respublika.lt

Dosniausias darbdavys Lietuvoje: kas jis?

Išskirtinis interviu

(129)
Publikuota: 2023 vasario 02 06:26:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
"Žalgirio" klubo direktorė ir pagrindinė savininkė Vilma Venslovaitienė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

"Sodros" duomenys rodo, kad paskutinį praėjusių metų mėnesį didžiausios algos buvo mokamos ne kokioje nors lazerių ar IT įmonėje, ne banke, o Vilniaus futbolo klube "Žalgiris" - vidutiniškai po 37,9 tūkst. eurų. Tiesa, sportininkai šios statistikos nei pagerino, nei pablogino - skaičiuojamos tik administracijos darbuotojų algos. Klubo direktorė ir pagrindinė savininkė Vilma Venslovaitienė išskirtiniame interviu "Vakaro žinioms" atvirai papasakojo apie "Žalgirio" atlyginimų politiką, ateities planus bei akcentavo, kad praėjusiais metais komanda sumušė ne vieną rekordą, todėl jos nariai privalėjo būti įvertinti premijomis.

 

"Sodros" duomenys rodo, kad Vilniaus futbolo klubas „Žalgiris" gruodį mokėjo didžiausią vidutinį darbo užmokestį šalyje - devyniems darbuotojams išmokėta vidutiniškai po 39,7 tūkst. eurų (iki mokesčių). Tikrai įspūdinga, nes aplenktos net tokios įmonės, kaip JAV inžinerijos ir konsultacijų bendrovės „Moffatt&Nichol" padalinys Baltijos šalyse (4 darbuotojai, vidutinė alga - 32,6 tūkst. eurų), logistikos įmonė „Focus Logistics" (11 darbuotojų - 30,4 tūkst. eurų), Kaune įsikūrusi Bosnijos ir Hercegovinos kapitalo didmeninės prekybos elektros kabeliais bendrovė „TT Cables Nordic" (5 darbuotojai - 29,8 tūkst. eurų), knygų leidybos ir prekybos grupė „AL Holdingas" (9 darbuotojai - 20,9 tūkst. eurų), verslo analitikos paslaugų įmonė S2P (10 darbuotojų - 19,1 tūkst. eurų).

Dešimtuke dosniausių taip pat buvo finansų maklerio bendrovė „Myriad Capital" (7 darbuotojai - 18,5 tūkst. eurų), krovinių gabenimo ir ekspedijavimo grupės „Arijus" įmonė „Kontransa" (10 darbuotojų - po 18,3 tūkst. eurų), išperkamosios nuomos verslui bendrovė „Orion Leasing" (5 darbuotojai - 18,2 tūkst. eurų) ir šildymo sistemų prekybos įmonė „Ekoklima" (11 darbuotojų - 17,3 tūkst. eurų).

Internetinėje erdvėje labiausiai buvo domimasi algomis "Žalgiryje". Labiausiai aptarinėjamas faktas buvo tas, kad keturių klube dirbančių moterų atlyginimų vidurkis gruodį iki mokesčių siekė net 84 394 eurus. Bendrą statistiką pagadino vyrų algos - vidutiniškai po 3 596 eurus. Pikti liežuviai iš karto ėmė plakti, esą ypač statistiką galėjo pagerinti „Žalgirio" vadovė Vilma Venslovaitienė, sau išsimokėjusi didžiausią algą ir premiją - esą taip sau padėkojo už sėkmingą sezoną. Mat "Žalgiris" pernai tapo pirmuoju klubu Lietuvos istorijoje, patekusiu į europinio turnyro (konkrečiai - į UEFA Konferencijų lygos) grupės varžybas. Taip pat laimėjo LFF taurę ir A lygos čempionatą.

V.Venslovaitienė "Vakaro žinioms" atvirai papasakojo apie klubo užkulisius, tiesa, itin jautrios konfidencialios informacijos ji, savaime suprantama, neišdavė.

- "Sodros" duomenys skelbia tik apie 9 klubo atstovus, kurių algų vidurkis gruodį siekė beveik 40 tūkst. eurų. Kodėl į statistiką neįeina sportininkų atlyginimai? - "Vakaro žinios" teiravosi Vilmos VENSLOVAITIENĖS.

- Labai teisingas klausimas. Pas mus dauguma darbuotojų yra žaidėjai, susiję su sportine veikla. Ir jų apskaita, kaip darbo santykių, darbo sutarčių, nevedama. Yra Kūno kultūros ir sporto įstatymas, kuriame yra apibrėžiama sportinė veikla ir kuris reglamentuoja šituos santykius.

- Jei ne paslaptis, kiek "Žalgiryje" vidutiniškai uždirba futbolininkai?

- Vidutiniškai 4-5 tūkst. eurų per mėnesį "į rankas".

- Įskaitant atsarginius bei tuos, kurie dažniausiai net neregistruojami rungtynėms?

