtų priimti rudenį, tai procesas galėtų įvykti pakankamai greitai.
„Manau, kad realius pokyčius galima pamatyti jau ir šiais metais. Jeigu kalbame apie viešosios konsultacijos pabaigą birželio mėnesį, rezultatų paskelbimą ir jeigu atitinkamai būtų priimti teisės aktų pakeitimai rudenį, tai kai kalba eina apie alternatyvų pasiūlymą, privalomą, tai yra pakankamai greiti dalykai”, – antradienį Lietuvos banke teigė G. Šimkus.
„Nenorėčiau jų (siūlymų – ELTA) nuvertinti, net jeigu tai yra greitai padaroma. Tai yra mūsų galva labai svarbūs dalykai, nes kaip minėjome, mūsų vertinimu, rinka pati natūraliai nebeišsprendžia fiksuotų palūkanų normų būsto paskolos pasiūlos problemos”, – pažymėjo jis.
G. Šimkus nebuvo užtikrintas, ar vartotojai po priimtų siūlymų pasirinks alternatyvas, tačiau, jo nuomone, svarbiausia yra informuotumas.
„Ar vartotojas pasirinks, tai geras klausimas ir matysime, nes labai daug už vartotojo finansinių paslaugų vartojimo sprendimų yra inercijos, ar tai būtų mokėjimų sritis, ar tai būtų kredito sritis. Dominuoja tam tikros tradicijos, (...) bet kaip vartotojai pasirinks jau turėdami realią galimybę, pripažinkime, tai vartotojo sprendimas. Svarbiausia, kad vartotojas būtų informuotas ir būtų turimos alternatyvos”, – sakė LB valdybos pirmininkas.
ELTA primena, kad LB pateikė siūlymus, kaip būtų galima padidinti paskolų palūkanų normų fiksavimo ir refinansavimo galimybes.
LB siūlo įpareigoti kredito davėją, prieš sudarant būsto paskolos sutartį, pasiūlyti vartotojui bent dvi alternatyvas – galimybę rinktis būsto paskolą su kintamąja palūkanų norma ir galimybę rinktis būsto paskolą su bent 5 m. fiksuotąja pagrįsto dydžio palūkanų norma arba kartu su palūkanų normų svyravimo draudimo bent 5 m. produktu pagrįsta kaina.
Taip pat, LB nuomone, reikia sukurti viešai prieinamą nepriklausomą ir išsamią būsto paskolos alternatyvų skaičiuoklę bei skelbti būsto paskolų maržų ir palūkanų normų sklaidos statistiką, sukurti nepriklausomą interaktyvią priemonę kliento ir rinkos būsto paskolų sąlygų palyginimui.
LB mano, kad reikia įpareigoti kredito davėjus reguliariai informuoti esamus klientus, būsto paskolų gavėjus, apie jiems palankiais alternatyvias kredito davėjo siūlomas sąlygas, pvz. palūkanų maržos dydį.
Galiausiai, LB siūlo riboti nepagrįstas išlaidas keičiant sutarties sąlygas ir nustatyti rekomendaciją, kad sutarties keitimo mokestis, keičiant kintamosios palūkanų normos maržą, negali būti didesnis nei naujos sutarties sudarymo pas tą patį kredito davėją mokestis.
LB kviečia suinteresuotąsias šalis iki birželio 12 d. išsakyti savo nuomonę dėl nustatytų probleminių aspektų ir LB pasiūlymų.