- Neregistruojami - tai visiškai mūsų jaunimas. O jūsų minėtų atsarginių kontraktuotų žaidėjų atlygis yra iki 2 tūkst. eurų.

- Ar po itin sėkmingo sezono futbolininkai buvo paskatinti kokiomis nors premijomis?

- Taip. Milijonas eurų buvo skirtas premijoms.

- Vien žaidėjams?

- Ne. Pas mus yra klubas. Visi gauna. Ir skalbėja gauna, ir buhalterė, nors formaliai nesusijusi darbo santykiais. Aišku, premijos nevienodos - yra sistema. Pirmiausiai reikia pradėti nuo to, kad praėjusieji metai įėjo į visos Lietuvos futbolo istoriją - "Žalgiris" papuolė į grupes. Dėl to klubas uždirbo 4 mln. eurų. Turbūt girdėjote, kad "Žalgiris" nugalėjo "Malmo" - klubą su 40 mln. eurų biudžetu.

Ten vieno žaidėjo alga siekia 2 mln. eurų. O mūsų visas metinis biudžetas yra 2,6 mln. eurų be premijų. Jei lygintume tokius dalykus, pagal futbolo rinką mes esame nykstamai maži. Netgi su uždirbtomis premijomis. Nes geriausi futbolininkai kainuoja šimtus tūkstančių ir netgi milijonus. Turbūt girdėjote, kad Lionelį Mesį parduoda už 300 mln. eurų, Kristianą Ronaldo...

Kai mes su pustrečio milijono eurų biudžetu pasiekėme tokį rezultatą - normalu, kad dalinamės su tais, kurie prie to prisidėjo. Startavome su tokiu biudžetu, bet sugebėjome surasti labai gerus žaidėjus, turime puikų trenerį, kuris padaro juos dar geresniais. Ir uždirbame tokius pinigus Lietuvai. Nesvarbu kad jie - legionieriai, vis tiek pinigus leidžia Lietuvoje, nuomojasi čia butus. Kai sugebame generuoti tokią sumą - pozityvu ir reikia dalintis. Nes kitaip nemotyvuosi žaidėjų. Juo labiau, kad jie šiandienai vertesni didesnių pinigų.

- Neseniai paskelbta, kad vieni pagrindinių "Žalgirio futbolininkų Fransis Čjeremė (Francis Keyremeh) ir Renanas Oliveira karjerą tęs "Sarajevo" klube. Pasiūlė didesnes algas?

- Žinoma. Manau, R.Oliveira po 20 tūkst. eurų uždirbs mažiausiai. Ir dar kadangi šio žaidėjo savininkas buvo Ukrainos klubo „Kolos" („Žalgiriui paskolintas, nes dėl karo čempionatas Ukrainoje nevyksta), šis klubas už futbolininko pardavimą gavo ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Jis "Žalgiryje per metus patobulėjo. Norint išlaikyti tokius futbolininkus, trenerį, reikia juos skatinti ir dalintis.

- Kaip pavyksta išlaikyti trenerį Vladimirą Čeburiną, kurio vertė rinkoje jau turbūt nebe pagal "Žalgirio" kišenę?

- V.Čeburinas turėjo gerą pasiūlymą už didžiulius pinigus. Lygiai taip pat, kaip ir aš. Aš turėjau 30 tūkst. eurų vertės pasiūlymą ir siūlė milijono eurų premiją, kad išvažiuočiau į kitą šalį. Bet atsisakiau, nes nepatiko šalis. Be to, daviau Čeburinui žodį: kol jis čia, aš liksiu klube. Jo kontraktas baigiasi šiemet, tai toliau matysim.

- Kas dalyvauja klubo formavime, kas užsienio rinkose dairosi žaidėjų, nes, kiek žinau, vadinamo skauto neturite?

- 2019 m. buvo priimtas sprendimas atsisakyti vieno etato, kurio vertė rinkoje 5-7 tūkst. eurų, o gal ir daugiau. Tą darbą dariau aš tam, kad klubas sutaupytų. Su treneriu susitarėme, kad kartu darysime. Pirminę selekciją darau aš, po to kartu su treneriu analizuojame ir priimame sprendimą kartu. Darome darbą pasidalinę perpus. Treneris tikrai neieško žaidėjų, aš jų ieškau. Pateikiu tai, iš ko jis gali rinktis pagal savo norus, matymą ir kriterijus. Aš nesu gilus specialistas, kad galėčiau viena tai daryti.

- Jūs esate pagrindinė "Žalgirio" bendrasavininkė, todėl gal būtų ir nelogiškai palikti savo klubą ir dirbti kitam.

- Bet aš juk irgi turiu algą uždirbti, teisingai? Negyvenu juk iš oro. Atidaviau "Žalgiriui" 14 savo gyvenimo metų. Pernai mes sumušėme dar vieną rekordą - 10-ąjį kartą tapo Lietuvos čempionu. Iš jų 7 kartus dirbant man. Aš atėjau į šitą klubą ir galėjau į jį daug investuoti todėl, kad buvau labai brangiai apmokamas darbuotojas iki "Žalgirio". Neturėjau savo verslų, bet už dirbau daug pinigų.
Į "Žalgirį" atėjau iš Vladimiro Romanovo.

- Iš "FBK Kaunas"?

- Ne, iš Ūkio banko investicinės grupės. O prieš tai dirbau "Senukuose" pas gerbiamą Rakauską. Mano garbės supratimas buvo darbą pabaigti iki galo - kad "Žalgirio" projektas veiktų, būtų rentabilus, grąžintų skolas. "Žalgiris" - ne žaislas. Klubas turi save išsilaikyti, kad po to laimėtų "jackpot'ą", kaip padarėme pernai. Ir po to jau daryti verslo plėtrą. Tai padarius, manau, aš jau turiu moralinę teisę priimti sprendimus, ką toliau veikti gyvenime, nes tai - labai sunki industrija, neturi laiko sau visiškai. Pernai pirmą kartą po trejų su puse metų išėjau atostogų.

- Grįžtant prie gruodžio mėnesio algų - ar jos buvo vienkartinės, ar dabar visada laikysis panašiame lygyje?

- Tokiu atveju aš visada norėčiau čia dirbti (juokiasi). Premijos - istorinės pergalės proga. Klubas dabar gali toliau vystytis, įsigyti akademiją ir svajoti apie nuosavo stadiono įsigijimą. Lietuvoje yra vienintelis klubas - "Sūduva", kuris sąlygiškai turi savą stadioną, pastatytą ES lėšomis. Laiku tai padarė. Beje, Lenkijoje irgi vienintelis klubas turi savo stadioną. Įsivaizduojate, ką tokiame kontekste "Žalgiriui" reikštų įsigyti savą stadioną?

- Socialinėje erdvėje spėliojama, kodėl "Žalgirio" moterims daug didesnės premijos nei vyrams - kad gal labiausiai statistiką pakėlė jūsų premija.

- Vyrai pas mus... Pavyzdžiui, gydytojas dirba puse etato. Jo darbo laikas - kas antra savaitė arba prižiūrėti komandą. Todėl nereikia lyginti nelygintinų dalykų. Daugybė darbuotojų klube dirba be darbo santykių. Visi mes mėgstame kalbėti apie pinigus, bet yra ir konfidencialumo dalykai, todėl daugiau apie tai nenorėčiau kalbėti. Skelbiame visas ataskaitas, neturime ko slėpti, tačiau... Ir dar ką noriu akcentuoti: aš sau nenusistatau atlyginimo.

Tiek algą, tiek premijas man nustato klubo dalininkai, nes kitaip kiltų interesų konfliktas. Mes esame "monitorinami", aš tokių sprendimų savo atžvilgiu negaliu priimti. Be to, per visus tuos keliolika metų nė vienas euras man nebuvo sumokėtas iš mokesčių mokėtojų. Aš išsilaikau iš komercinių lėšų. Kitaip tariant, man mokamas atlyginimas tik iš to, ką klubas uždirba. Neuždirba - aš ir negaunu. Yra atidėjiniai ir kiti dalykai, man ne už vienerius metus skirta ši išmoka.

- Kiek dar ilgai būsite "Žalgiryje"?

Nežinau, ar matėte 8 dalių filmą "Tikslo link" apie "Žalgirio 2021 m. sezoną. Paskutinėje serijoje 2021 m. aš esu pasakiusi: dar metams rasiu parako, nes dar ne viską padarėme - nepapuolėme į grupes. Treneris pasakė, kad liks, todėl likau ir aš, nors buvau apsisprendusi jau tada išeiti. Bet pažadėjau Čeburinui, o aš - žodžio žmogus, be to, man svarbus "Žalgiris", noriu su juo užbaigti darbą, nors jis nežmoniškai sunkus. Aš didesnius pinigus kitur galėčiau lengviau uždirbti. Bet norėjau užbaigti iki galo. Tačiau nėra nepakeičiamų.

- Ką turite mintyje sakydama, kad norite užbaigti darbą? Patekti į grupes "Čempionų lygoje"?

- Oi, kaip mes apie tai svajojame. Ir aš, ir treneris turime tokių ambicijų, nes nuo kitų metų keisis "Čempionų lygos" formatas. Dar turime neužbaigtą darbą. Pernai bent jau iki Europos lygos grupių buvome labai netoli.

- Ar būtų leista žaisti LFF stadione, jei šiemet patektumėte į kurio nors turnyro grupių etapą?

- Labai sunkus klausimas. Stadionas turi būti licencijuojamas. Manau, mažiausiai bent jau aikštės danga privalėtų būti pakeista, nes pernai davė išimtį ir pernykščiai metai išimčiai, atrodo, buvo paskutiniai. Duotų išimti dar? Pirmame atrankos etape - gal. Bet toliau - visiškai neaišku. Jei stadionas Kaune turės licenciją, tikriausiai būsime nukreipti ten.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
38
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (129)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s